Доступність посилання

ТОП новини

Павло Казарін: Казус Поклонської


Наталя Поклонська
Наталя Поклонська

Спеціально для Крим.Реаліі

Наталі Поклонській запропонували скласти депутатський мандат. За те, що не підтримала пенсійну реформу. Ту саму, яку потім не підтримав сам Путін.

Все-таки Поклонська – дитя української системи. Тієї самої, в якій вертикалі невисокі, касти умовні, а клановість має ліфти. Це в українському парламенті члени фракції мають запас гнучкості – і право на власну думку. А в Думі їм відведена роль дерев'яних солдатів. Бик може вести себе як Юпітер, але це лише більш образливо для Юпітера.

Наталя Поклонська так і не зрозуміла, що головна відмінність Росії від України – це монополія.

Російську політичну систему серед іншого народжувала монополія на гроші. Головне джерело доходу – вуглеводні. Все інше – лише поліпи на трубі. В ті часи, коли нафта коштувала мало, Росія відрізнялася багатоголоссям. Як тільки держава зосередила ресурс, що почав дорожчати, у своїх руках – країна почала ходити строєм.

Монополія на гроші дала метастази. В політику і економіку, в ухвалення рішень і визначення майбутнього. Держава стала єдиним джерелом розподілу благ – і вимагала відповідної лояльності. Від бюджетників, яким збільшили зарплати і пенсії. Від бізнесу, що годувався з купівельної спроможності. Від чиновників, які отримали корупційні годівниці різної величини.

Можливо, Наталя Поклонська просто не встигла цього зрозуміти. Зрештою, все своє життя вона провела в країні, яка жила за іншими правилами.

На відміну від Росії, в Україні ніколи не було монополії на гроші. Тут не було єдиної змістоутворюючої сировини – кожного з наявних ресурсів не вистачало, щоб прогодувати всіх і вся. В результаті, навколо кожного сформувалася своя фінансово-промислова група. Яка для захисту підконтрольного ресурсу створювала все те, чим пишалася країна.

Наталя Поклонська, мабуть, так і не зрозуміла, в якій системі їй доведеться постаріти

Політичні партії, різнопланові ЗМІ – все це виникло завдяки конкуренції українських вертикалей. Яких, на відміну від Росії, було кілька. До того ж, майже завжди вони були сильніші від української держави – і вона не мала можливості включити режим тотального контролю. Навіть за часів Віктора Януковича. Який і сам дуже скоро збагнув, що до чого, і став створювати власну олігархічну вертикаль.

У результаті, в Україні народжувалася конкуренція. Різні центри впливу боролися за парламент. Створювали медіа. Вели позиційні війни один з одним. Коли вулиця змела Януковича – ці ж ФПГ не дозволили країні впасти в небуття. Просто тому, що в їхніх меркантильних інтересах було збереження країни.

Якби Наталя Поклонська була українським депутатом – її поведінка не викликала б претензій у партійного керівництва. Тому що «тут так заведено». Українське багатоголосся нехай і народжувалося «зі сміття, не знаючи сорому», але за десятиліття стало органічною деталлю політичного життя країни. Але колишня українська прокурорша, мабуть, за чотири роки так і не зрозуміла, в якій системі їй відтепер доведеться постаріти.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

  • 16x9 Image

    Павло Казарін

    Павло Казарін. Кримчанин. Журналіст. Вважає, що завдання публіцистики – впорядковувати хаос до стану смислів. Співпрацює з «Крим.Реалії», «Українською правдою», Liga.net, телеканалами ICTV та «24».

XS
SM
MD
LG