Доступність посилання

ТОП новини

Дешево й сердито: чим годують кримських школярів?


Працівники шкільних їдалень Керчі звернулися з листом до російського начальника податкової інспекції міста. Вони стверджують, що на школярах намагаються заощадити, змушують персонал громадського харчування готувати не за ГОСТом, а закупівельні ціни продуктів необґрунтовано завищені. Окрім того, персонал шкільної їдальні повідомив про порушення трудового законодавства.

Раніше про неякісне харчування в кримських школах повідомляв і підконтрольний Кремлю голова Криму Сергій Аксенов (Аксьонов). Він пов'язував ці порушення з недоліками закону про держзакупівлі. За інформацією голови російського Держкомітету з ветеринарії Криму Валерія Іванова, майже половина молочної продукції, що постачається до дитячих садів та шкіл Криму, ‒ фальсифікат.

Мешканка Сімферополя, мати школярки Марина в цілому незадоволена безкоштовним шкільним харчуванням.

‒ Моя дитина навчається ще в початковій школі, з безкоштовними сніданками. За додаткову плату в 60 рублів пропонують обіди, але в основному ми їх не купуємо. Кухарі намагаються урізноманітнити меню, але іноді подають просто кашу та чай з хлібом. Манка з грудочками ‒ це класика. У сезон бувають фрукти типу мандаринів. Питання шкільного харчування обговорювати не заведено, батьки зазвичай самі виходять із ситуації та збирають сніданки для дітей, які не люблять таку їжу. Як там закуповують ці продукти, ми не знаємо.

Завідувач лабораторії вікової нутрициології «Федерального дослідного центру харчування, біотехнології та безпеки їжі» Катерина Пир'єва вважає, що батьки частково відповідальні за неприйняття шкільного харчування їхніми дітьми.

Якщо в батьків є якісь сумніви – треба звертатися до Росспоживнагляду
Катерина Пир'єва

‒ Шкільним харчуванням за російськими законами займаються органи освіти, є відповідні санітарні правила й норми. До них входить і набір продуктів, з яких мають готувати в їдальнях. Щоправда, їхня якість вже залежить від місцевих умов, від постачальників. Якщо в батьків є якісь сумніви ‒ треба звертатися до Росспоживнагляду. Насправді шкільним харчуванням люди незадоволені в багатьох, навіть розвинених країнах світу на кшталт Швеції. Часто це претензії до смакових якостей, а ще діти можуть бути не привчені їсти саме те, що дають в їдальні. Батьки годують їх бутербродами з ковбасою та макаронами з сосисками, але це не означає, що таким тепер має бути й шкільне меню. Тобто проблема харчування в освітніх установах виникає не тільки через якість продуктів.

Заступник керівника управління Россільгоспнагляду Криму Юрій Єпанов у грудні 2017 року констатував, що кримські виробники продуктів порядніші, ніж російські.

«Багато недбайливих виробників використовують дешеві замінники інгредієнтів. У молочних продуктах для дитячих садків ми виявляємо пальмову олію, стерини тощо. Для розвитку дитячого організму потрібні білки тваринного походження, чому приділяється велика увага з боку Ради міністрів Криму. Результат є, він вже в наявності: 44% виявленого фальсифікату. Причому кримські виробники допускають порушення набагато рідше, ніж виробники з інших регіонів. 2018 року ми активізуємо роботу та перевірки, нам виділили більше фінансування».

Експерт ринку продовольчих товарів Андрій Александров констатує, що система держзакупівель шкільного харчування заточена під найдешевші пропозиції.

Держава закуповує низькопробну й навіть небезпечну для здоров'я дітей продукцію просто через дешевизну
Андрій Александров

‒ Усе впирається в фінансування. На дошкільні та шкільні установи щорічно спускають бюджети з урахуванням тільки інфляції, а не фактичного подорожчання продуктів. Це приводить до нереалістичних показників витрат на харчування. Ціни на натуральне м'ясо, масло, молочну продукцію вищі, ніж вважають чиновники, звідси й закупівлі дешевого фальсифікату. У тендерах беруть участь певні фірми, що пропонують продукти для шкіл за цінами вдвічі-втричі нижчими, ніж інші. Чому така економія, очевидно, ‒ за рахунок якості. У результаті держава закуповує низькопробну й навіть небезпечну для здоров'я дітей продукцію просто через дешевизну. У цьому випадку високі ціни не свідчать про корупцію.

(Текстову версію матеріалу підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG