Жителям анексованого Криму планують списати борги за кредитами перед українськими банками ‒ таке рішення ухвалив підконтрольний Кремлю парламент півострова на засіданні 29 листопада. Борги повністю пробачать соціально незахищеним громадянам, зокрема людям з інвалідністю, непрацюючим пенсіонерам та опікунам неповнолітніх.
Як повідомив російський голова Криму Сергій Аксенов, також передбачена процедура врегулювання боргів, які перевищують 5 мільйонів рублів. Українські експерти стверджують, що станом на березень 2014 року загальна сума заборгованості кримчан перед банками материкової України становила близько двох мільярдів доларів.
Голова координаційного центру правозахисного комітету «Справа честі» в Криму Вікторія Жуковська констатує, що кримський закон про списання боргів під час парламентських дебатів зазнав значних змін.
‒ Ми були присутні на цьому засіданні Держради Криму. Варто відзначити, що в другому читанні закон був ухвалений зовсім не так, як в першому. Раніше там говорилося, що борги до п'яти мільйонів рублів перед українськими банками підлягають повному списанню. Поправки змінили все. Тепер, як ми знаємо, прощати борги дозволили людям з інвалідністю, ветеранам і тим, хто має на утриманні неповнолітніх дітей. Всім іншим спишуть «до 1 гривні». Що саме це означає, мені поки що не зрозуміло. Однак головна проблема ‒ незаконні арешти майна Фондом захисту вкладників, а це близько 200 тисяч квартир, ділянок, інших об'єктів у Криму та Севастополі. Арешти запроваджені автоматично, люди навіть не знають про суди.
Вікторія Жуковська вважає, що російська влада Криму ще більше заплутала ситуацію й залишила собі простір для маневру.
‒ У повному або не в повному обсязі списувати борг, визначатиме регламент Фонду захисту вкладників. Таким чином, сам закон без цього доповнення ‒ просто папірець. За моїми прогнозами, регламент ухвалять до кінця року. Виходить, він стосуватиметься прав громадян як Росії, так і України, а відповідальність за порушення нестиме керівництво Криму та Севастополя, оскільки Фонд захисту вкладників передають у їхнє ведення. Примітно, що в Севастополі списання боргів до 5 мільйонів рублів передбачене для всіх, без будь-яких застережень, на відміну від решти Криму. А регламент для Севастополя й для Криму все одно буде спільний! При цьому українські банки як вважали кримчан боржниками, так і вважатимуть.
Російська влада Криму ще більше заплутала ситуацію й залишила собі простір для маневруВікторія Жуковська
Голова координаційного центру правозахисного комітету «Справа честі» в Криму робить висновок, що логічніше було б накласти мораторій на стягнення боргів з мешканців Криму до вирішення цього питання з материковою Україною. За словами Вікторії Жуковської, такий законопроект вже два роки перебуває в Державній думі Росії без розгляду.
У прес-службі українського ПриватБанку так прокоментували нововведення російської влади Криму:
«Припинення будь-яких зобов'язань між клієнтом і банком ‒ це їхні взаємовідносини, які регулюються тим законодавством, яке передбачене умовами укладеного договору. Ніякі інші обставини на це вплинути не можуть. Якщо клієнт нашого або будь-якого іншого українського банку, громадянин України, уклав кредитний договір, то всі сторони мають дотримуватися взятих зобов'язань. Сьогодні немає механізмів щодо встановлення взаємовідносин з нашими клієнтами, що залишилися в Криму. З точки зору нашої нормативної бази так зване списання не має ніякої сили».
Колишній заступник голови правління НБУ Ярослав Солтис переконаний, що у проблеми з українськими боргами кримчан взагалі немає правового вирішення в нинішній ситуації.
‒ Дійсно, інша країна ніяк не може дати вам можливість не повернути український кредит, адже його видали за рахунок депозитів того ж банку. Так що так зване списання боргів в Криму настільки ж незаконне, як і всі дії Росії як країни-агресора. Крім того, воно просто неможливе. Якось реагувати на подібні дії російської влади Криму має не Національний банк України, а Міністерство юстиції та інші органи. Так чи інакше, боржники-кримчани мають розуміти, що стягнути з них гроші теоретично можуть не тільки на материковій Україні, але й російські ж колектори на півострові.