Жителі Керчі, Ялти, Судака скаржаться на регулярні вимкнення світла. Нинішня влада півострова пояснює вимкнення нестачею електроенергії через сильні холоди і радить кримчанам економити електрику. Чому в Криму не можуть впоратися з енергодефіцитом за рахунок енергомосту і власної генерації? На ці питання дадуть відповідь експерт з енергетичних питань, голова Бюро комплексного аналізу прогнозів Сергій Дьяченко та жителька Керчі Мирослава (прізвище не називаємо з метою безпеки).
Енергосистема Криму відчуває дефіцит у 100 мегават. Від підприємців вимагають переходити на резервні джерела живлення, на вулицях міст чути ревіння генераторів. Звичайних громадян також закликають економити електрику і не вмикати зайві електроприлади. Восени 2016 року підконтрольний Кремлю голова Криму Сергій Аксьонов запевняв: на півострові достатньо електроенергії, щоб пережити зиму без вимкнень.
З грудня 2015 року до Криму не надходить електроенергія з материкової України, півострів забезпечується за рахунок власної генерації, генераторних установок і через енергоміст з російського Краснодарського краю.
‒ З нами на зв'язку жителька Керчі Мирослава. Чи є у місті перебої з електропостачанням?
Мирослава: Про все місто сказати не можу, але в цілому є віялові вимкнення у районах. Це вимкнення на годину-три упродовж дня. Світло вимикають вдень.
‒ Чи є реакція з боку міської влади, прогнози, коли ситуація виправиться?
Це позначається на роботі електроприладів, на якості нашого життя
Мирослава: Ситуація ускладнилася у зв'язку з похолоданням. Я живу в приватному секторі, і у нас світло не вимикають, тому що у багатьох встановлені котли, що працюють від електричної енергії. Але якість електроенергії дуже низька. Вчора заміряли вольтметром стан мережі, а там лише 160 вольт. Це позначається на роботі електроприладів, якості інтернета, на якості нашого життя.
‒ З нами на зв'язку експерт з енергетичних питань, голова Бюро комплексного аналізу прогнозів Сергій Дьяченко. Сергію, в чому причина проблем з енергопостачанням у Криму? Це наслідок морозів чи зміни енергетичного балансу регіону?
Дьяченко: Проблема природна, вона виникає через використовувану зараз систему енергопостачання. Вона вкрай ненадійна, що виявляється в умовах пікових навантажень ‒ як сезонних, так і добових. Проблема і з об'ємом, і з якістю.
‒ У чому ненадійність системи енергопостачання і чому її не можна виправити?
Дьяченко: Можна, але це вимагає часу і грошей. Єдине, що можна зробити, окрім повернення в Україну і відновлення нормального постачання, ‒ будівництво достатнього обсягу теплової генерації. Що і намагаються робити. Але енергоміст плюс наявні потужності і тимчасові дизельгенератори ‒ структура ненадійна. На пікових навантаженнях, коли люди вмикають більше приладів, починаються проблеми. І вони можуть призвести до розвалу енергосистеми. Розподільні мережі під нинішню структуру електрогенерації не пристосовані. Починаються проблеми, ремонтні роботи, які не повинні проводитися взимку. Ця система не може нормально працювати в принципі.
‒ Чим небезпечна низька якість електроенергії?
Дьяченко: Змінюється частота, прилади працюють з перебоями. Потрібні запобіжні системи, щоб обладнання не перегорало. Взагалі, в чому сенс віялового вимкнення? Коли не вистачає потужності виробництва для покриття споживання, вихід ‒ вимкнення споживачів. Якщо споживачів не вимикають, а сумарна потужність перевищує потужність видаваної електроенергії, починає «плавати» частота в сторону зменшення напруги. Без вимкнення споживачів може горіти обладнання ‒ і у споживача, і у виробника.
‒ Російський президент Володимир Путін ще в жовтні 2016 року говорив, що енергоміст не може вирішити всіх проблем з постачанням ‒ для цього потрібно прокласти магістральний газопровід і збудувати електростанцію. Згідно з офіційними повідомленнями, газопровід був введений в експлуатацію ще 27 грудня 2016 року Як ви думаєте, чи будуть проблеми усунені в 2017-2018-му, як обіцяв Путін? І чи можна це зробити за рахунок газопроводу?
Потрібно будувати електростанції, а цього чекати ще рік-півтора, за найоптимістичнішими прогнозами
Дьяченко: Ні, газопровід ‒ річ допоміжна. Окрім того, повно проблем: зараз не можуть знайти турбіни, тому що скандально відомі турбіни фірми Siemens підпадають під санкції, і їх треба якось ввезти. А Siemens може піти на принцип. І ось газ можна провести, а куди його подіти? Спочатку потрібно збудувати станції. Звичайно, чиновникам не терпиться протягнути трубу, але проблему саме собою це не вирішить. Потрібно будувати електростанції, а цього чекати ще рік-півтора, і то за найоптимістичнішими прогнозами. Але ця електроенергія дорога. І, навіть якщо газ постачатиметься за внутрішніми російськими цінами, електроенергія буде дорожчою, ніж в Україні. У нас її здешевлює баланс атомної і гідрогенерації. У Криму цього немає.
‒ Чиновники кажуть про розвиток альтернативних джерел енергії в Криму. Що ви про це думаєте?
Дьяченко: Це нічого не дасть. Там дефіцит маневрових потужностей. А норма резервування поновлюваних джерел у півтора раза вища, ніж в атомних. І потрібно до сонячних станцій збудувати в півтора раза більше теплових, щоб був резерв, адже альтернативні джерела енергії дуже нестабільні.