Доступність посилання

ТОП новини

Боротьба за море: як розслідують справу керченського сейнера «Норд»


Херсонський міський суд обрав запобіжний захід для капітана затриманого керченського судна «Норд» Володимира Горбенка ‒ йому заборонили в'їжджати до Криму до червня цього року та зобов'язали приходити на допит до слідчого на першу вимогу. Адвокат Олександр Руденко вважає рішення суду необ'єктивним і має намір подавати апеляцію.

Держприкордонслужба України затримала керченський сейнер «Норд» в Азовському морі ще 26 березня. Причиною, зокрема, став незаконний захід судна під російським прапором в територіальні води України з офіційно закритого порту Керчі. Капітана судна Володимира Горбенка підозрюють у порушенні порядку відвідування тимчасово окупованої території України, але він своєї провини не визнає.

Російські офіційні особи називають ці дії України «піратством» і «помстою за проросійську позицію екіпажу».

Кореспондент з Херсона Ірина Домащенко розповідає про нове обвинувачення в цій справі.

‒ 11 квітня капітану висунули нову підозру щодо незаконного ведення рибного промислу, а кілька днів тому відбувся суд. Прокуратура клопотала про запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з накладенням обов'язків, що, власне, й сталося. Володимиру Горбенку потрібно на першу вимогу приходити до слідчого, до судді до 8 червня включно. З приводу п'яти тонн тюльки на «Норді» ‒ адвокати заперечують, що це не якийсь рідкісний вид риби, й промисел був законним. Вони посилаються на акт рибоохорони, що нібито це підтверджує. Захисники збираються оскаржити рішення суду.

Суд заборонив капітанові керченського судна «Норд» відвідувати Крим (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00
Завантажити на комп'ютер

12 квітня суд у Харкові повернув матеріали справи щодо членів екіпажу судна «Норд», які намагалися виїхати з материкової частини України, пише сайт «Судова влада України». Засідання було заплановане в Дергачівському районному суді Харківської області, за участю судді Лілії Якименко. Рибалок підозрюють у злочині за частиною першою статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Незаконний перетин або спроба незаконного перетину державного кордону України). Кримські ЗМІ повідомляють, що в справі «відсутні відомості, необхідні для рішення», і матеріали повернули до Держприкордонслужби України для подальшого оформлення.

Радіослухачі з Криму закликають сторони конфлікту до жорстких дій:

«Щодо судна «Норд» ‒ кримського, яке було захоплене. Я вважаю, що це просто піратство. І ви користуєтеся тим, що президент Путін ‒ розмазня боягузлива, яка політкоректно, толерантно поводиться та все пробачає. Ви півмісяця утримуєте наших моряків, і Путін жодного разу ніде не виступив на підтримку наших громадян. І, просто-на просто, я вважаю, що Путін ‒ це слабкий президент, йому не вистачає мужності звільнити наших моряків, і вжити подібних заходів щодо України. Припустимо, Керченську протоку перекрити тимчасово, ваші кораблі перевіряти».

«Я вам скажу щодо перекрити там Керченський міст: перекриє Туреччина Босфор, Дарданелли ‒ тоді взагалі ніхто з росіян не вийде. Є міжнародне право, є спеціальні проходи ‒ і все. А то окупувала Росія Крим, захопила ‒ і права качає! Порушила всі договори. Те, що робить Україна, вона правильно робить і робитиме. Потрібно жорсткіше до цього підходити. Тому що обстановка така: Росія оголосила війну Україні, значить вона має отримувати те, що потрібно, вона це заслужила».

Український політичний експерт Василь Лаптійчук вказує на потенційно виграшний хід в боротьбі за Азовське море з Росією.

Нам слід було б визнати Азовське море міжнародними водами та шукати захисту в Гамбурзі
Василь Лаптійчук

‒ У стані війни сторони мають дійти до компромісної мирної угоди. Саме в такому контексті потрібно розглядати інцидент з «Нордом». Це судно заарештували у внутрішніх водах. Значить, відповідно до конвенції ООН з морського права 1982 року, все, що там відбувається, підпадає під повну компетенцію прибережної держави. За угодою між Україною та Росією від 24 грудня 2003 року Азовське море позначене як історичні внутрішні води, але що кому в них належить ‒ так і не визначили. До війни за принципом рівновіддаленості Україні належало 60% Азовського моря, а Росії ‒ 40%. Очевидно, Росію це не влаштовує, і вона намагається тіснити на Україну. Нам слід було б денонсувати цю угоду, визнати Азовське море міжнародними водами та шукати захисту в Гамбурзі, в Міжнародному трибуналі з морського права.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG