Доступність посилання

ТОП новини

Молитва не допомогла: чому Поклонська програла в боротьбі з фільмом «Матильда»


Міністерство культури Росії допустило до прокату фільм Олексія Учителя «Матильда» ‒ на російські екрани він вийде 25 жовтня. Депутат Держдуми від Криму Наталія Поклонська вважає, що прокатне посвідчення видали з порушенням регламенту ‒ нібито чиновники не провели слухання в Громадській раді при Міністерстві культури. Кінострічка розповідає про роман останнього російського царя Миколи II з балериною Матильдою Кшесинською. На думку Поклонської, картина ображає почуття православних християн ‒ хоча депутат її навіть не дивилася.

Російський культуролог, редактор відділу культури журналу «Огонек» Андрій Архангельський зазначає, що колишній кримський прокурор відкрила в російському суспільстві ультраконсерваторів.

Справа не в релігії, а у владі забороняти що завгодно на першу вимогу
Індрій Архангельський

‒ У випадку з Наталею Поклонською йдеться не тільки про прагнення зіграти на нинішній політичній кон'юнктурі та роздути свою вагомість на піку популярності ‒ це ще й щирі особисті переконання. Парадоксально, що вона виступає проти Міністерства культури, проте позиція ультраконсервативної частини російського суспільства не залишає простору для маневру. Ця група до скандалу з фільмом про Миколу II ніяк себе не виявляла за відсутності яскравого лідера, а Наталія Поклонська висвітлила її. Мені здається, ультраконсерваторам хотілося б заборонити якомога більше, посилаючись на образу почуттів вірян. Тобто справа не в релігії, а у владі забороняти що завгодно на першу вимогу.

Андрій Архангельський
Андрій Архангельський

Російський політолог Олександр Шмельов вважає, що Наталія Поклонська працює винятково на власний імідж, використовуючи скандал з фільмом як інформаційний привід.

‒ Спочатку це була особиста ініціатива Наталії Поклонської, потім підтримана іншими політичними та громадськими діячами. Відбувається це в цілком зрозумілому контексті: в сучасній Росії будь-яка людина, яка хоче з'являтися в інформаційному просторі й мати хорошу репутацію у влади, має шукати, чого б ще заборонити через образу чиїхось почуттів. Наталія Поклонська саме так і діє. Вона хоче залишитися в масовій пам'яті як жінка-депутат, яка боролася з фільмом «Матильда», а не як колишній український прокурор, який зрадив присягу.

Російський політолог Федір Крашенинников, навпаки, переконаний, що Наталія Поклонська ступила на заборонену територію, не узгодивши свої випади проти «Матильди» з Кремлем.

Навряд чи їй світить наступне депутатство при такому нерозумінні правил гри. Кричати потрібно тільки те, що просить начальство
Федір Крашенинников

‒ Анексія Криму породила в російському суспільстві ура-патріотичну коаліцію, яка потрібна була для проведення цієї спецоперації, але Володимир Путін навряд чи розраховував, що така спільнота проіснує довго. Зараз на прикладі скандалу з «Матильдою» ми бачимо, що найбільш маргінальна частина патріотичного табору офіційною владою зовсім не підтримується, навіть якщо за нею стоять діячі РПЦ. Дійшло до того, що так звані молитовні стояння проти фільму Олексія Учителя не скрізь дозволили. Тобто ніякої відмашки з Кремля «Поклонська, дій!» не було й немає. Навряд чи їй світить наступне депутатство при такому нерозумінні правил гри. Кричати потрібно тільки те, що просить начальство.

(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Павло Казарін

    Павло Казарін. Кримчанин. Журналіст. Вважає, що завдання публіцистики – впорядковувати хаос до стану смислів. Співпрацює з «Крим.Реалії», «Українською правдою», Liga.net, телеканалами ICTV та «24».

XS
SM
MD
LG