Доступність посилання

ТОП новини

Переїзд у нікуди: що отримають кримчани в обмін на знесені будинки?


Керч, Цементна Слобідка, жовтень 2016 року
Керч, Цементна Слобідка, жовтень 2016 року

У кримчан знову вилучають земельні ділянки, цього разу ‒ через будівництво об'їзної дороги Дубки-Левадки в Сімферопольському районі. Під загрозою опинилася нерухомість 70 місцевих жителів, яким російська влада півострова обіцяє в обмін або грошову компенсацію, або інше житло.

Раніше покращити свої житлові умови сподівалися жителі Цементної Слобідки в Керчі, яких відселили через будівництво Керченського мосту. Однак житло на заміну зводили в поспіху, тому будівельникам довелося усувати недоліки, коли люди вже заселилися до будинку. У серпні 2017 року новосели скаржилися, що досі не отримали документи на нові квартири. Тепер під загрозою опинилися земельні ділянки жителів селища Ласпі.

​Активіст кримськотатарського національного руху Садик Берберов вважає, що у земельному свавіллі винна російська влада півострова.

‒ Я можу зрозуміти, коли доводиться відселяти людей через будівництво траси «Таврида». Однак практика керівництва Криму говорить про те, що люди точно постраждають, і їм доведеться бігати інстанціями, щоб отримати іншу ділянку. На жаль, незаконні дії місцевих чиновників не мають для них жодних наслідків. Я раджу всім фіксувати навіть розмови з посадовими особами з приводу відселення або компенсацій, щоб потім можна було хоча б отримати рішення суду на свою користь. Довіряти владі точно не можна. Додатково до цього більше тисячі людей не потрапили до реєстру пільговиків, а ті, хто потрапив, можуть отримати землю хіба що в пустелі. Треба створювати ініціативні групи для боротьби з цим свавіллям.

Економіст, президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло переконаний, що невдоволення кримчан не завадить російському будівництву на півострові.

Ярослав Жаліло
Ярослав Жаліло

​‒ У Криму при фактичному переході під юрисдикцію Росії стався інституційний розрив, і численні суперечності при оформленні ще українських документів тільки його посилюють. Росія вкладає в півострів великі гроші, й це вигідно в першу чергу чиновникам, які сподіваються щось отримати самі з усіх цих доріг і будівництв. Кримчанам варто розуміти, що вони потрапляють у жорстку централізовану систему, яка відрізняється від української й не церемониться з потребами окремих громадян. Росіяни до цього звикли, а для жителів півострова все в новинку, тому протестні настрої в Криму, швидше за все, зростатимуть, але це навряд чи завадить владі. На черзі «наведення ладу» в прибережній зоні, а там теж дуже багато проблемних споруд.

Росіяни до цього звикли, а для жителів півострова все в новинку
Ярослав Жаліло

​Журналіст з Росії Анна Грицевич ділиться досвідом несправедливих компенсацій після будівництва олімпійських об'єктів у Сочі.

‒ У Сочі людям спочатку давали непогані компенсації, але багато хто був незадоволений, тому що їх переселяли далі від берега моря. Вже ближче до самої Олімпіади влада стала через суди визнавати приватні будинки незаконними спорудами, не попереджаючи їхніх власників, а потім просто приходили пристави й викидали людей на вулицю. Будинок однієї сім'ї знесли ‒ будівельникам просто хотілося зробити пряму дорогу до олімпійського об'єкта, і нічого заперечити не вдалося. Інших відселили далеко від міста, в неякісні квартири для волонтерів. Пенсіонери задоволені, а іншим тепер незручно їздити на роботу. Судитися з цією машиною марно: якщо вже забрали житло, пиши пропало.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG