За добровільне отримання іноземного паспорта українців збираються позбавляти громадянства. Відповідний законопроект цього тижня подав президент Петро Порошенко. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чи заберуть українське громадянство у кримчан, які після анексії отримали російські паспорти, якщо Верховна Рада ухвалить законопроект.
Законопроект про заборону подвійного громадянства у Верховній Раді України зареєстрували 13 березня. Перш ніж документ розглянуть в українському парламенті, його мають затвердити п'ять комітетів Верховної Ради.
«Перебування громадян України також і в громадянстві іноземної держави створює певні ризики для національної безпеки України», ‒ ідеться в пояснювальній записці до законопроекту.
Короткий зміст законопроекту
Зараз в українському законодавстві відсутні санкції за отримання паспортів інших країн. Президентський законопроект передбачає внесення низки змін до закону «Про громадянство України». Зокрема, він доповнює статтю 19 ‒ «Підстави для позбавлення українського громадянства».
Всі українці, які мають громадянства інших країн, упродовж шести місяців після ухвалення закону мають припинити іноземне громадянство і здати паспорти
Згідно з документом, громадянин України, який добровільно отримав паспорт іншої країни, вважається особою, «яка виявило намір змінити громадянство і надало згоду на припинення громадянства України».
До того ж, в разі ухвалення законопроекту в поточній редакції, підставою для позбавлення від українського громадянства стане «використання особою, яка набула громадянство України, виборчого або іншого права, яке їй надає іноземна держава».
Також українське громадянство будь-якої особи може бути припинене, якщо вона «виконала обов'язки, покладені на нього іноземною державою». У законопроекті не пояснюється, що саме його автори розуміють під подібними правами і обов'язками. Говориться лише те, особа може позбутися українського громадянства, якщо факт використання цих прав або обов'язків підтвердиться відомостями публічних реєстрів і документами органів влади іноземних держав.
У законопроекті сказано, що всі українці, які мають громадянства інших країн, упродовж шести місяців після ухвалення закону мають припинити іноземне громадянство і здати паспорти українському уповноваженому органу.
Як бути з Кримом?
Для кримчан, які отримали російські паспорти, найбільше питання ‒ чи будуть на них поширюватися ці норми. Представник президента у Верховній Раді Артур Герасимов повідомив, що це питання стосується тільки випадків добровільного отримання громадянства іншої країни.
«Це не стосується ситуацій з нашими людьми в Криму, тому що там про добровільність не йшлося», ‒ цитує Герасимова Інтерфакс.
У тому, що законопроект не торкнеться кримчан, переконаний і депутат з фракції «Народний фронт» Георгій Логвинський. За його словами, жителів півострова не позбавлять українського громадянства за отримання російських паспортів, тому що Україна не визнає ці паспорти дійсними.
Це не стосується ситуацій з нашими людьми в Криму, тому що там про добровільність не йшлосяАртур Герасимов
«Нормою закону про права і свободи на тимчасово окупованій території чітко передбачено, що набуття громадянства на окупованій території України не визнається, більше того ‒ не визнається усім світом. Воно не визнається як наявність іншого громадянства для громадянина України», ‒ сказав Логвинський кореспонденту Крим.Реалії.
У законодавстві України дійсно закріплена норма, відповідно до якої примусове автоматичне набуття російського законодавства для жителів Криму не визнається Україною і не є підставою для позбавлення від українського громадянства. Про це свідчить стаття 5 закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Але правозахисники вважають, що насправді законопроект Порошенка несе потенційну загрозу для кримчан, якщо його ухвалять в поточній редакції. Експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Дар'я Свиридова звертає увагу на те, що в документі не виписані винятки для жителів окупованих територій.
«Варто було б проговорити ці моменти ‒ що у нас є жителі окупованих територій, яким було фактично нав'язане громадянство», ‒ зазначила правозахисниця в коментарі для Крим.Реалії.
У нас є жителі окупованих територій, яким було фактично нав'язане громадянствоДар'я Свиридова
На її думку, небезпеку для кримчан являє норма законопроекту, відповідно до якої українського громадянства позбавлятимуть за те, що особа користуються правами іноземної держави і виконує обов'язки цієї країни. Свиридова підкреслює, що практично всі жителі півострова користуються правами, наданими Росією, і виконують обов'язки, які від них вимагає ця держава.
«Кримчани користуються масою прав, які їм надає держава-окупант. Вони виконують низку обов'язків. Зокрема, наприклад, платять податки на окупованій території. Наприклад, працюючи в школі чи дитячому садку, ти платиш податки окупанту. Але чому в цій ситуації має бути винною людина, яка є цивільною особою в умовах окупації, а не держава-окупант, яка порушує іноземну державу?» ‒ сказала Свиридова.
Правозахисниця вважає, що якщо законопроект почнуть застосовувати до кримчан, це буде суперечити як міжнародному гуманітарному праву, так і національному законодавству України. Свиридова сподівається, що поданий до Верховної Ради документ депутати не підтримають або як мінімум з нього виключать норми, які будуть обмежувати права жителів Кримського півострова.
Судячи за опитуванням народних депутатів, яке проводив кореспондент Радіо Cвобода, зараз в українському парламенті немає консенсусу з приводу долі президентського законопроекту. Найближчим часом його розглянуть у комітетах Верховної Ради.