Доступність посилання

ТОП новини

«Жертва війни»: ФСБ «пресує» кримчанина за український прапор


Володимир Балух
Володимир Балух

У Криму заарештували українського активіста із села Серебрянка Володимира Балуха. Співробітники ФСБ нібито знайшли у нього під час обшуку патрони і динаміт. Балух, проживаючи в Криму, не боявся відкрито висловлювати своє неприйняття анексії півострова: на даху його житла майорів український прапор, а нещодавно він розмістив на стіні свого будинку табличку «Вулиця Героїв Небесної сотні, 18».

«Знаєте, війни без жертв не буває. Якщо саме я мав стати жертвою у війні Росії проти України, значить так і буде. Я фаталіст ‒ роби, що маєш робити, і будь, що буде», ‒ сказав активіст Володимир Балух в ефірі «Громадського радіо» у відповідь на запитання, чи не боїться він відкриття проти нього кримінальної справи.

Він вимовив ці слова 1 грудня, і рівно за тиждень, 8 числа, співробітники ФСБ увірвалися з обшуком до нього додому в село Серебрянка Роздольненського району. Кримська правозахисна група повідомила, що у нього на горищі російські силовики нібито знайшли 90 патронів і тротилові шашки.

Активіста протримали всі вихідні в ізоляторі тимчасового утримання, а 12 грудня Роздольненський районний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді арешту на 30 діб.

Сторона звинувачення серед своїх доказів вказувала на те, що активіст «не здав свій український паспорт і не відмовився від громадянства України»

«Сторона звинувачення серед своїх доказів вказувала на те, що активіст «не здав свій український паспорт і не відмовився від громадянства України». Суд залишив без уваги той факт, що процесуальні документи були складені з істотними порушеннями, а також не було задоволене клопотання захисту про відвід прокурора», ‒ повідомила прес-служба Кримської правозахисної групи.

Зараз проти Володимира Балуха порушили кримінальну справу за статтею «незаконне зберігання зброї, її основних частин, боєприпасів», йому загрожує до 4 років позбавлення волі. Родичі активіста переконані, що патрони і вибухівку йому підкинули співробітники ФСБ, які проводили обшук.

Свідки з пельменної

Володимир Балух ‒ фермер. У Серебрянці йому належить 45 гектарів землі, на яких він вирощує пшеницю і овес.

Балух давно цікавиться політикою і симпатизує ідеям українського націоналізму. У 2006 і 2010 роках він балотувався до Верховної Ради АРК ‒ йшов другим номером у списках КУН.

У грудні 2013 року в знак підтримки євромайдану Володимир встановив на дах свого будинку флагшток з прапором України, а на трактор, з яким він виходить в поле, ‒ червоно-чорний. У березні 2014 року Балух не став знімати жовто-блакитний прапор зі свого житла, хоча від нього цього наполегливо вимагали представники місцевої влади, які перейшли під контроль Росії.

У червні 2014 року в Серебрянку приїжджав кримський спікер Володимир Константинов, де провів зустріч з жителями села. Напередодні його візиту поліцейські вирішили затримати Володимира Балуха. Його відвезли до відділку за «невиконання законних вимог співробітників поліції». Через 72 години після цього Балуха доставили в суд, який визнав його винним в розпиванні спиртних напоїв у громадському місці і призначив штраф 500 рублів.

Ці заходи впливу не зменшили активність Володимира, і над його будинком продовжував майоріти український прапор. Російським поліцейським вдалося його зняти лише 30 квітня 2015 року. У цей день вони прийшли в його будинок з обшуком. Підставою для цього стала заява про крадіжку запчастин на трактор в селі Чернишево, розташованому в 30 кілометрах від Серебрянки.

«Мене запідозрили у крадіжці коробки від трактора Т-74. Смішно, але у мене такий трактор дійсно є»
Володимир Балух

«Мене запідозрили у крадіжці коробки від трактора Т-74. Нібито я п'яний сидів в Роздольному в пельменній на центральному ринку і пропонував незнайомцеві купити крадену коробку. Ще й адресу йому свою назвав, і прізвище, й ім'я. Смішно, але у мене такий трактор дійсно є, навіть два ‒ я на них землю обробляю», ‒ пояснював сам Володимир Балух в коментарі «Новой газете».

