Доступність посилання

ТОП новини

Нурі султан хані – дочка Сахіба Гірая


Відеоблог «Tugra»: Нурі султан, дочка Сахіба Гірая
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00
Завантажити на комп'ютер

Відеоблог «Tugra»: Нурі султан, дочка Сахіба Гірая

Нурі султан хані, або Айбіге жила в неспокійний час. Її батько – один із яскравих представників династії Гіраїв. У минулому – хан Казані, а потім – Кримський хан, Сахіб Гірай обожнював свою дочку й постарався дати їй усе: освіту й положення в суспільстві.

Нурі Султан була волелюбною й незалежною принцесою

Нурі султан народилась у Кирк-Єрі, її матір'ю, ймовірно, була черкеска Хаников султан, із якою Сахіб Гірай уклав шлюб улітку 1533 року в Керчі. Вона росла при дворі серед численних братів. Це була волелюбна й незалежна принцеса.

Батько вже підшукав 18-річній Нурі султан відповідну партію й був готовий улаштувати з цієї нагоди пишні урочистості. За однією з версій, у подружжя принцесі пророкували принца і спадкоємця імперії Османа Мустафу. Але династичний шлюб так і не був відбувся.

Замість весілля двір охопив траур. Сахіб Гірай, повертаючись із перемогою після військової кампанії в Черкесії, був по-зрадницькому убитий на Тамані 1551 року. Подейкували, що в убивстві був замішаний османський султан. Після цього Нурі султан категорично відмовилася виходити заміж за принца Мустафу. Через деякий час Нурі султан вибрала собі в чоловіки одного з беїв роду Ширін.

Принцеси з роду Гіраїв мали можливість самі обирати собі чоловіка з бейської верхівки. Якщо ж кандидат був одружений, він повинен був розлучитися, але, вступивши в шлюб із принцесою, більше не мав права брати інших дружин. Що стосується принцес, вони могли спокійно розлучитися з неугодним чоловіком.

Нурі султан залишила про себе пам'ять у літературній спадщині кримськотатарської історії

Нурі султан залишила про себе пам'ять у літературній спадщині кримськотатарської історії. Саме вона була замовницею, спонсором і головним консультантом у написанні хроніки «Таріх-і Сахіб Гірай хана», тобто «Історії правління кримського хана Сахіба Гірая».

Автором хроніки став придворний астролог, особистий лікар і друг загиблого Сахіб Гірай хана Реммаль хаджі. Кожен розділ, кожну подію Нурі султан уважно перечитувала й редагувала. Вона була задоволена роботою хроніста. І тільки після того, як він завершив працю, відпустила його до двору свого родича султана Селіма II.

Нурі султан прожила яскраве життя. Вона була єдиною дитиною Сахіба Гірая, яка залишилися в живих. Усі її брати й навіть двоє рідних племінників загинули разом із Сахібом.

Нурі султан була наближена до ханського двору свого двоюрідного брата хана Девлета Гірая й користувалася його особливою прихильністю. Її чоловік займав керівні посади й мав право голосу в Дивані. Можливо, це пояснювалося тим, що Девлет Гірай до кінця днів звинувачував себе в смерті її батька Сахіба Гірая.

Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму

Цікаві сторінки вітчизняної історії Кримського ханства й історії Криму – в новому проекті Крим.Реалії, відеоблог кримського історика Гульнари Абдулли «Tugra».

Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.

Автор тексту й ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї – Еміне Джеппар.

У відео використані фрагменти художніх фільмів Yamak Ahmet (режисер – Hakan Arslan, 2011), Mevlana Celaleddin-i Rumi – Aşkın Dansı (режисер – Kürsat Kizbaz, 2008), а також музика: Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.

XS
SM
MD
LG