У Феодосії з початку року почастішали обшуки в органах місцевої влади та затримання чиновників. Російські силовики практично кожен місяць проводять слідчі дії в адміністрації та міськраді. Як правило, усім затриманим інкримінують одні й ті ж статті Кримінального кодексу Росії ‒ перевищення посадових повноважень та отримання хабара. Що стоїть за цією тенденцією, з'ясовували Крим.Реалії.
Повідомлення про обшуки та виїмку документів у кабінетах чиновників періодично надходять з різних регіонів Криму. Чистити лави місцевої влади доводиться навіть у закритій політичній системі півострова. Але ситуація в Феодосії останні кілька місяців вибивається із загальної картини. Там силовики чи не кожен місяць обшукують кабінети органів влади. Починаючи з лютого цього року з підконтрольних Росії адміністрації та міськради Феодосії щомісяця виводять чиновників у наручниках. Тільки за офіційними повідомленнями російських силовиків, за останні три місяці в місті затримали сімох чиновників.
Кого «пакують» у Феодосії
В Управлінні Слідкому Росії у Криму 2 квітня порушили кримінальні справи стосовно депутата та юриста міськради Феодосії, а також співробітника адміністрації міста. Їх підозрюють у посередництві та отриманні хабара в розмірі 2,5 тисячі доларів.
«У березні цього року підозрювані отримали від директора ТОВ хабар у розмірі 2,5 тисячі доларів (близько 163,5 тисячі рублів) за дії у вигляді продовження терміну оренди земельної ділянки», ‒ повідомляє прес-служба відомства.
Депутата та співробітника міськради підозрюють за частиною 2 статті 291.1 Кримінального кодексу Росії (посередництво в хабарництві). А співробітника адміністрації ‒ за частиною 3 статті 290 російського Кримінального кодексу (отримання хабара). Затримані заарештовані.
Затримані два чиновники, а також феодосійський депутат Євген Горденко
У березні російські силовики провели обшуки в департаменті архітектури адміністрації Феодосії та відділі з юридичних і правових питань міськради. Тоді були затримані два чиновники, а також феодосійський депутат Євген Горденко (представник «Единой России»), якому інкримінують ч. 2 ст. 291.1 Кримінального кодексу Росії (посередництво в хабарництві).
Горденко очолював муніципальне унітарне підприємство «Рабус», в управлінні якого перебувають багато об'єктів муніципального майна. Дружина та адвокат заарештованого повідомили, що він не дає ніяких свідчень і пояснень на підставі ст. 51 Конституції Росії. Горденко знаходиться в СІЗО Сімферополя.
Обшуки в адміністрації Феодосії були й у лютому. Тоді силовики затримали начальника управління капбудівництва. Його звинуватили за статтею 286 Кримінального кодексу Росії (перевищення посадових повноважень).
Затримання та арешти чиновників за такими статтями траплялися в Феодосії й раніше. Але таких частих затримань поки не спостерігалося. Найгучнішою в місті була справа екс-мера Дмитра Щепеткова. Його звинуватили у створенні злочинної групи спільно зі своїми підлеглими для вимагання грошей у місцевих підприємців.
Минулого року екс-голова міста був визнаний винним у замаху на отримання хабара в особливо великому розмірі та перевищенні посадових повноважень. Його засудили до 8 років колонії суворого режиму й штрафу в 42 млн рублів.
«Прийшло розуміння: «Скільки можна?»
Затримання й статті, за якими заарештовують і судять феодосійських чиновників, свідчать про тенденції, що набирають обертів. Кримський проросійський активіст Олександр Таліпов вважає, що причиною цього є непрофесійний підхід до кадрової політики.
«Кадрова політика в Криму ‒ це щось. Затриманий юрист міської ради Феодосії. Йому закидають посередництво в хабарі, «вирішували» питання з оформлення документів. Якщо вивчити відкриті джерела інформації, то юрист міської ради родом з Ульяновська, йому 34 роки й він повний тезка лейтенанта ВБЕЗ, який був засуджений за хабар у 2011 році та відсидів два роки. Збігаються ПІБ, дата народження, місце навчання та місце роботи. Виходить, колишній співробітник поліції (Росії ‒ КР), який вимагав хабар у 300 тисяч рублів, зміг спокійно влаштуватися на посаду юриста міської ради й знову погоріти на хабарі? Щоправда, цього разу вийшло якось не патріотично ‒ брав у доларах», ‒ пише Олександр Таліпов у Facebook.
Екс-депутат Феодосійської міськради, екс-радник голови адміністрації міста Володимир Бєльський теж говорить про специфічну кадрову політику на півострові.
«У Криму є тенденція посилатися на якусь «українську спадщину». Я б так не сказав, тому що тенденція в іншому. Люди чомусь вирішили, що до Криму можна приїхати та здійснювати безкарно тут правопорушення. На жаль, у нас вже був епізод, коли мало не вся адміністрація Феодосії була укомплектована приїжджими товаришами. І одного з них зловили на хабарі. Результат ‒ сім років позбавлення волі. Багато хто приїжджає сюди не для того, щоб працювати на благо Феодосії. У них ‒ свої плани на місто», ‒ сказав Крим.Реалії Бєльський.
Володимир Бєльський вважає, що затримання чиновників, які почастішали, здатні позитивно позначитися на ситуації в місті: «Якщо розглядати те, що відбувається у світлі декларації вищого керівництва Росії про боротьбу з корупцією, то це правильні процеси, і вони можуть опосередковано вплинути на те, що місто буде очищатися від корупції. Можна пов'язати те, що відбувається з тим, що в якійсь інстанції в правоохоронних органах, нарешті, виникло розуміння: «Скільки можна?».
Громадські активісти в Феодосії також вважають, що на рівень корупції в місті впливає часта зміна влади в регіоні. За останні п'ять років керівники адміністрації та міськради в Феодосії змінювалися тричі.