У Євпаторії розгорівся скандал навколо дитячого оздоровчого табору «Салют». 2014 року його «націоналізували», хоч він і належав не підприємству з материкової України, а кримській профспілці працівників культури. Протягом декількох років влада півострова не чіпала «Салют», але наприкінці 2016-го зажадала від колишньої адміністрації залишити територію табору. У відповідь профспілка працівників влаштувала протести з вимогою повернути їхню власність.
На першотравень у центрі Сімферополя відбулася традиційна демонстрація, присвячена «Дню весни та праці». Кілька тисяч співробітників бюджетних установ і представників профспілок урочисто прокрокували проспектом Кірова з кульками й російськими прапорами в руках. На площі Радянській демонстрантів привітав призначений Росією голова Криму Сергій Аксьонов.
Святковий формат заходу порушив рескомітет працівників культури Федерації незалежних профспілок Криму. Його представники скористалися ситуацією, щоб оголосити владі про свої вимоги. До цього вони кілька разів подавали до мерії заявки на проведення власного мітингу, але їм відмовляли в узгодженні.
У першотравневій колоні профспілкові працівники розгорнули плакати із закликом повернути їм дитячий табір «Салют» у Євпаторії. «Влада Криму дискредитує політику президента Путіна В.В.», «Вимагаємо припинити свавілля щодо дітей працівників культури» – свідчили написи на плакатах.
Коли колона протестувальників підходила до Аксьонова, її учасники почали скандувати «Поверніть «Салют» профспілкам!». Кримський голова у відповідь сказав «Ура!», чи то не почувши демонстрантів у загальному гомоні, чи то зробивши вигляд, що не почув.
Боротьба за прибережні гектари
Євпаторійський табір «Салют», за який розгорнули боротьбу активісти, був збудований 1954 року зусиллями профспілки працівників культури. Територія оздоровчого закладу займає приблизно два гектари. За словами голови рескому працівників культури ФНПК Галини Лемешко, спочатку там розташовувалося наметове містечко, потім – будівлі літнього типу.
«Сьогодні це вже сучасні будівлі та споруди, прекрасні корпуси з усіма зручностями для дітей працівників культури. Ніколи наш табір не підкорявся нікому: ні Україні, коли ми були в Україні, ні тут у Криму нікому. Ми існували, будували потихеньку за рахунок відрахувань профспілкових внесків наших членів профспілки. Сьогодні це вісім тисяч осіб. Це працівники театрів, бібліотек, музеїв, клубні працівники», – сказала Лемешко в сюжеті «Таврійського телебачення».
За її словами, для членів профспілки відправляти дітей до «Салюту» вже стало багаторічною традицією. Але в серпні 2014 року їхній табір опинився у списку оздоровчих установ, які «націоналізували» за рішенням підконтрольного Росії Радміну Криму. Представники кримського уряду тоді оголосили, що передають у власність республіки санаторії й бази відпочинку, що належать організаціям і підприємствам із материкової України. Але «Салют» значився у власності кримської організації – республіканського комітету працівників культури ФНПК.
За словами Галини Лемешко, голова кримського парламентського комітету з туризму Олексій Черняк переконував реском, що сталася помилка, і їхній оздоровчий заклад може спокійно працювати (сам Черняк тепер це спростовує – КР). Табір продовжував працювати як ні в чому не бувало й зустрічати дітей.
Ситуація змінилась у грудні 2016 року. Територію «Салюта» зайняли чиновники, які зажадали від профспілкової адміністрації залишити територію табору й почали інвентаризацію майна.
Профспілка працівників культури вважає, що рішення про «націоналізацію» їхньої установи суперечить російському законодавству. Вони посилаються на постанову «Про незалежність Криму» від 16 березня 2014 року, де говориться: «Власність профспілкових та інших громадських організацій України, що розташовані на день ухвалення цієї постанови на території РК, є власністю підрозділів відповідних організацій, що розташовані в Республіці Крим».
Голова рескому Галина Лемешко говорить, що після того, як у них забрали «Салют», її організація надіслала десятки листів і скарг до Адміністрації президента Росії, а також до кримських інстанцій. Але їхні звернення або зовсім проігнорували, або надіслали відписки.
Відповідь влади
У серпні 2014 року підконтрольний Росії Радмін Криму передав «Салют» державному унітарному підприємству «Сонячна Таврика». Це структура, заснована кримським Міністерством туризму, яке керує «націоналізованими» санаторіями, базами відпочинку й іншими рекреаційними установами.
2015 року керівником «Сонячної Таврики» призначили Людмилу Єрмакову – екс-депутата сімферопольської міськради від партії «Русское единство» і давнього соратника Сергія Аксьонова. У коментарі для Крим.Реалії вона звинуватила попередніх власників табору в тому, що вони здавали його в оренду іншій фірмі, а територія установи й номерний фонд перебували в незадовільному стані. Як повідомила Єрмакова, зараз її підлеглі проводять у «Салюті» підготовку до курортного сезону.
Роботи йдуть повним ходом – і антитерористичні заходи, і господарські питанняЛюдмила Єрмакова
«Роботи йдуть повним ходом – і антитерористичні заходи, і господарські питання, і маса інших питань. Територію пляжу привести в належний вигляд потрібно було ще того року, згідно з вимогами Росспоживнагляду. Але люди не займалися нічим», – наголосила керівник «Сонячної Таврики».
Єрмакова запевняє, що цього літа тут також функціонуватиме дитячий табір, і маркетинговий відділ уже продає туди путівки. За її словами, «Салют» увійшов до складу санаторію «Дружба» – іншого оздоровчого закладу, який також «націоналізували».
Вона додала, що для неї особисто не принципово, кому належатиме табір – її установі чи профспілкам.
«Чесно вам скажу, в мене немає такого, щоб забрати цей табір, щоб людей чогось позбавити. Будь ласка, є закон. Завтра приходить розпорядження Радміну про те, що я маю піти з цієї території, передати назад якомусь власнику – будь ласка», – сказала Єрмакова.
Жоден із представників кримської влади, підконтрольної Росії, не підтримав профспілкових працівників культури в їхній вимозі не забирати дитячий табір. Міністр культури Криму Аріна Новосельська наголосила, що «Салютом» має розпоряджатися «Сонячна Таврика».
У профспілок, на жаль, цей табір ледь животієАріна Новосельська
«Однозначно, я підтримую рішення про те, що це має бути в «Сонячній Тавриці» – з тієї простої причини, що в ДУПа є можливість відремонтувати й запустити, а у профспілок, на жаль, цей табір ледь животіє», – сказала Новосельська в коментарі для Крим.Реалії.
А голова комітету з туризму російського парламенту Криму Олексій Черняк у розмові з кореспондентом Крим.Реалії зовсім засумнівався в тому, що у профспілки працівників культури є правовстановлювальні документи на табір «Салют».
«На будь-який автомобіль, на будь-яку квартиру, на будь-який готель, на будь-яку ділянку землі є правовстановлювальні документи, які підтверджують права господаря. У кого правовстановлювальні документи, в які вписані відповідні дані, той і є господарем об'єкта. По-моєму, все дуже просто. До мене звернулися (представники профспілки – КР), я попросив надати оригінали документів. Після цього я їх ніколи не бачив», – сказав Черняк.
Представники профспілки працівників культури в свою чергу розцінюють дії влади, як рейдерське захоплення табору. Активісти наголошують, що їхній першотравневий демарш – це тільки перший крок, і вони продовжать протестувати, щоб повернути «Салюта».