Підконтрольна Росії влада півострова вже рік говорить про спалахи епідемії африканської чуми свиней і ніяк не може побороти її. В цей же час на фермерських угіддях Криму триває масовий забій свиней ‒ за 2016 рік були знищені понад 9 тисяч голів. Звідки взялася епідемія на півострові, чим вона небезпечна і чому після анексії її спалахи почастішали? Про це говорять експерт Асоціації фахівців ветеринарної медицини України Андрій Гавриленко, а також лідер руху «Ввічливі фермери» в Краснодарському краї Олексій Волченко.
‒ З нами на зв'язку експерт Асоціації фахівців ветеринарної медицини України Андрій Гавриленко. Андрію, що таке африканська чума свиней і як вона могла з'явитися в Криму?
Гавриленко: Це серйозне вірусне захворювання з високою смертністю серед поголів'я свиней. На жаль, лікування та профілактики немає. Вакцини проти чуми свиней немає. В Україні та Росії спалахи фіксувалися і підтверджувалися клінічними й лабораторними дослідженнями. Вірус легко виявити, але дуже важко контролювати. Приватний сектор захищений найменше. Найчастіше там не дотримуються елементарних заходів безпеки. Високий ризик поширення вірусу через мисливські угіддя. У хворих тварин підвищується температура, вони можуть дуже швидко померти.
‒ Як відбувається зараження?
Гавриленко: Через контакт із дикими тваринами, через корм. Свиням часто згодовують відходи харчування людей. А вірус часто міститься, наприклад, у ковбасних виробах і може виживати до 300 днів. Гине він при термічній обробці понад 60 градусів, але в тих же сирокопчених виробах живе дуже довго. Основний фактор зараження ‒ людський. Вірус дуже стійкий у зовнішньому середовищі. У морози він взагалі відмінно себе почуває, і, якщо занести вірус з грудкою землі або снігу, тварина обов'язково заразиться.
‒ Чи адекватні заходи, що застосовуються в Криму для боротьби з африканською чумою свиней? Чому там досі не впоралися з проблемою?
Іншого методу, окрім як знищити інфікованих тварин, немає в усьому світіАндрій Гавриленко
Гавриленко: Складно говорити, якщо не бачиш на власні очі. Але я бачу помилки. Наприклад, якщо йдеться про карантинну зону, всі автомобілі, які в'їжджають і виїжджають, зобов'язані дезінфікувати повністю ‒ особливо в холодну пору року. Зупинити вірус ‒ витратна справа. На жаль, лікування немає. Фермер, який може противитися знищенню поголів'я, може не розуміти, як так: одна тварина загинула, інші виглядають здоровими, а знищують всіх. Але вірус вже є, він буде розноситися гризунами, птахами, людьми. Іншого методу, окрім як знищити інфікованих тварин, немає в усьому світі.
‒ Наш слухач Петро з Криму вважає, що африканська чума свиней ‒ привід для відмивання грошей і переділу ринку. При цьому в Краснодарському краї фермерам компенсують збитки в розмірі близько 100 рублів за кілограм живої ваги. Андрію, чи може ситуація в Криму бути результатом чийогось бажання заробити?
Гавриленко: Коли є можливість заробити нечесним шляхом, охочі знайдуться. Але треба розуміти, що загроза є. Тому що паралельно з приватним сектором є спалахи в господарствах ‒ наприклад, на материковій частині України.
‒ Чи є там карантинні зони, знищення худоби?
Гавриленко: Так. Якщо зафіксований спалах африканської чуми свиней, Державна ветеринарна служба оголошує карантин, тварини в зоні ризику мають бути знищені.
‒ З нами на зв'язку лідер руху «Ввічливі фермери» з Краснодарського краю Олексій Волченко. Олексію, Ви вже зіткнулися з проблемою. Чим для Вас закінчилося потрапляння в карантинну зону через африканську чуму?
Ми не отримали на руки ніяких довідок від ветеринарівОлексій Волченко
Волченко: У нас проблема виникла, коли колишній губернатор Ткачов знищив поголів'я майже повністю, у приватників, вважайте, не залишилося свиней. Мені здається, очищали ринок збуту для великих холдингів. Ми не отримали на руки ніяких довідок від ветеринарів. Хоча по дворах ходили, зокрема, й поліцейські, забирали і спалювали свиней. Поки Ткачов був губернатором, чума була в Краснодарському краї. Став міністром сільського господарства ‒ чума перемістилася в інші регіони.
‒ Чи вдалося Вам після переміщення осередку зараження відновити своє господарство?
Якщо є великий холдинг, який тримає свиней, в радіусі 20 кілометрів ніхто не має права тримати свинейОлексій Волченко
Волченко: Ні. Нам запропонували перекваліфікуватися. Нам забороняють тримати свиней. Якщо є великий холдинг, який тримає свиней, в радіусі 20 кілометрів ніхто не має права тримати свиней. А холдинги тепер у багатьох регіонах краю, і приватники майже не тримають свиней.
‒ Чи намагалися Ви оскаржити дії ветеринарної служби, домогтися офіційних висновків?
Волченко: Фермери неодноразово зверталися до ветеринарів з проханням пояснити ситуацію, дати довідки. Чітких відповідей і вже поготів документів ми не отримали. Всі суди фермери програли. Найбільш затятим запропонували гранти на перекваліфікацію ‒ а потім їх забрали.
‒ Що б Ви порадили кримчанам, які опинилися в такій ситуації?
Волченко: Одна порада. Якщо відправити міністра сільського господарства у відставку, чума відразу зникне.
‒ Андрію, що робити, якщо господарство потрапляє в карантинну зону? Як мають братися аналізи, які довідки потрібно вимагати?
Гавриленко: Є закон про ветеринарну медицину. Щоб убезпечити себе, потрібно отримати експертний висновок про те, що поблизу виявлений вірус африканської чуми свиней. Якщо такий висновок є ‒ на жаль, тварини підлягають знищенню. Однак для людини вірус не небезпечний.