Цими вихідними, 25-26 лютого, у Клубі Кабінету Міністрів України відбудеться подія, покликана нагадати українському та зарубіжному співтовариству про становище Криму ‒ міжнародний форум «Крим в умовах окупації: наслідки для України та світу». У списку запрошених ‒ українські політики, представники уряду, іноземні дипломати та міжнародні експерти. Організатором виступає Міністерство інформаційної політики України. Тут підкреслюють: важливо, щоб проблему анексованого півострова обговорювали не тільки у вузькому колі кримських експертів.
Відвідає форум і Юлія Каздобіна, сьогодні вона обіймає посаду радника міністра інформаційної політики України щодо Криму. Каздобіна ‒ не кримчанка. Каже: розуміння специфіки регіону з'явилося в 2005 році, коли вона почала регулярно відвідувати півострів. А з 2014 року питання актуалізувалося як ніколи.
«Це велика, цікава і дуже складна проблема, але від початку у мене було переконання, що проблема (російської анексії півострова ‒ КР) розв'язувана. Від початку було переконання, що це буде непросто, це зажадає величезної кількості роботи, дорослішання з боку українців, які звикли перекладати багато на плечі держави, але проблема вирішувана», ‒ каже Каздобіна.
Нинішній радник міністра інформполітики увійшла в експертне співтовариство щодо Криму. Зазначає: для неї важливо докласти накопичені знання до процесу деокупації півострова. Проведення форуму, каже Каздобіна, актуальне саме тому, що дає можливість осмислити ситуацію.
З часом у людей зникають емоції та з'являється розуміння. На зустрічах я чую, як змінюється тон обговорень, як змінюється розуміння своєї ролі, що можна робити, що потрібно робитиЮлія Каздобіна
«Здається, з часом у людей зникають емоції та з'являється розуміння. На зустрічах я чую, як змінюється тон обговорень, як змінюється розуміння своєї ролі, що можна робити, що потрібно робити. Відбувається осмислення проблеми не тільки з точки зору особистого болю, але й більш глобальних процесів. Мені здається, що цей форум важливий як можливість зустрітися на новому етапі розвитку розуміння тих людей, які задіяні в проблемі, і спробувати подивитися в майбутнє ‒ куди і як ми рухаємося», ‒ вважає Каздобіна.
На думку першого заступника міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар, форум дає можливість «виробити політичний наратив, позначити ті проблеми, які сьогодні є актуальними».
За три роки окупації залишається безліч завдань, які потрібно ставити перед собою, завдань, які Україна має вирішувати
Еміне Джеппар
«За три роки окупації залишається безліч завдань, які потрібно ставити перед собою, завдань, які Україна має вирішувати. Цей форум ‒ широка платформа для обговорення ситуації не тільки з точки зору України, але також вона дає можливість думати про те, наскільки світова спільнота може вирішувати ці проблеми, яке майбутнє у Криму, які способи деокупації можуть бути ‒ варто замислюватися над цими питаннями вже зараз», ‒ підкреслює Джеппар.
За її словами, порядок денний форуму буде стосуватися не тільки безпосередньо анексії Криму, але також торкнеться теми сучасних реалій півострова й майбутньої реінтеграції регіону до складу України. Так, гості форуму обговорять міжнародно-правові наслідки окупації Криму, вплив російської пропаганди і свободу слова на півострові, статус регіону та стратегію його деокупації.
Як раптово для кримчан відбулася окупація, так раптово півострів повернетьсяЕміне Джеппар
Ці теми ‒ лише вершина айсберга, підкреслює Еміне Джеппар: за її словами, говорити про Крим можна глибше і ширше. Але питання про те, що робити з півостровом після деокупації, Джеппар виділяє особливо, адже «як раптово для кримчан відбулася окупація, так раптово півострів повернеться», вважає вона.
«Говорячи про Крим, ми маємо вже шукати рецепт повернення, ми маємо прораховувати сценарії, способи, стратегії, мені здається ‒ це сьогодні основне... Окупація не залежала від України, ми розуміли, що Україна не зможе воювати, так само відбудеться і деоккупація ‒ на макрополітичному рівні», ‒ каже перший заступник міністра інформаційної політики.
Важливим питанням стане й обговорення репресій, які сьогодні відбуваються в Криму. В українському Мінінформі впевнені: якщо не звертати увагу й не говорити про порушення прав людини на всіх доступних майданчиках, півострів стане закритою зоною, де з мовчазного дозволу світової спільноти Росія отримає шанс творити своє правосуддя.
Звідси випливає й інформаційний аспект ‒ проблеми висвітлення ситуації в Криму й можливість донесення відомостей до світової громадськості.
Інформація ‒ це знаряддя, яким Росія активно користується. Ми розуміємо, що для них це елемент війниЕміне Джеппар
«Україна ‒ полігон для тестування інформаційних технологій зомбування і пропаганди. Це частина гібридної війни, це невійськовий спосіб воювати. Інформація ‒ це знаряддя, яким Росія активно користується, адже не секрет, що сьогодні Росія вкладає фінанси в дві сфери ‒ армія і медіа, ЗМІ. Ми розуміємо, що для них це елемент війни», ‒ каже Джеппар.
Програма форуму передбачає й неформальну частину: так, у Клубі Кабінету міністрів прозвучить кримськотатарська народна музика у виконанні заслуженого діяча мистецтв України Джеміля Карикова, відбудеться показ художньо-документального фільму «Крим. Спротив» і фотовиставка, присвячена анексії.
У Мінінформі зізнаються, що не чекають миттєвих результатів: тут розуміють, що зустрічі та конференції ‒ не панацея для деокупації півострова. Разом з тим, така платформа ‒ це ще одна можливість порушити проблему на порядку денному України та світу, а для кримчан це меседж: «про вас не забули, про Крим говорять і шукають шляхи вирішення».