Доступність посилання

ТОП новини

Кір у Криму: «український слід» чи наслідки відмов від вакцинації?


В анексованому Криму почастішали випадки захворювання на кір, про це 15 січня повідомили в місцевому управлінні у справах захисту прав споживачів. Випадки захворювання зареєстрували в Сімферополі, Євпаторії, Сакському та Бахчисарайському районах Криму. Фахівці стверджують, що на кір захворіли нещеплені раніше кримчани.

Раніше начальник ялтинського відділу Роспотребнадзору Криму та Севастополя Віталій Задорожний повідомив, що в Ялті батьки й опікуни дітей масово відмовляються від вакцинації, а це різко збільшує ризики підхопити інфекцію. За повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку на кір хворіють від 24 до 30 мільйонів осіб, а понад 800 тисяч помирають від цієї інфекції та її ускладнень.

Завідувач дитячої міської поліклініки Сімферополя Галина Левицька запевняє, що ситуація під контролем:

Імунізація абсолютно необхідна, тому що ми прагнемо не тільки ліквідації цих інфекцій, але й ускладнень після таких захворювань
Галина Левицька

«Ми проводимо імунізацію за національним календарем Російської Федерації проти 12 інфекцій. Забезпечує нас федеральний бюджет, тобто це все безкоштовно. Щеплення роблять, починаючи з пологового будинку й закінчуючи вже дорослим життям проти деяких інфекцій на зразок дифтерії. Хочу сказати, що імунізація абсолютно необхідна, тому що ми прагнемо не тільки ліквідації цих інфекцій, але й ускладнень після таких захворювань. Загалом кількість хворих у нас зменшується».

Голова громадської організації «Інфекційний контроль в Україні» Віктор Ляшко зазначає, що специфіка кору передбачає спалахи захворювання раз на декілька років.

У світі кожну годину від кору та його ускладнень помирає 15 дітей. Вакцинація ‒ однозначно найкраща альтернатива
Віктор Ляшко

‒ Деякі російські ЗМІ звинувачують у поширенні кору в Криму тих, хто їздить на материкову частину України. Звичайно, тут може бути зв'язок, однак для кору без додаткових умов характерна циклічність. Піки захворювання спостерігаються приблизно кожні п'ять років. Уникнути цього можна тільки через масову вакцинацію на рівні 95-98% населення. Тоді спалахів не буде, тільки окремі випадки. Україна не унікальна: зараз кір прийшов і в Румунію, і в Польщу. Багато хто звинувачує уряд в бездіяльності, однак варто згадати 2003-2004 роки, коли при рівні вакцинації більше ніж 80% в Україні захворіли 42 тисячі осіб проти 6 тисяч зараз. Так що не все так погано. На жаль, у світі кожну годину від кору та його ускладнень помирає 15 дітей. Вакцинація ‒ однозначно найкраща альтернатива. До того ж в Україні просто немає неякісних вакцин, я це точно знаю.

Віктор Ляшко висловлюється за те, щоб запровадити кримінальну відповідальність за безпідставну відмову батьків від щеплень, оскільки, на його думку, так дорослі позбавляють дітей права на життя.

Російський лікар-педіатр, неонатолог, вакцинолог Рабіят Зайніддінова констатує, що навіть у 21-му столітті багато батьків сприймають міфи про ускладнення від вакцин за чисту монету.

У російському федеральному законі є пункт, що дозволяє батькам відмовитися від вакцинації до віку, поки діти самі не зможуть ухвалювати рішення щодо цього. І батьки цим користуються
Рабіят Зайніддінова

‒ У російському федеральному законі є пункт, що дозволяє батькам відмовитися від вакцинації до віку, поки діти самі не зможуть ухвалювати рішення щодо цього. І батьки цим користуються. Як правило, найпоширеніше формулювання: «Я не хочу». Я вважаю, що це дуже небезпечно. Люди кажуть, що прочитали в Інтернеті, нібито вакцина від кору відповідальна за безліч неврологічних розладів. Однак ні ВООЗ, ні медична спільнота, ні російські педіатри не знають про такі ускладнення. Натомість вони знають про мільйони дітей, які гинуть внаслідок тяжкого перебігу кору.

Дитячий імунолог, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Петра Шупика Федір Лапій робить висновок, що в анексованому Криму з найбільшою ймовірністю фальсифікують показники імунізації.

‒ 2015 року в Криму проводили раунди вакцинації проти поліомієліту, і я пам'ятаю, як мої колеги скаржилися, що в них просто не беруть звіти з показниками про охоплення вакцинами менше 90-95%. А насправді охоплення було 50-55%, оскільки багато батьків відмовляються. Так що інформацію щосили фальсифікували, й з кором, напевно, так само. Це характерно для авторитарних систем. В Україні ж близько 40% дітей від року до дев'яти вакциновані від кору, але ми, принаймні, знаємо про це. З іншого боку, спалахи цієї хвороби створюють наплив батьків, які наважуються на щеплення під впливом новин.

(Текстову версію матеріалу підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG