Доступність посилання

ТОП новини

Мавлютов і «дошка ганьби»: як головний архітектор Сімферополя повернувся, щоб піти


Ернст Мавлютов
Ернст Мавлютов

У Криму, схоже, поставлено крапку в конфлікті між місцевою владою, підконтрольною Росії, і головним архітектором Сімферополя Ернстом Мавлютовим. Останнього в листопаді минулого року звинуватили в бездіяльності й відправили у відставку. Після цього чиновники розмістили фото архітектора на «дошці ганьби», встановленій в центрі Сімферополя. Однак наприкінці лютого Мавлютову вдалося оскаржити звільнення в суді і на зло опонентам повернутися до свого кабінету в мерії. Пропрацювавши кілька днів, чиновник подав заяву про звільнення «за згодою сторін».

Ернст Мавлютов зайняв посаду головного архітектора Сімферополя навесні 2015 року. Він приїхав до Криму з сусідньої Росії. З 2005 до 2009 року він працював головним архітектором Казані, а потім перебрався до Москви. У столиці він спочатку очолив місцевий інститут Генплану, а потім отримав посаду заступника голови Москомархітектури.

Коли Мавлютов переїхав до Криму, місцеві чиновники оголосили, що раді приїзду російського чиновника й покладають на нього надії. Через тиждень після свого призначення архітектор дав зрозуміти, що збирається залишитися тут надовго й має амбітні плани ‒ за 5 років змінити вигляд міста.

Від пошани до ганьби

За час свого перебування на посаді Мавлютов провів роботу щодо розробки та затвердження нового генплану Сімферополя, який був підтриманий депутатами в серпні 2016 року. Окрім цього він оголосив про плани реалізувати низку великих проектів, зокрема замінити Центральний ринок великим офісним центром і об'єднати набережну Салгира й Старе місто в єдиний туристичний центр.

Під керівництвом російського архітектора в Сімферополі стартувала реконструкція центру. Однак її проект влаштував не всіх, і громадські активісти надіслали російській владі Криму петицію з вимогою припинити будівельні роботи.

Зовні складалося враження, що Мавлютов влився в команду кримської влади, але несподівано на початку листопада минулого року російський голова Криму Сергій Аксьонов публічно розкритикував архітектора й оголосив про його звільнення.

Геннадій Бахарєв, Сергій Аксьонов і Ернст Мавлютов
Геннадій Бахарєв, Сергій Аксьонов і Ернст Мавлютов

«Чим зайнятий архітектор? Будь-який у будь-якому місті. Збором коштів, наскільки я розумію. Не хочу всіх під загальну гребінку підводити, але якщо судити за обсягом лиха, скільки за ці два роки набудовано самовільних об'єктів, то відчуття таке, що всі просто на прийомі сидять, кеш рахують», ‒ сказав Аксьонов.

У відповідь Мавлютов звинуватив владу в тому, що вона не здатна керувати регіоном, а крайнім зробили його.

«Усі програми зустрічають запеклий саботаж. У головного архітектора немає жодного важеля впливу на ситуацію», ‒ наголосив він.

Наприкінці листопада з ініціативи віце-прем'єра Криму, підконтрольного Росії, Дмитра Полонського на одній з центральних вулиць Сімферополя з'явилася «дошка ганьби» з фотографіями чиновників, які, за версією влади, «ганьблять місто». На стенді розмістили три портрети, один з яких ‒ Ернста Мавлютова.

Архітектор розцінив дії влади як спробу зіпсувати його ділову репутацію й подав до суду. 28 лютого, після того, як було ухвалене рішення на його користь, він повернувся до свого кабінету в сімферопольській мерії.

За словами його адвоката Жана Запрути, підконтрольний Москві Центральний районний суд Сімферополя визнав рішення про звільнення незаконним, оскільки воно було ухвалене, коли Мавлютов перебував на лікарняному.

«Він вже вийшов на роботу. Взяв виконавчий лист, прийшов до відділу кадрів, здав документи. Ухвалила адміністрація розпорядження про те, що допускається до роботи, і все ‒ пішов на роботу», ‒ розповів адвокат в коментарі для Крим.Реалії.

Журналістам Мавлютов відразу пояснив, що не має наміру залишатися на посаді архітектора, і подав до суду винятково, щоб відповісти на нападки у свою адресу.

Я не хочу емоційних з'ясувань стосунків з керівництвом міста, це було б неетично, нелогічно, ні до чого
Ернст Мавлютов

«Я не хочу емоційних з'ясувань стосунків з керівництвом міста, це було б неетично, нелогічно, ні до чого. Я сьогодні зайшов до голови (Сергія Аксьонова ‒ КР) і сказав: якби не було перебору з цими нещасними дошками, все було б по-іншому, спокійно. Я ніколи не намагався будь-кому помститися. Я людина мирна і зла не пам'ятаю», ‒ сказав Мавлютов журналістам видання «БІЗНЕС Online».

Непопулярна посада

У свою чергу голова адміністрації Сімферополя, підконтрольної Росії, Геннадій Бахарєв 2 березня повідомив, що на рішення про поновлення на посаді архітектора була подана апеляція.

Основна причина звільнення була в тому, що за час роботи Мавлютова як головного архітектора для міста нічого зроблено не було
Геннадій Бахарєв

«Безумовно, Ернст Мавлютов має право захищати свої інтереси, проте адміністрація буде відстоювати інтереси міста. Основна причина звільнення була в тому, що за час роботи Мавлютова як головного архітектора для міста нічого зроблено не було. Така характеристика після відповідного аналізу була дана не тільки керівництвом міста, а й керівництвом республіки», ‒ повідомив Геннадій Бахарєв.

Але 3 березня Мавлютов, не чекаючи розгляду апеляції, подав заяву про звільнення «за згодою сторін». У документі він просить звільнити його з 6 березня. На момент підготовки матеріалу було невідомо, яке в кінцевому підсумку ухвалив рішення з цього приводу голова сімферопольської адміністрації.

Цікаво, що після відставки Мавлютова у листопаді у сімферопольській мерії виникли проблеми з пошуком нового головного архітектора. 2 лютого мав відбутися конкурс на заміщення цієї посади, але, як зізналися самі посадовці, не було подано жодної заявки.

Як повідомив Крим.Реалії один з сімферопольських архітекторів, який побажав залишитися анонімним, його колеги в Криму по-різному оцінюють ситуацію з Мавлютовим. За його словами, ті, хто був на боці головного архітектора, його підтримують, а ті, кого він не влаштовував ‒ мовчки спостерігають за ситуацією.

Як припускає наш співрозмовник, на посаду головного архітектора Сімферополя ніхто не подавав заявки, тому що представники місцевого професійного співтовариства не бачать сенсу брати участь в політичних баталіях.

Архітектори ‒ це творчі люди, яким простіше займатися своїми проектами, ніж брати участь у політичних іграх

«Не знаю, чому ніхто не хоче йти. Можливо, ситуація з Мавлютовим вплинула. Можливо, не хочуть на «дошці ганьби» опинитися. Архітектори ‒ це творчі люди, яким простіше займатися своїми проектами, ніж брати участь у політичних іграх», ‒ сказав архітектор.

Відповідно, залишається під питанням, хто в ситуації, що склалася наважиться замінити Ернста Мавлютова.

XS
SM
MD
LG