Підконтрольна Росії кримська влада передумала ліквідувати оператора Керченської поромної переправи. Замість цього на базі «Морської дирекції» вирішено організувати кримсько-сирійську судноплавну компанію. Однак на підприємстві розгорівся скандал: колектив повстав проти колишнього директора через чутки про його можливе повернення. Що не поділили співробітники з керівництвом підприємства, з'ясовували Крим.Реалії.
Кримська влада вирішила ліквідувати «Морську дирекцію», що десятки років забезпечувала транспортне сполучення між Кримом і сусідньою Росією, у січні цього року. Таке рішення було ухвалене у зв'язку з закінченням будівництва автодорожньої частини мосту через Керченську протоку.
Згідно з рішенням підконтрольного Росії уряду Криму, оператор переправи мав припинити роботу з 1 червня. Але терміни його ліквідації змістили на жовтень, до запуску руху вантажного транспорту через міст. На той момент у «Морській дирекції» вже працювала ліквідаційна комісія, а в міськраді Керчі встигли передати у власність Криму кілька десятків житлових приміщень, що перебували на балансі Керченської поромної переправи.
Управління переправою передане держпідприємству «Кримські морські порти». І наразі воно служить страхувальним пунктом транспортування в Росію небезпечних вантажів, що надсилаються через Керченський рибний порт.
У зв'язку з ліквідацією «Морської дирекції» під скорочення потрапили приблизно 400 її колишніх співробітників.
А на початку грудня в підконтрольному Росії кримському уряді несподівано скасували своє розпорядження про ліквідацію оператора.
Друге життя «Морської дирекції»
Глава Радміну Сергій Аксенов пояснив, що скасування ліквідації «Морської дирекції» пов'язане з технічними питаннями. «Просто призупинили процедуру, пов'язану з оформленням низки документів. Нічого «військового», чисто процесуальні технічні деталі», ‒ сказав він журналістам, додавши, що доля оператора залежатиме від економічної ефективності його роботи.
Але тепер з'ясувалося, що плани кримських чиновників щодо долі «Морської дирекції» змінилися після візиту кримської делегації до Сирії в жовтні цього року. В рамках меморандуму про економічну співпрацю було вирішено створити кримсько-сирійську судноплавну компанію, повідомляє в Facebook директор «Кримських морських портів» Олексій Волков.
Спільна кримсько-сирійська судноплавна компанія та контракти на постачання зернових вантажів у САР ‒ основні завданняОлексій Волков
За його словами, створення кримсько-сирійської судноплавної компанії дозволить розвивати економіку півострова в умовах європейських і західних санкцій. «Усі наміри та домовленості, що були обговорені під час візиту кримської делегації до Сирії в жовтні цього року, набувають форми рішень і дій. Спільна кримсько-сирійська судноплавна компанія та контракти на постачання зернових вантажів у САР (Сирійська Арабська Республіка ‒ КР) ‒ основні завдання, які необхідно вирішити оперативним чином. Для Криму та портової інфраструктури це нові можливості, новий виток розвитку та шанс залишатися частиною глобального світу, незважаючи на санкції та обмеження», ‒ говорить він.
Питаннями створення цієї судноплавної компанії також займається віце-прем'єр Криму, постпред Криму при президенті Росії Георгій Мурадов.
«Найближчим часом буде завершена лінія зі створення спільної судноплавної компанії. Зараз за вказівкою глави Криму планується перетворити «Морську дирекцію» в таку компанію», ‒ повідомив він «РИА Новости».
Мурадов анонсував завершення процесу створення судноплавної компанії до кінця цього року. Зараз над цим активно працюють профільні кримські відомства.
«Скаржитиметься в усі інстанції, зокрема в апарат президента»
Однак у майбутньої компанії можуть виникнути проблеми. Кримський проросійський активіст Олександр Таліпов повідомив, що до нього звернулися співробітники «Морської дирекції», які попросили поширити їхню позицію про те, що відбувається.
За його словами, колектив підтримує рішення про створення кримсько-сирійської компанії, але протестує проти колишнього директора «Морської дирекції» Сергія Якушева, оскільки люди дізналися, що його хочуть повернути на посаду в новому підприємстві.
