Відразу ж після трагічної смерті у 1769 році хана Крима Гірая ханська державна рада проголосувала за обрання сорокарічного султана, другого сина хана Арслана Гірая Девлета Гірая IV. Як писав Халім Ремзі: «Це була людина приємної зовнішності й характеру, повний благородства і доброти».
Згідно зі старовинним звичаєм, Девлет Гірай був вихований черкеським князем Атік-огли. У 1748 році, коли трон посів його батько, він повертається в Бахчисарай і відразу ж отримує посаду сераскіра або воєначальника. А вже в 1766 році батько робить його другою особою в державі, призначаючи спадкоємцем на трон.
З перших днів свого ханства Девлет Гірай IV заявив, що продовжить політичний курс свого дядька Крима Гірая, і його головна мета – війна з росіянами. Залишивши замість себе в Бахчисараї брата – калгу Шехбаз Гірая – він вирушає з військом в сторону Буджака.
На правому березі Дністра він об'єднується з османським садразмом Молдаванджі Алі пашею, для того щоб дати відсіч росіянам, які тримали в облозі фортецю Хотин. Хану вдається завдати удару по російських позиціях і відігнати від їхньої фортеці, проте погодні умови перетворили перемогу Гірая на поразку.
Звільнивши лівий берег Дністра від росіян, ханська армія почала переходити по новому мосту, спорудженому за наказом садразма Алі паші, на правий берег. Через сильні зливи вода в річці піднялася і забрала міст. Військо виявилося розкиданим і деморалізованим. Скориставшись цим, росіяни завдали удару.
Такого необачного вчинку в Криму Девлет Гіраю не пробачили, і вже наступного року він втратив трон. Однак принц продовжував брати найактивнішу участь у бойових діях.
Невідомо як закінчився б бій, в якому лідирували кримці, якби не надійшло повідомлення, що в Кучук-Кайнарджи був укладений довгоочікуваний мир
Зібравши під своїми прапорами кримців і черкесів, у 1774 році Девлет Гірай висадився поблизу берегів Алушти. Він добре знав, що на територію його рідної країни вже проник окупант. Невідомо як закінчився б бій, в якому лідирували кримці, якби не надійшло повідомлення, що в Кучук-Кайнарджи був укладений довгоочікуваний мир.
У 1775 році саме народ Криму і низка беїв знову обрали кримським ханом Девлета Гірая IV. А незабаром і від султана-халіфа прийшло офіційне привітання з нагоди обрання Девлета.
У 1777 році Девлет Гірай IV передав трон своєму двоюрідному брату Шагіну Гіраю і пішов у Румелію, в маєток Сарай-Візе. Він помер у 1780 році у віці 52 років від хвороби і був похований у мечеті Айяс-паша.
Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму
Цікаві сторінки вітчизняної історії Кримського ханства та історії Криму – в новому проекті Крим.Реалії, відеоблозі кримського історика Гульнари Абдулла «Tugra».
Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.
Автор тексту і ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї та продюсер – Еміне Джеппар.
У відео використані фрагменти художніх фільмів Hürrem Sultan (Fatih Aksoy, 2003), Siege of Eger 1552 (Zoltán Várkonyi, 1969), а також музика: Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.