Доступність посилання

ТОП новини

10% ‒ не межа: в Криму чекають на нове подорожчання послуг ЖКГ


Ціни на комунальні послуги в анексованому Криму зросли більше ніж на 10%, повідомив у середині жовтня підконтрольний Кремлю міністр економічного розвитку Криму Андрій Мельников. Пізніше російський голова уряду півострова Сергій Аксьонов пообіцяв запровадити єдиний тариф на комуналку. Також місцеві чиновники планують узгоджувати всі подорожчання з російською Федеральною антимонопольною службою, а на покриття різниці між собівартістю послуг ЖКГ і ціною для споживача ‒ виділяти дотації з бюджету.

Директор напрямку «Міське господарство» російського Інституту економіки міста Владилен Прокоф'єв пояснює, що підвищення тарифів ‒ це завжди ініціатива влади сусідньої Росії, а Крим опинився в особливому становищі.

Тарифи у Криму ‒ нижчі за середньоросійські, так що рано чи пізно їх доведеться підвищувати швидшими темпами
Владилен Прокоф'єв

‒ У Росії з 1 липня 2017 року підвищили тарифи майже в усіх регіонах. Зростання становить від 3% ‒ у Кабардино-Балкарії, Осетії, Дагестані, до 7% ‒ у Москві та Санкт-Петербурзі. При цьому за одними позиціями комунальні тарифи можуть подорожчати незначно, за іншими ‒ набагато істотніше. Середній показник підвищення тарифів все одно визначає уряд. Думаю, що до президентських виборів у березні 2018 року нових подорожчань чекати не варто. У Криму ситуація непроста: тарифи ‒ нижчі за середньоросійські, так що рано чи пізно їх доведеться підвищувати швидшими темпами. Утримати зростання можливо тільки завдяки державному субсидуванню та вкладеннями в комунальну інфраструктуру, особливо водовідведення. Якщо політична нестабільність всередині та навколо Криму буде зберігатися, то федеральна влада з найбільшою ймовірністю спробує стримати зростання тарифів.

Співробітник Фонду енергетичної безпеки Росії Олександр Пасічник зазначає, що Крим після анексії отримав деяку фору при адаптації до російських тарифів.

‒ Криму надали субсидію, бо тарифи тут були нижчими, ніж у середньому в Росії. Після з'єднання через енергоміст енергетичний сектор півострова прийшов у норму, але інвестиції треба якось виправдовувати й надалі будувати нові електростанції тощо. Тому тариф поступово індексуватиметься, без несподіванок і різких стрибків, так що і населення, і промисловий сектор регіону послідовно вийдуть на стійкий режим у тарифах.

Український експерт з формування тарифів ЖКГ Олег Голубенко вважає, що на кримчан чекає неухильне підвищення цін на послуги при низькій якості.

Чим довше не ремонтувати інфраструктуру, тим більше фінансове навантаження лягає на споживачів
Олег Голубенко

‒ Підвищення комунальних тарифів у анексованому Криму буде неухильним доти, поки півострів не повернеться до складу України. У Росії, втім, як і у нас, монопольний ринок послуг, застарілі мережі без перспективи капітальних вкладень. Чим довше не ремонтувати інфраструктуру, тим більше фінансове навантаження лягає на споживачів. Зрозуміло, що люди сприймають це вкрай негативно, особливо якщо не бачать змін на краще при збільшених рахунках. Звичайно, є можливість отримати субсидії, але тільки людям з низьким прибутком. Це політичне рішення ‒ який відсоток комунальних платежів відшкодовувати в кожному регіоні, але очевидно, що в російському бюджеті вже не вистачає грошей, щоб влада могла й надалі купувати лояльність населення.

Керівник російської громадської організації «Щит споживача» Олександр Журбін робить висновок, що для економії на тарифах необхідно відмежовуватися від держави і монопольних постачальників.

‒ Тарифи ростуть не тільки через інфляцію й подорожчання енергоносіїв, а й через банальну жадібність постачальників. Тому все більше людей шукають автономні рішення: наприклад, одна котельня на багатоквартирний будинок здатна повністю задовольнити потреби всіх жителів. Основний недолік ‒ це висока початкова ціна, але потім настає повна незалежність від міської системи ЖКГ, а енергію можна економити на свій розсуд. Загалом, для кримчан і не тільки ‒ це, можливо, єдиний спосіб уникнути планомірного підвищення хоча б частини тарифів на найближчі роки.

(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG