Курортний сезон у Криму стартував 1 травня. Але багато пляжів досі не готові зустрічати туристів. А деякі для відпочивальників просто недоступні. Крим.Реалії з'ясовували ситуацію.
За повідомленнями Міністерства курортів і туризму підконтрольного Росії уряду Криму, цього року функціонуватимуть 450 пляжів. У ДУП «Крим-СПАС» повідомляють, що його фахівці обстежили тільки 78 пляжів загальною площею 280 тисяч кв. метрів.
Згідно з вимогами кримського уряду, на кримських пляжах мають бути об'єкти санітарно-гігієнічного призначення та пляжний інвентар. Дно акваторії пляжів мають обстежити водолази, а територія пляжу має пройти санітарне очищення. На узбережжі зобов'язані перебувати матроси-рятувальники.
Сергій Стрельбицький втратив посаду, бо кримські пляжі не встигли підготувати до курортного сезону
Але виконати ці вимоги вдається не завжди. Минулого року міністр курортів і туризму Криму Сергій Стрельбицький втратив посаду через те, що кримські пляжі не встигли підготувати до курортного сезону. За Вадима Волченка, який змінив його на посту, відповідальність за стан пляжів передали місцевій владі, а у міністерства залишилася тільки функція контролю. Але ситуація з пляжами як і раніше непроста.
«Циганський табір» у Євпаторії
Серед проблемних цього року опинилося узбережжя Євпаторії. На місцеві піщані пляжі з відносним мілководдям приїжджають любителі сімейного відпочинку.
Напередодні травневих свят голова підконтрольної Росії адміністрації Євпаторії Андрій Філонов провів рейд на дев'яти пляжах уздовж Сімферопольського шосе загальною протяжністю близько 3 кілометрів. Виявилося, що більшість з них до сезону не готові.
На відео, оприлюдненому в соцмережах, видно, що на євпаторійських пляжах купи сухих водоростей лежать перемішані з відходами та будівельним сміттям. До того ж, не скрізь готові навіси.
«Циганський табір у нас на в'їзді до міста. Два дні залишилося, а у вас лако-фарбні роботи ведуться. Чому? Тому що чхати ви хотіли на розпорядження керівників <...> Прекрасна погода, чисте море та сонце ‒ єдині позитивні моменти рейду. В іншому ситуація зовсім не радує... Велика частина пляжів у цій частині міста не готові до роботи», ‒ наголосив він.
Філонов зажадав від орендарів пляжів довести їх до ладу до 5 травня, а в іншому випадку загрожує розірвати договори оренди.
Ми телефонували меру Євпаторії, щоб з'ясувати, чи вплинули його рейди на підготовку пляжів. Але упродовж дня Андрій Філонов на наші дзвінки не відповів. Місцеві жителі кажуть, що ситуація на пляжах уздовж Сімферопольського шосе кардинально не змінилася.
Чорноморські піски: «ще є час»
Чи не змогли поки упорядкувати всі пляжі й у Чорноморському районі ‒ найзахіднішій точці Криму.
Головний спеціаліст відділу економіки, курортів і туризму місцевої адміністрації Наталія Гебешт повідомляє, що проблемними залишаються два пляжі в Оленівці, які орендують дві комерційні структури.
«Вони діяльність з облаштування на пляжних територіях не ведуть, але у користувачів ще є час, щоб привести все в належний стан», ‒ говорить вона.
На узбережжі Оленівки щорічно проводять фестиваль екстремальних видів спорту. Пляж, відданий цього року в оренду фірмі «Екстрим-Криму» (вона належить бізнес-партнерам сім'ї віце-прем'єра уряду Криму Дмитра Полонського), поки теж не готовий до курортного сезону.
«Орендарі, які не виконають вимоги законодавства, не будуть допущені до роботи. Контроль за належним облаштуванням пляжів загального користування буде здійснюватися постійно», ‒ попереджають в адміністрації Чорноморського.