14 листопада 2015 року російські силовики знову прийшли з обшуком ‒ на цей раз в будинок цивільної дружини активіста. Тоді приводом для цього стало викрадення в селищі Роздольне автомобіля ВАЗ-2106. Причому поліцейські обґрунтовували причетність Володимира до викрадення «шістки» таким же способом. В ордері суду на обшук було сказано, що свідок у справі розповів, що Балух, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння розповів про скоєнні крадіжки, в тому ж кафе «Пельменна».

Після обшуку Балуха посадили в автомобіль, де, як він стверджує, його побили. В цей же день суд визнав його винним у непокорі вимогам поліції і заарештував на 10 діб. Але цим справа не закінчилася, і в довершення всього 18 листопада проти активіста порушили справу за статтею 319 Кримінального кодексу Росії ‒ публічна образа представника влади під час виконання обов'язків. 5 лютого 2016 року його визнали винним і присудили 320 годин виправних робіт.

Незважаючи на всі перипетії, Балух не став «слухняним» ‒ навесні 2016 року він знову поставив на свій дах український прапор, а 29 листопада встановив на стіні будинку табличку «Вулиця Героїв Небесної сотні, 18». На наступний день голова сільради Серебрянки Віталій Степанюк приїхав до активіста з двома помічниками і зажадав зняти знак, загрожуючи проблемами з силовиками. Активіст не підкорився, і через тиждень загрози мера стали реальністю ‒ співробітники ФСБ прийшли до нього з обшуком і оголосили, що нібито знайшли у нього боєприпаси.

Реакція України

Правозахисники стверджують, що нова кримінальна справа проти Балуха, як і попередні переслідування відносно нього є політично мотивованими.

«Кримська так звана «влада» настільки боїться одну людину з одним українським прапором, що готова її фізично усунути»
Ольга Скрипник

«Звичайно, його переслідують за позицію, як Олега Сенцова, якого переслідували за незгоду з діями Кремля, але звинуватили в тероризмі й підкинули купу сфальсифікованих доказів. Кримська так звана «влада» настільки боїться одну людину з одним українським прапором, що готова її фізично усунути ‒ закрити в СІЗО або в ІТУ», ‒ наголосила голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Низка громадських і правозахисних організацій публічно закликала владу України задіяти всі можливі правові, політичні, дипломатичні інструменти для звільнення її громадянина і захисту його прав. Відповідне звернення підписали Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, Центр інформації про права людини та інші. Лист надіслали президенту України, міністру закордонних справ, генпрокурору та прокурору АРК.

Поки що з усіх адресатів ситуацію з Володимиром Балухом прокоментувала тільки прокуратура АРК

Поки що з усіх адресатів ситуацію з Володимиром Балухом прокоментувала тільки прокуратура АРК. Заступник голови цього відомства Олег Хорсуненко сказав, що українські правоохоронці розцінюють все обшуки у активіста і його затримання як злочини, кримінальне провадження щодо цього приводу відкрили в лютому 2016 року.

«Ми отримали повідомлення ЗМІ про те, що з ним відбувається зараз ‒ у нього на горищі знайшли патрони і кілька тротилових шашок. Ця інформація буде долучена до кримінального провадження, яке зареєстроване в лютому 2016 року. І правова оцінка діям тих чи інших осіб буде дана в рамках цього нашого кримінального провадження», ‒ повідомив заступник прокурора АРК в коментарі для Крим.Реалії.

Як запевняє Хорсуненко, правоохоронці спробують з'ясувати причетність тих чи інших посадових осіб до незаконного переслідування Балуха, незважаючи на те, що вони не мають доступу на півострів.

Заступник начальника головного управління Нацполіції України в АРК і Севастополі Наталія Максимчук повідомила, що дії російських силовиків відносно до кримського активіста мають ознаки кількох кримінальних правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом України.

«Перше ‒ це порушення недоторканності житла, бо воно було скоєно шляхом незаконного обшуку. А по-друге, наявний факт про те, що його незаконно позбавили волі. Тобто це стаття 146 і стаття 172 Кримінального кодексу України», ‒ уточнила Максимчук.

Адміністрація президента України, куди звернулися громадські активісти із закликом допомогти Балуху, поки ніяк не коментувала цю тему. Міністерство закордонних справ поки також відмовчується. Спікер українського МЗС Мар'яна Беца в телефонній розмові з кореспондентом Крим.Реалії утрималася від коментарів і запропонувала надіслати інформаційний запит. Відповідь на нього до редакції поки що не надходила.

ФСБ та інші російські силові відомства поки також публічно не озвучували свою позицію з приводу ситуації з українським активістом.

XS
SM
MD
LG