Доступність посилання

ТОП новини

Інвестиції в Криму: міф чи реальність?


Підконтрольна Росії влада півострова та ЗМІ повідомляють про угоди з російськими інвесторами на будівництво нових підприємств у Криму, розвиток туристичної інфраструктури, а також на впровадження енергозберігаючих проектів. Водночас, один з найвідоміших бізнесменів Криму Олег Зубков говорить про плани переїхати до Туреччини, під Сімферополем повідомляють про рейдерське захоплення комбікормового заводу, а в Севастополі відомий ресторан «Острів» був заблокований нарядом «Беркута». Що відбувається з бізнес-середовищем Криму? Чому успішні кримські проекти опиняються на межі закриття? Що чекає нові російські проекти на півострові? На ці питання нам дадуть відповідь керівний партнер компанії Management Development Group Inc Дмитро Потапенко та власник ялтинського зоопарку «Казка» і парку левів «Тайган» Олег Зубков.

Кримські ЗМІ повідомляють про залучення інвестицій: у Феодосії уклали угоду на 2,6 мільярдів рублів. Серед проектів ‒ відновлення комплексу «Коктебель», відновлення місцевого порту, судномеханічного заводу і баз відпочинку. У Керчі анонсують будівництво склотарного заводу. Вкладати гроші в малий і середній бізнес пропонує російським банкірам підконтрольний Кремлю міністр економіки Криму Андрій Мельников. Поки один бізнес приходить до Криму, інший іде: найбільший на півострові Бахчисарайський комбінат «Будіндустрія» виставили на продаж. А власник кримського «Тайгану» Олег Зубков оголосив про плани відкрити зоопарк у Туреччині. Поруч зі Стамбулом планують збудувати найбільший зоопарк у світі, роботи почнуть уже цього року. Після анексії з півострова пішли представники зарубіжних компаній, країни Заходу запровадили низку економічних санкцій і заборонили своїм підприємствам працювати в Криму.

«Жаркий» бізнес-клімат Криму
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:21:47 0:00
Завантажити на комп'ютер

‒ З нами на зв'язку власник ялтинського зоопарку «Казка» і парку левів «Тайган» Олег Зубков. Олеже, ви вирішили перенести свої проекти до Туреччини. Чому саме туди?

Зубков: Туреччина ‒ одна з десяти країн, що запропонували мені організувати подібні парки на їхній території, надала підтримку. Нічого подібного немає в багатьох країнах, а є туристи і жителі, зацікавлені в такому продукті. У Туреччині підходять кліматичні умови ‒ хочеться, щоб ті ж африканські леви цілий рік гуляли у вольєрах, а не тулилися в зимових приміщеннях. Окрім того, важливі стабільність, інвестиційний клімат, ставлення до інвесторів. Адже те, що зараз діється в Криму, назвати сприятливим інвестиційним кліматом неможливо.

Олег Зубков
Олег Зубков

Останній український уряд узгодив будівництво п'яти моїх нових проектів: кінний парк «Суворівський», парк розваг «Біла скеля», зоопарк «Сонечко» в Євпаторії, парк тигрів під Севастополем і «Кримський Колізей». Російському уряду потрібно було просто продовжити роботу цих п'яти інвестпроектів. Але за десять засідань не з'явилося навіть ніякого проміжного документа. Я бився три роки і зрозумів, що ніякої можливості реалізувати свої проекти в Криму у мене немає. Найдорожче ‒ це час. І мені вистачило однієї робочої поїздки до Стамбула, щоб зрозуміти: не все в світі безнадійне, є керівники, щиро зацікавлені у вдалих інвестпроектах. Причому мені запропонували не вкладати свої гроші, як я хотів і наполягав: все буде збудоване за рахунок мерії Стамбула і передане мені в управління.

‒ Підконтрольний Кремлю голова Криму Сергій Аксьонов вважає, що бізнес-клімат на півострові цілком задовільний, а криза ‒ це вікно можливостей для бізнесу. Що ви можете сказати з цього приводу? Може, і правда все добре, а ви робите висновок зі своєї, приватної ситуації?

Я не заздрю інвесторам, які наважаться щось будувати в Криму
Олег Зубков

Зубков: Сергій Аксьонов красиво говорить і особисто роздає свій номер інвесторам на економічних форумах, але я не заздрю інвесторам, які наважаться щось будувати в Криму під його керівництвом. Вони загубляться в бюрократії. Я знаю, що багато відомих підприємців сьогодні виводять бізнес в інші країни. Але, яким би незручним не був Зубков, він зарекомендував себе в Криму. Такого як я владі не треба любити ‒ досить досягти взаєморозуміння і дати реалізовувати свої проекти на благо Криму. Адже мені нічого не треба, окрім умов для нормальної роботи дійсних парків і розвитку нових.

‒ Чи вдасться вам евакуювати тварин з території Криму?

Зубков: Є законодавство Росії, що передбачає порядок переміщення зокрема й тварин. Все буде відслідковуватися ЗМІ, підтримуватися громадськістю. Після виконання всіх вимог у влади просто не залишиться вибору. Тварини будуть вивезені. Але, якщо раптом цього не станеться, це буде трагедія для Росії і для Криму, але не для мене. Я знайду тварин у Європі і створю нову колекцію. Але дарувати щось кримській владі я не збираюся.

‒ З нами на зв'язку керівний партнер компанії Management Development Group Inc Дмитро Потапенко. Дмитре, чи присутній Крим на карті Росії як територія пріоритетного інвестування?

Крим залишиться дотаційним регіоном: у що гроші не вкладай, назад не отримаєш
Дмитро Потапенко

Потапенко: Як територія пріоритетного інвестування ‒ ні. Всі мої знайомі інвестори, які вкладають щось у Крим, мають досить короткочасні плани. Інвестиція ‒ річ, яку потрібно повернути. Грубо кажучи, люди продають гроші, щоб потім купити ці гроші. Потрібний платоспроможний попит. І в Криму ці процеси йдуть лише доти, поки є державні інвестпроекти на кшталт Керченського мосту. Це термін в 2-3 роки. Крим залишиться дотаційним регіоном: у що гроші не вкладай, назад не отримаєш.

Дмитро Потапенко
Дмитро Потапенко

‒ Яка сьогодні стратегія бізнесу в Криму?

Потапенко: Горизонт планування досить короткочасний, на жаль. І це погано, горизонт має бути не менше 36 місяців ‒ вибачте, але навіть алкоголь, проституція і зброя не окупаються швидше. Подальше погіршення для малого і середнього бізнесу в Росії неминуче, це типова феодальна схема ‒ але, як не сумно, розумна, тому що наші співгромадяни не хочуть активно будувати громадянське суспільство і серед іншого розвивати бізнес. А феодали, що пожирають васалів, лише правильно реагують на запит населення.

  • 16x9 Image

    Павло Казарін

    Павло Казарін. Кримчанин. Журналіст. Вважає, що завдання публіцистики – впорядковувати хаос до стану смислів. Співпрацює з «Крим.Реалії», «Українською правдою», Liga.net, телеканалами ICTV та «24».

XS
SM
MD
LG