Ім'я останнього кримського хана Шагіна Гірая овіяне легендами й міфами. І сьогодні йому приписують масу неймовірних речей, до яких він не мав жодного стосунку. І якби цей Гірай не став останнім у списку правлячих ханів, то можна було б сміливо назвати його реформатором і розбудовником своєї держави. Шагін Гірай дійсно вніс чимало нововведень, але на тлі стрімких подій це залишається поза увагою.
Шагін Гірай народився у 1744 році в Едірне, у родовому маєтку Гіраїв. Його батько Топал Ахмед Гірай був рідним братом Крима Гірая хана і сином хана Девлета Гірая – героя Прутського походу.
Його дитинство не було затьмарене заворушеннями і розбратами, які з дитинства відчули його двоюрідні брати при ханському дворі в Бахчисараї.
Початкова освіта, належна усім молодим султанам – кримськотатарським принцам роду Гіраїв – виявила в юному Шагіні найчутливіший розум, кмітливість, розвинула у допитливого від природи хлопчика інтерес до знань і до освіти. Його аталиком (наставником) був Тамган аг'а з черкесів.
Шагін Гірай рано втратив батька, і був змушений зі своєю сім'єю покинути Едірне. Мати відвезла Шагіна та його братів до Фесалоніків, а пізніше майбутній хан здобував освіту у Венеції.
Дуже скоро він долучився до європейської, вищої на той час, освіти. Треба відзначити, що на той момент Венеціанська республіка славилася знаменитим у Європі Падуанським університетом. Через деякий час Шагін набув вигляду європейця.
У 1764 році його покликав до кримського двору до Бахчисараю рідний дядько Крим Гірай хан, що отримав владу у 1758 році. Відрізняючись розумом і проникливістю, Крим Гірай деякий час стежив за успіхами племінника, і коли останньому виповнилося двадцять років, він викликав його до Бахчисарая.
Крим Гірай віддав у підпорядкування Шагіну Гіраю величезну територію Кримського ханства від рукавів Дунаю до Кубані
Крим Гірай, випробувавши розсудливість і переконавшись у здоровому глузді племінника, ввів його в реальне життя ханства. І тільки після цього призначив сераскіром над усіма ногайськими ордами. Насправді Крим Гірай віддав у підпорядкування Шагіну Гіраю величезну територію Кримського ханства від рукавів Дунаю до Кубані.
Випробування владою – це найважче випробування навіть для народжених на сходинках трону. У двадцять років отримати в повне підпорядкування масу людей, багатства, величезну країну і не піддатися спокусам, не оступитися, не наробити дурниць, – це дано не кожному. Шагін Гірай з цим впорався.
Далі буде…
Цікаві сторінки вітчизняної історії Кримського ханства й історії Криму – у проекті Крим.Реалії, відеоблозі кримського історика Гульнари Абдулла «Tugra».
Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму
Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.
Автор тексту й ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї – Еміне Джеппар.
У відео використані фрагменти художніх фільмів Yamak Ahmet (режисер – Hakan Arslan, 2011), Mevlana Celaleddin-i Rumi – Aşkın Dansı (режисер – Kürsat Kizbaz, 2008), а також музика: Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.