Втрачений «Башмак»
У Сімеїзі основний селищний пляж «Башмак» опинився за парканом. Доступ до нього закрила адміністрація санаторію «Сімеїз», який тепер контролює Міністерство охорони здоров'я підконтрольного Росії уряду Криму. Огорожу встановили з суші та в морі вздовж хвилерізів. Обурені місцеві жителі наприкінці квітня провели стихійний мітинг біля цього паркану.
«Пляж вкрали у народу. Ми вважаємо, що це рейдерське захоплення, адже пляж десятки років був доступний для жителів і гостей міста. Наразі санаторій «Сімеїз» має чотири пляжних карти. У них є можливість забезпечити своїх відпочивальників. Після захоплення «Башмаком» тепер користуються тільки вони (адміністрація санаторію ‒ КР), люди втратили таку можливість», ‒ сказали учасники мітингу.
Місцева влада пояснює, що паркан навколо санаторію «Сімеїз» встановлений задля антитерористичної безпеки. Після того, як жителі Сімеїзу вийшли на вулицю, Олексій Челпанов, який тоді був заступником голови підконтрольної Росії адміністрації Ялти, висловився на їхню підтримку. Але замість «Башмака» запропонував упорядкувати сусідній пляж, який раніше не був призначений для відпочинку.
«Карта буде засипана галькою та облаштована, щоб жителі та гості Сімеїзу змогли безпечно проводити свій відпочинок. Обнесена ж територія буде передана санаторію для створення спеціалізованого дитячого пляжу», ‒ сказав Челпанов.
В Ялті пляжі мають підготувати до курортного сезону до 1 червня. Місцева влада запевняє, що домовилася з усіма санаторними комплексами Великої Ялти про вільний прохід людей на пляжі.
Силами неповнолітніх
Влада Керчі називає своє місто передовиком в облаштуванні пляжів. Тут все готове до зустрічі відпочивальників, стверджує заступник голови місцевої адміністрації Дилявер Мельгазієв.
«У нас шість пляжів. На тих, які ми віддали в оренду під облаштування підприємцям, санітарне очищення проведене. На інших ми своїми силами упорядковуємо. Ми створили загони неповнолітніх, будемо працевлаштовувати їх на літній сезон і платити гроші за цю роботу», ‒ сказав він Крим.Реалії.
Ми створили загони неповнолітніх, будемо працевлаштовувати їх на літній сезон і платити грошіДилявер Мальгазієв
Місцеві ЗМІ готовність пляжів підтверджують, але повідомляють про проблеми з вивезенням сміття з міського пляжу. «У Керчі на міськпляжі лад: урни застелені спеціальними пакетами, територія чиста. Сміття викидають на обладнаний майданчик. А ось з майданчика ніхто не поспішає його вивозити ‒ десятки пакетів лежать один над одним і розповсюджують характерний запах. Також урни біля зупинок ніхто не прибирає», ‒ пише Керчь.ФМ.
«Приходять, кому коли зручно»
Голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов каже, що підготовка кримських пляжів до сезону ніколи не була своєчасною.
Щоб всі кримські пляжі були відкриті вчасно ‒ я такого не пам'ятаюОлександр Бурдонов
«Чиновники звітують, що хочуть відкривати купальний сезон до 1 червня. Але чомусь воно затягується з року в рік. І цього року, ймовірно, теж затягнеться. Головна причина, на мій погляд, ‒ в оргкоментах. Кожен організовує роботу відповідно до своїх робочих графіків. Щоб всі кримські пляжі були відкриті вчасно ‒ я такого не пам'ятаю. У найкращому випадку це відбувається на початку червня, а іноді й наприкінці. Люди завжди починали купатися, не чекаючи офіційного відкриття. Приходять, кому коли зручно», ‒ розповів він Крим.Реалії.
1 травня в Міністерстві курортів і туризму Криму запустили «гарячу» телефонну лінію. З її допомогою можна буде отримувати консультації про місця відпочинку в Криму й залишати скарги. Така ж «гаряча лінія» працювала також минулого року. Скарги на облаштування пляжів були в топі її повідомлень.