Народні депутати України та правозахисники просять засудженого в анексованому Криму активіста Володимира Балуха припинити голодування. Він відмовився від вживання їжі ще 19 березня на знак протесту проти вироку підконтрольного Росії кримського суду. Адвокат Балуха Ольга Дінзе стверджує, що стан здоров'я її підзахисного серйозно погіршився, але варіант прохання про помилування він не розглядає.
Раніше підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму скоротив Балуху термін перебування в колонії-поселенні всього на два місяці ‒ до трьох років і п'яти місяців колонії-поселення. Всі звинувачення на свою адресу Володимир Балух заперечує й наполягає, що кримінальну справу порушили через його проукраїнську громадянську позицію.
Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник відзначає, що термін ув'язнення Володимира Балуха може ще збільшитися.
Через чотири тижні ризик для його здоров'я дуже серйозний, можуть бути незворотні наслідкиОльга Скрипник
‒ Дійсно, й народні депутати України, й архієпископ Климент просять Володимира припинити голодування, тому що через чотири тижні ризик для його здоров'я дуже серйозний, можуть бути незворотні наслідки. Я нагадаю, що зараз розглядається ще одна кримінальна справа проти Володимира Балуха, а саме ‒ за фактом побиття начальника Роздольненського ІТТ Валерія Ткаченка, яке нібито мало місце. Це ще потенційно до п'яти років позбавлення волі. Одне з чергових засідань відбудеться 11 квітня. Таким чином Володимиру можуть збільшити термін ув'язнення аж до восьми років і п'яти місяців. Звернення до російського уповноваженого з прав людини Тетяни Москалькової навряд чи до чогось приведуть ‒ вона й раніше не бачила в цій справі порушення прав людини.
За інформацією Ольги Скрипник, ще до початку голодування співробітники СІЗО намагалися відрадити Володимира Балуха, а пізніше ‒ під час транспортування з чергового суду ‒ його побили конвоїри.
‒ Мало того, його перевели до камери з сусідом, якого добре годують, очевидно, з метою поставити під удар голодування Володимира. Сам він розцінює це як знущання. Тобто, самі співробітники СІЗО носять його сусіду в камеру домашні страви з сильним запахом. Ще забирали у Володимира кип'ятильник, щоб він не пив чай, погрожували залишити його без води. Ось такі форми психологічного тиску проти нього застосовують.
Активіст Українського культурного центру в Криму Михайло Батрак констатує, що російські ЗМІ тримають українського політв'язня в інформаційній блокаді.
Виглядав він не дуже добре, сильно схудМихайло Батрак
‒ Востаннє я бачив Володимира на суді минулого тижня. Виглядав він не дуже добре, сильно схуд. Навіть не було сил щось сказати під час дебатів. Його просять припинити голодування вже не вперше, але він принципова людина й дотримується свого рішення. При цьому підконтрольні Росії кримські ЗМІ взагалі ніяк не висвітлюють цю історію. Тобто, кримчани можуть дізнатися про Володимира Балуха хіба що з соціальних мереж, де про це пишуть активісти, громадські журналісти. Ймовірно, місцевій владі невигідно висвітлювати цю тему, потрібно показувати тільки хорошу картинку з Криму.
Український журналіст, який співпрацює з німецькими виданнями, Олександр Голубов міркує, чи зможе зустріч Ангели Меркель і Петра Порошенка, яка завершилася напередодні, вплинути на долю Володимира Балуха.
‒ Обговорення теми українських політв'язнів і спроби німецького уряду вплинути на процес їхнього звільнення або обміну на російських військових неминуче наштовхуються на той факт, що основна увага ЗМІ та експертів зараз прикута до проблеми «Північного потоку-2» і виживання української газотранспортної системи, як би цинічно це не звучало. До того ж, є тема миротворців на Донбасі. Мало хто моніторить, як голодує Володимир Балух. Втім, для партії Ангели Меркель «Християнсько-демократичний союз Німеччини» з сильними моральними принципами питання політв'язнів далеко не другорядне. Я впевнений, що в розмовах із російським і українським президентами німецький канцлер згадує Володимира Балуха та інших українських заручників Кремля. Інше питання, які інструменти є в Німеччини для впливу на Росію.
Олександр Голубов робить висновок, що Кремль сам створює проблему політв'язнів і потім пропонує розв'язати цю проблему в обмін на поступки, однак ні Україна, ні Німеччина не можуть в обмін на звільнення заручників визнати анексію Криму або закрити очі на інші порушення міжнародного права Росією.
Довідка: раніше звернення до Балуха з проханням припинити голодування підписали 22 народних депутати, серед них Рефат Чубаров, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм, Єгор Соболєв, Владислав Голуб, Сергій Лещенко, Олег Мусій, Андрій Білецький, Борислав Береза.
Балух продовжує необмежене голодування, яке він оголосив 19 березня.
14 березня підконтрольний Кремлю Верховний суд Криму змінив вирок українському активісту Володимиру Балуху. Суддя вилучив зі звинувачення пункт про придбання боєприпасів, активіста засудили до 3 років і 5 місяців позбавлення волі в колонії-поселенні, а також штрафу в розмірі 10 тисяч рублів (близько 4,6 тисячі гривень).
28 березня Міністерство закордонних справ України зажадало негайно звільнити Балуха. Український омбудсмен Людмила Денісова звернулася до російської колеги з проханням допустити лікарів до активіста.
ФСБ Росії затримала Володимира Балуха 8 грудня 2016 року. Співробітники ФСБ Росії стверджували, що знайшли на горищі будинку, де живе Володимир Балух, 90 патронів і кілька тротилових шашок.
Захист Балуха та правозахисники стверджують, що він став жертвою репресій за свою проукраїнську позицію ‒ через прапор України на подвір'ї його будинку.
(Текст підготував Владислав Ленцев)