Колектив не хоче, щоб Якушев знову очолив «Морську дирекцію»
«Минулого тижня Мінтрансом Криму було ухвалене рішення про скасування ліквідації «Морської дирекції», після чого пан Мурадов почав вирішувати питання про затвердження колишнього директора Якушева на посаду в «Морську дирекцію». Колектив не хоче, щоб Якушев знову очолив «Морську дирекцію», у зв'язку з чим буде скаржитися в усі інстанції, зокрема в апарат президента (Росії ‒ КР)», ‒ цитує Таліпов у Facebook звернення колективу «Морської дирекції».
Сергій Якушев керував «Морською дирекцією» з квітня 2017 року. До цього він працював на різних посадах у морських портах Краснодарського краю Росії, а також Таманському управлінні Азово-Чорноморської басейнової філії «Росморпорту».
Проти нього колектив оператора Керченської поромної переправи виступав і раніше, звинувачуючи в неефективному управлінні компанією-оператором і конфліктах на роботі. Торік більше сотні співробітників відомства скаржилися на нього главі підконтрольного Росії уряду Криму Сергію Аксенову.
Якушев схвалює рішення, що призводять до поступового руйнування компанії
«Внутрішня організація роботи підприємства поставлена під загрозу, що приводить до негативних наслідків фінансово-економічного стану організації, а також негативних відгуків від пасажирів. Ця ситуація, як ми вважаємо, склалася через неправильний менеджмент, проведений керівництвом ТОВ «Морська дирекція», а саме генеральним директором. Він, всупереч цілям, поставленим перед підприємством, ухвалює рішення, що приводять до поступового руйнування компанії. <...> Сергій Якушев при спілкуванні зі співробітниками підприємства дозволяє собі використовувати ненормативну лексику й тон, що не відповідають нормам етики ділового спілкування. Ми вважаємо, що так далі тривати не може. Просимо у вас сприяння у вирішенні ситуації, що склалася», ‒ зверталися вони до Аксенова.
Сергій Якушев цей скандал публічно не коментував. Але в результаті посади втратили і він, і колектив ‒ оскільки було ухвалене рішення про ліквідацію «Морської дирекції».
«Ліквідація цього підприємства, звісно ж, виглядала непродуманою та передчасною, тому трудовий колектив зітхнув із полегшенням, коли дирекція отримала другий шанс, зокрема попрацювати на сирійській лінії. Але на посаду директора планують призначити людину, яка вже раніше займала цю посаду й проти якої виступив практично весь колектив. Люди просять Сергія Валерійовича не схвалювати поспішних кадрових рішень, для цього достатньо освіжити пам'ять і прочитати колективну скаргу на його адресу», ‒ стверджує Таліпов.
«Нових звернень і дій немає»
У «Кримських морських портах» відмовилися коментувати новий протест тепер уже колишнього колективу «Морської дирекції», переадресувавши нас до Міністерства транспорту підконтрольного Росії уряду Криму.
У Мінтрансі Криму, в свою чергу, сказали, що їм відомо про протест колективу зі ЗМІ. Однак до відомства ніяких заяв із цього приводу не надходило, стверджує прес-секретар міністерства Анастасія Гуріна. «Я читала про це в ЗМІ. Але, наскільки я бачила матеріали, на які при цьому посилаються, всюди опублікована стара скарга від колективу під час перебування Якушева директором. Нових звернень та будь-яких дій колективу в цих повідомленнях немає. І до нас теж ніхто не звертався. Тому мені складно що-небудь говорити про це», ‒ сказала вона Крим.Реалії.
Прес-секретар не змогла ні підтвердити, ні спростувати інформацію про те, чи розглядається кандидатура Сергія Якушева на посаду голови майбутньої кримсько-сирійської судноплавної компанії. «Такі призначення робить глава Криму. У мене наразі такої інформації немає», ‒ сказала Анастасія Гуріна.
Поки в Мінтрансі також не готові публічно обговорювати подробиці створення майбутньої судноплавної компанії. Свіжу інформацію про хід її створення там очікують до кінця нинішнього-початку наступного тижня.
Скандал у колективі ‒ не єдина проблема, що може очікувати майбутню кримсько-сирійську компанію. Відкривати шлях кримським товарам у Сирію кримські чиновники почали в той момент, коли європейські та західні країни запроваджують морські санкції проти Росії через захоплення ФСБ українських військових у Керченській протоці.
Українська влада вже ініціювала питання про закриття Босфору для російських суден. Влада Туреччини поки не відповіла. Але саме від цього залежатиме можливість кримсько-сирійського морського трафіку.