Доступність посилання

ТОП новини

«Заморожена» гімназія: як керченських дітей залишили без школи


Керченська школа-гімназія № 2 імені Короленка, травень 2017 року
Керченська школа-гімназія № 2 імені Короленка, травень 2017 року

У Керчі під загрозою знищення опинилася відома школа-гімназія №2 імені Короленка. Місцеві називають її «елітною школою», оскільки саме в ній у різні роки навчалися діти й онуки міських чиновників, демонструючи високі показники успішності. Після анексії Криму влада міста обіцяла відремонтувати історичну будівлю за кошти російського бюджету. Але коли гімназія остаточно стала аварійною, її змушені були закрити, плани чиновників змінилися. Батьки гімназистів бояться, що історичну будівлю навчального закладу, розташовану в самому центрі міста, «заморозили», щоб віддати під комерційні потреби.

Будівлі керченської школи-гімназії, про яку йдеться, майже 150 років. Вона пережила кілька важливих історичних віх в історії міста, серед них і Другу світову війну. На початку XX століття в ній розташовувалася жіноча гімназія, названа на честь російського письменника і громадського діяча Володимира Короленка. У роки незалежної України вона щорічно нараховувала сотні учнів. До цієї гімназії намагалися влаштовувати своїх дітей керченські чиновники й депутати, оскільки вона вважалась однією з найкращих шкіл у місті.

За сотню років будівля гімназії істотно зносилася й потребує ремонту. Минулого року підконтрольна Росії влада міста пообіцяла залучити для цього кошти з бюджету Росії. Заступник голови міської адміністрації Андрій Самбай анонсував початок ремонту ‒ 1 вересня 2016 року. Завершитися роботи мали у грудні 2016 року. Самбай запевняв, що «будівельники працюватимуть у кілька змін». На проведення проектно-пошукових робіт виділили 2,5 мільйони рублів. Але будівельні роботи в підсумку так і не розпочалися.

Будівля школи-гімназії №2 у Керчі, травень 2017 року
Будівля школи-гімназії №2 у Керчі, травень 2017 року

Обіцяні гроші Мінкульту

Остаточно непридатною для навчання гімназія стала наприкінці січня цього року, коли в будівлі обвалилася частина покрівлі. Приблизно 200 учнів довелося тимчасово перевести до інших шкіл міста. При цьому чиновники обіцяли оперативно відремонтувати будівлю й повернути учнів до стін гімназії, але відтоді ситуація не змінилася.

У березні начальник управління освіти підконтрольної Росії адміністрації Керчі Віктор Дахін повідомив, що кошти на ремонт будівлі гімназії планують отримати від Міністерства культури підконтрольного Росії уряду Криму. «Сподіваємося отримати ці кошти вже цього року», ‒ сказав він керченським ЗМІ.

З того моменту минуло півроку. Упродовж цього часу батьки учнів гімназії й керівництво навчального закладу неодноразово оббивали пороги міської адміністрації, намагаючися домогтись від влади інформації про подальшу долю установи. Але чіткої відповіді про перспективи проведення тут ремонту й повернення вчителів і школярів до колишньої роботи так і не отримали.

Кінець навчання?

Одна із зустрічей колективу гімназії, батьків і чиновників російської адміністрації Керчі відбулася 21 вересня. Як пише Kerch.com.ru, під час зустрічі з'ясувалася несподівана новина ‒ чиновники більше не планують відновлювати навчальну діяльність гімназії.

Заступник голови нинішньої адміністрації Керчі Роман Кириченко повідомив, що будівля гімназії №2 буде відремонтована за кошти бюджету Росії, а потім перепрофільована.

Цю ж інформацію підтвердив і керівник управління освіти адміністрації Керчі Віктор Дахін, пише видання.

Експерти перерахували вимоги до сучасних шкіл, а це окремий в'їзд, актовий і спортивні зали, окремий харчоблок, яких наразі немає
Віктор Дахін

«Експерти перерахували вимоги до сучасних шкіл, а це окремий в'їзд, актовий і спортивні зали, окремий харчоблок, яких наразі немає. При їхньому створенні будуть зменшені навчальні площі й у підсумку школа зможе прийняти не більш ніж 200-300 учнів. А на таку маленьку школу недоцільно витрачати значні бюджетні кошти», ‒ передають слова Дахіна журналісти Kerch.com.ru.

Вчителі гімназії стверджують, що рішення про перепрофілювання ставить під загрозу збереження навчального закладу як юридичної особи при відсутності власного приміщення і позбавляє роботи його колектив. Вони нагадали, що за часів перебування півострова під контролем України був розроблений проект ремонту гімназії з умовою збереження її для навчального процесу. Після російської анексії півострова для її ремонту з російського бюджету виділялися кошти, але не були освоєні.

Віктор Дахін не приховує, що проект ремонту залишився тільки на папері, і звинувачує в цьому підрядника, який несподівано повідомив про подорожчання проекту. Тепер, за його словами, планується передати будівлю гімназії як пам'ятку культурної спадщини регіонального значення в федеральну власність, а для її учнів збудувати дві нові школи.

В такому випадку керченська влада повністю втратить контроль над історичною будівлею, як і перспективу повернення її учням.

Будівля знаходиться в самому центрі міста. Це ласий шматочок
Батьки учнів

«Будівля знаходиться в самому центрі міста. Це ласий шматочок. Імовірно, що чиновники не просто так «морозять» цю тему з ремонтом. Відремонтують і віддадуть цю пам'ятку під комерційні проекти. Це може бути й дуже схоже на методи останніх років», ‒ кажуть на умовах анонімності батьки учнів.

Гімназії немає, харчування є

З'ясувати питання майбутнього ремонту керченської школи-гімназії №2 ми спробували в реєстрі держзакупівель Росії. Але ніяких тендерів, пов'язаних із ремонтом або розробкою проектно-кошторисної документації щодо цього об'єкта, там не виявилося.

У той же час ми виявили сліди двох закупівель послуг із організації харчування для учнів, ініційованих адміністрацією гімназії в лютому й травні цього року, тобто коли навчальний заклад уже був закритий на ремонт.

Одна закупівля ініціювалася в лютому, але не відбулася. А друга ‒ у травні. Відповідно до тендерної документації, в гімназії закупили харчування для 150 дітей на 75 днів, і для 35 дітей пільгових категорій ‒ на 90 днів.

Фрагмент із документації закупівлі послуг організації харчування для школи-гімназії №2 в Керчі, датована травнем 2017 року
Фрагмент із документації закупівлі послуг організації харчування для школи-гімназії №2 в Керчі, датована травнем 2017 року

Тендер виграла фірма з російського Калінінграда.

При цьому школи, в які розподіляли учнів гімназії імені Короленка, харчування для своїх учнів закуповували окремо.

Що це означає та якою буде доля гімназії, Крим.Реалії спробували з'ясувати у заступника голови підконтрольної Росії адміністрації Керчі Романа Кириченка.

«Поки гімназія «заморожена», ‒ сказав він у телефонній розмові, але продовжувати її відмовився, порадивши звернутися до адміністрації з інформаційним запитом.

Тим часом у керченських ЗМІ з'явилась інформація, що після ремонту в гімназії імені Короленка може з'явитися музей, присвячений Керченському мосту. Але офіційно ця інформація поки не підтверджена.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG