Феодосійська картинна галерея імені Івана Айвазовського потребує ремонту головного виставкового залу, але грошей на це місто не виділяє.
Про це розповіла завідувачка відділу музею Олена Огурцова. За її словами, галереї також не вистачає сучасного обладнання, освітлення, систем мікроклімату та відеоспостереження. За підрахунками російської влади Феодосії, на ремонт музею потрібно витратити половину бюджету міста, тому місцеві чиновники запропонували передати заклад із муніципальної власності в республіканську. При цьому засновник галереї Іван Айвазовський у заповіті чітко вказав, що всі фонди мають залишитися у власності Феодосії.
Керівник Центру досліджень історико-культурної спадщини України Сергій Кот стверджує, що для ремонту галереї не потрібно змінювати її статус.
‒ Російська Федерація вже дозволила собі вивезти кілька сотень робіт із галереї Івана Айвазовського на материк для тривалого експонування. Мені здається, що місцеву владу про це ніхто не питав. Що вже говорити про можливе перепідпорядкування музею Сімферополю. Нинішня російська влада готова порушити понад столітній заповіт митця, який шанували навіть у Радянському Союзі. Думаю, що місцеві жителі можуть легко оскаржити таке рішення в судах. Є всі підстави вважати, що Сімферополь хоче отримати право освоювати федеральні гроші на ремонт галереї, а це, як я чув, до 400 мільйонів рублів. Насправді статус музею ніколи не перешкоджає надавати йому фінансову допомогу від держави.
Сергій Кот додає, що перемістити картини Івана Айвазовського з анексованого Криму на територію материкової України поки не можливо.
Навіть у роки німецької окупації галерею Івана Айвазовського вдалося евакуювати до Єревана. А тепер не можуть вирішити питання з ремонтом!Сергій Кот
‒ Не дивлячись на те, що Росія декларує всіляку турботу про півострів і виділяє мільярди рублів на різні програми, триває деградація кримської культури. Навіть у роки німецької окупації галерею Івана Айвазовського вдалося евакуювати до Єревана, це був подвиг музейників. А тепер не можуть вирішити питання з ремонтом! Дуже шкода, але Україна поки ніяк не може повернути роботи художника. Досвід показує, що цього може й не статися. У Третьяковській галереї досі експонують найкращу мозаїку Михайлівського Золотоверхого собору Дмитра Солунського 12 століття. 1938 року її взяли на виставку на 750-річчя «Слова о полку Ігоревім», всього на три місяці. На жаль, ніхто й не думає повертати мозаїку до Києва.
Заступник міністра культури України Тамара Мазур стверджує, що Київ робить все можливе для відновлення справедливості.
Ситуація з анексією Криму унікальна для сфери міжмузейних відносин, так що саме нам доводиться створювати прецедентТамара Мазур
‒ Ми займаємося проблемою картин Івана Айвазовського ще з минулого року, зокрема й ставимо це питання на різних міжнародних майданчиках і наполягаємо на тому, що Росія грубо порушила міжнародне законодавство. На жаль, ситуація з анексією Криму унікальна для сфери міжмузейних відносин, так що саме нам доводиться створювати прецедент. Поки що залишається тільки фіксувати кожен факт порушень на міжнародному рівні й потім через суди вимагати відшкодування збитків і повернення українських культурних цінностей, залучивши Інтерпол. На жаль, прямої юрисдикції у міжнародних інститутів у Росії та в Криму немає.
(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)