У Криму скорочується мережа магазинів торгової мережі «Асорті-Продукт» із російського Ростова. Ця компанія стала єдиною, що зайшла до санкційної зони півострова без боязні потрапити в «чорні списки». Її представники декларували амбітні плани щодо розвитку торговельної мережі на півострові. Але через трохи більше, ніж два роки виявилося, що «Асорті-Продукт» згортає діяльність на кримському ринку.
Одним із перших у Сімферополі закрився магазин «Асорті-Продукт», розташований на вулиці 60-річчя Жовтня. Покупців тут не чекали вже з 1 січня, про що повідомлялося в оголошенні. Як стверджують колишні співробітники магазину, аналогічна доля чекає інші торгові об'єкти мережі, які розташовані в різних районах міста.
Наразі продовжує працювати основний магазин «Асорті-Продукт» ‒ у центрі Сімферополя (в будівлі Центрального універмагу). До 2014 року там розташовувався супермаркет української мережі «Сільпо».
Співробітники цього магазину розповідають, що, ймовірно, навесні закриється і він. Зараз вони допродають товари, звезені сюди з уже закритих магазинів.
Кримські плани наполовину
Як відомо, «Асорті-Продукт» стала першою та єдиною російською компанією, що безпосередньо зайшла на півострів 2016 року. Інші російські мережі або бояться кримського ринку, або працюють із ним приховано, через посередників.
Основний асортимент торгової мережі ‒ м'ясо-ковбасні вироби, бакалія, кондитерська продукція та вода.
У Сімферополі з 2016 року були відкриті дев'ять магазинів мережі формату «магазин біля дому». За словами начальника управління торгівлі та сфери послуг Сімферопольської міськради Інни Шевченко, «Асорті-продукт» зайняв приміщення магазинів, які раніше належали українській продуктовій мережі «Світязь», що об'єднувала в місті десять магазинів площею від 200 до 1000 кв. метрів.
Як розповідав російським ЗМІ керівник мережі «Асорті-продукт» Борис Шаповалов, інвестиції в ці магазини склали більше 20 мільйонів рублів. А всього, за його словами, планувалося відкрити в Криму 20 мережевих магазинів.
Реалізувати ці плани вдалося лише наполовину. Наразі на сайті «Асорті-продукт» значаться тільки 12 кримських магазинів: дев'ять ‒ у Сімферополі, два ‒ в Севастополі та один ‒ в Євпаторії.
Ми спробували зв'язатися з власниками мережі, щоб з'ясувати, з чим пов'язане закриття магазинів, але за жодним із телефонів, які є у відкритому доступі, нам не відповіли. Упродовж двох останніх днів мовчали й телефони двох «гарячих ліній» магазинів, зазначені на сайті мережі «Асорті-Продукт».
У Міністерстві промислової політики підконтрольного Росії уряду Криму підтвердили, що в Сімферополі закриваються кілька магазинів продуктового ритейлера. «Наскільки нам відомо, вони дійсно скорочують кількість магазинів, але, ймовірно, не збираються йти зовсім. Це питання не регулюється: підприємці, власники бізнесу самостійно ухвалюють рішення про присутність своєї торгової мережі в регіоні, самі вирішують ‒ цікаво їм чи ні», ‒ сказали в прес-службі відомства.
Без логістичного центру та прибутку
Продовольча мережа «Асорті-Продукт» належить ростовському підприємцю Петру Богодухову. Мережа займається роздрібною торгівлею продуктами, включаючи напої та тютюнові вироби. Окрім Криму, вона також працює в Ростові, Московській області, Краснодарському та Ставропольському краї, Абхазії та Чеченській республіці.
Директор компанії з розвитку мережі в Криму Віталій Кобченко повідомляв журналістам, що «Асорті-Продукт» не боїться санкцій, оскільки працює лише на території Росії. При цьому він визнавав, що мережі доведеться зіткнутися з проблемою логістики. «Головна проблема поки ‒ товарне наповнення магазинів. Це, звісно, пов'язано з непростим транспортним сполученням. Звісно, всі підприємства роздрібної торгівлі, що працюють у Криму, чекають на появу мосту через Керченську протоку. З мостом ніяких логістичних проблем для роздрібних мереж не буде», ‒ стверджував він.
Незабаром з'ясувалося, що в компанії глобальніші плани на Крим. У липні 2016 року голова ради директорів ТОВ «Група Акроком» (співвласник «Асорті») Іван Саввіді повідомляв, що торговельна мережа мала намір не тільки розвивати в Криму свої представництва та власне виробництво, а й шукала місце для будівництва кримського логістичного центру.
«Будуть збудовані логістичні розподільні центри, тому що вже цій мережі необхідна правильна організація логістики, щоб керувати витратами. Ми вже ставимо перед собою завдання знайти місце, де ми збудуємо сучасний потужний логістичний розподільчий центр», ‒ розповідав він.
Великі надії у власників мережі були пов'язані з будівництвом мосту через Керченську протоку. Але в підсумку якраз після його будівництва компанії доводиться йти з Криму.
За інформацією російської бази Rusprofile, виторг ТОВ «Асорті-Продукт» 2016 року становила 122 мільйони рублів, а чистий прибуток ‒ приблизно 10 мільйонів. Однак 2017 року він скоротився понад удвічі ‒ до 81 мільйона рублів (виторг) і 4,1 мільйона прибутку.
«У них з економікою не зростається»
Причиною стала висока орендна плата. У них не складаються стосунки з постачальниками. Мені скаржаться покупці на прострочені товари в магазинахСергій Макеєв
Голова асоціації «Торгівля Криму» Сергій Макеєв повідомив Крим.Реалії, що, за його інформацією, ритейлер має намір не просто скоротити кількість своїх кримських магазинів, але й зовсім покинути півострів. «Причиною, наскільки мені відомо, стала висока орендна плата. Вони її не витягують. Знаю, що у них з економікою не зростається і вони йдуть з Криму. У мене є інформація, що у них не складаються стосунки з постачальниками. Мені скаржаться покупці на товари з завершеним терміном придатності в магазинах. Якось вони себе некомфортно тут почувають», ‒ говорить він.
Макеєв також упевнений, що вихід «Асорті-Продукт» з Криму не вплине на ситуацію на ринку півострова: «Мережевий ритейл у Криму розвинений слабко, він займає всього 25% ринку. Але я не думаю, що закриття цих магазинів («Асорті-Продукт» ‒ КР) якось дуже вплине на економіку та покупців. У нас досить потужно працюють інші супермаркети: «Ашан», «Метро». У них організовані оптові закупівлі й працюють вони не погано. Але розвитку цієї галузі поки немає».
Голова Союзу підприємців Севастополя Марат Тюнін, навпаки, вважає відхід російського мережевого ритейлера мінусом для кримського ринку. «Коли багато підприємців працюють на ринку, створюється конкуренція. У кого нижча ціна на товар, у того й купують. Тому чим більше підприємців і торгових мереж зосереджені в одному регіоні, тим краще. Тому що так у людей є вибір», ‒ пояснює він.
За словами Тюніна, у Севастополі багато підприємців теж постраждали через підвищення місцевою владою орендних ставок на торговельні площі. Тому він не здивований, що російський бізнес згортає діяльність у Криму.