Члени підконтрольних Кремлю виборчих комісій Криму, які працювали під час виборів президента Росії на півострові, занесені в розділ сайту «Миротворець» під назвою «Чистилище». Туди внесли навіть кримчан, які перебували в резервних списках дільничних комісій. Всього йдеться про більше ніж 17 тисяч жителів півострова.
Сайт «Миротворець» був запущений у 2014 році. На ньому публікується інформація про людей, які, на думку модераторів, становлять загрозу українській державі та суспільству, а також основам національної безпеки України.
Генеральний директор Комітету виборців України Олексій Кошель вважає, що жителі анексованого Криму мали усвідомлювати відповідальність за сприяння російській владі півострова.
Кримчани мають бачити ефективність дій української держави й відповідальність за антиукраїнські діїОлексій Кошель
‒ Внесення прізвищ до бази сайту «Миротворець» ‒ один із наслідків нашої роботи. Ми зверталися до Прокуратури АРК з вимогою порушити кримінальні справи проти всіх, хто брав участь в організації незаконних виборів президента Росії в Криму. Перш за все ми хотіли привернути увагу тих, хто зараз живе на півострові, й максимально перешкодити передвиборній кампанії. Як не парадоксально, інформацію про відповідальність за злочини проти України кримчанам донесли саме російські ЗМІ. У той же час наша прокуратура тільки зараз доводить до кінця кримінальні справи за організацію так званого референдуму в 2014 році. Мені здається, це потрібно було робити оперативно, зокрема й у виховних цілях: кримчани мають бачити ефективність дій української держави й відповідальність за антиукраїнські дії.
Олексій Кошель переконаний, що кожен кримчанин має самостійно зробити вибір: порушувати чи ні українські закони.
‒ Я думаю, що це цілком розумно: Україна не перешкоджає кримчанам з окупованих територій в оформленні біометричних закордонних паспортів, інших документів, тобто надає їм права. Отже, обов'язки теж мають бути ‒ вони не повинні йти проти національних інтересів України та порушувати закони. Більше ніж 10 тисяч членів виборчкомів ‒ це не просто антиукраїнські дії, це нерозуміння громадян і можливість заробити 5 тисяч рублів. Значить, кожен нехай робить вибір: або він заробляє, або він, припустимо, фанат Путіна, або він не бере участі в цьому й не стає злочинцем, який не може в'їхати в Херсонську область за біометричним паспортом. На жаль, українські відомства зробили недостатньо, щоб спрацювати на випередження й пояснити жителям Криму всі ці варіанти задовго до виборів.
Це не просто антиукраїнські дії, це нерозуміння громадян і можливість заробити 5 тисяч рублівОлексій Кошель
Деякі радіослухачі з Криму сприймають перспективи кримінального переслідування членів місцевих виборчкомів так:
«Навіщо Україні лякати нас, кримчан? Ми перейшли до Росії і вважаємо себе росіянами. Навіть якщо ви нас хоч розстрілювати поведете, ми все одно будемо з Росією. І це 90% таких!»
«Цей «Миротворець» у вас безрозмірний? Туди внесли всіх військовослужбовців, що залишилися в Криму, працівників СБУ, керівників, чиновників. А тепер ще й 17 тисяч членів виборчих комісій. Хлопці, не смішіть людей! У вас нічого не вийде. Крим ніколи не повернеться в Україну. Для нас це Страшний суд ‒ Україна».
Координатор українського проекту «СтопТеррор» Семен Кабакаєв робить висновок, що кримінальне переслідування кримчан не варто робити самоціллю.
Людей вербували, дурили їм голови, це готувалося упродовж 20 роківСемен Кабакаєв
‒ Цивільні проекти на кшталт «СтопТеррор» і «Миротворець», «Інформнапалм» ще з 2014 року відстежували зрадників, диверсантів, російських військових у Криму та на Донбасі, ці бази даних постійно оновлюються. Але тут потрібно розділити питання на два аспекти. Перший ‒ політичний, другий ‒ юридичний. З точки зору політики, ми бачили, як в 2014 році Росія проводила там інформаційно-психологічні операції через телеканали, через місцеві ЗМІ тощо. Людей вербували, дурили їм голови, це готувалося упродовж 20 років. Коли Путін заходив до Криму, про закон взагалі не йшлося. З іншого боку, в юридичному плані українська влада має розуміти, що якщо вона притягує до відповідальності кримчан за ті злочини, то це матиме певні наслідки, які можуть бути на руку Росії. Потрібно мислити стратегічно й створювати умови, перш за все, щоб люди хотіли повернутися в Україну.
У Росії та анексованому нею Криму 18 березня відбулося голосування на виборах президента. Офіційний Київ, а також низка міжнародних організацій і багато країн світу не визнають вибори на півострові.
(Текст підготував Владислав Ленцев)