Доступність посилання

ТОП новини

«Не розумієш ‒ краще промовчи»: відповідь України конгресмену Гантеру


Данкен Гантер
Данкен Гантер

Американський конгресмен-республіканець Данкен Хантер днями зробив низку резонансних припущень щодо розвитку подій в Україні. Зокрема, він допустив, що Україні варто погодитися на визнання Криму російським в обмін на припинення війни на Донбасі. Кореспондент Крим.Реалії з'ясував, як до висловлювань конгресмена ставляться політики та експерти в Криму і на материковій Україні.

Питання, якими будуть кроки Дональда Трампа щодо врегулювання ситуації в Україні, сьогодні є найбільшою інтригою. Між аналітиками тривають дискусії з приводу того, на які домовленості новий американський президент може піти зі своїм російським колегою Володимиром Путіним.

Днями свої припущення на цю тему висловив однопартієць Трампа конгресмен Данкен Гантер, який представляє в Палаті представників округ Сан-Дієго. Його інтерв'ю щодо цього питання 5 грудня опублікувала українська служба Голосу Америки.

39-річний Гантер відомий тим, що в жовтні 2015 року приїжджав в Україну і побував на передовій поруч зі Слов'янськом. Звідти він повернувся, будучи впевненим, що США мають допомогти Україні військовою технікою і зброєю. Його законопроект про допомогу українській армії вже проголосований у Палаті представників і тепер чекає розгляду в Сенаті США.

Через рік Гантер, як і раніше, вважає, що США варто надавати зброю і військову техніку Україні.

«Ми вже дали радари, але хочемо зробити так, щоб росіяни знали: якщо вони рушать на Захід, це буде їм дорого коштувати. Це справедливо. Путін не зможе це заблокувати, йому не буде дозволено заблокувати», ‒ сказав конгресмен.

При цьому Гантер не бачить протиріч між тим, щоб надавати військову допомогу Україні і одночасно зробити відносини з Росією більш дружніми. Конгресмен впевнений, що Трамп зможе вмовити Путіна піти з Донбасу. І однією з можливих поступок, на які варто піти заради цього, на думку Гантера, може бути Крим.

«Може, Каліфорнію віддати Мексиці?»

«Йдеться не тільки про Дональда Трампа і Путіна, а також про те, чого хочуть українці. Чи готові вони погодитися на те, щоб поступитися Росії Кримом, визнаючи, що там живе багато росіян, багато людей, які відчувають себе близькими до Росії, і визнаючи, що росіяни хочуть там збудувати військову базу, яку вони не віддадуть? Чого хочуть українці ‒ щоб США вторглися до Криму? Це неможливо. А що може бути? Якщо росіяни не готові покинути Крим, але готові залишити східну Україну, то хіба це погано?» ‒ запитує Данкен Гантер.

Кримські політики, які в 2014 році були змушені залишити півострів, дали словам конгресмена досить жорстку оцінку. Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв сказав, що заява Гантера є легковажною, і Україна ніколи не погодиться на запропонований ним план.

Якщо в Росії ‒ близько 5-6 мільйонів українців, то що ж ми будемо говорити, що її треба приєднати до України?
Мустафа Джемілєв

«Треба у Гантера запитати ‒ там у них в Каліфорнії багато мексиканців живе, можливо, вони віддадуть її Мексиці? Взагалі, якась легковажна заява. Хіба мало хто де живе. Якщо в Росії ‒ близько 5-6 мільйонів українців, то що ж ми будемо говорити, що її треба приєднати до України?» ‒ сказав Джемілєв у коментарі для Крим.Реалії.

На його думку, план Гантера не прийме не тільки Україна, але ій переважна більшість Республіканської партії США. Мустафа Джемілєв впевнений, що зміна президента в США ніяк не вплине на позицію офіційного Вашингтона щодо кримського питання.

«Визнавати анексію та окупацію на тій підставі, що ця земля комусь сподобалася, погоджуватися, примирятися з цим ‒ це буде катастрофа для світового порядку», ‒ обґрунтував Джемілєв свою думку.

Інший кримський політик, екс-народний депутат України від «Батьківщини» Андрій Сенченко взагалі звинуватив Гантера в необізнаності і недостатній правовій кваліфікації.

«Якщо не розумієш, краще промовчати. А якщо вже висловлюєшся, то це дозволяє мені теж висловитися відповідним чином ‒ різко. На мій погляд, це абсолютно неадекватне сприймання реальності і взагалі нерозуміння того, що Росія своєю поведінкою відносно України, агресією, захопленням територій зруйнувала всі механізми, на яких тримався світ», ‒ сказав Сенченко в коментарі для Крим.Реалії.

Він порадив конгресмену «погортати Будапештський меморандум, під яким стоїть підпис президента США», і «згадати, що на прохання його країни Україна відмовилася від третього за величиною в світі ядерного арсеналу».

Міністерство закордонних справ України ніяк не відреагувало на заяви Гантера. Кореспондент Крим.Реалії надіслав до МЗС інформаційний запит з проханням викласти свою позицію, однак відповідь поки не надійшла.

«Гантер ‒ не є величиною»

Експерти з міжнародних відносин з Україною виявилися не такими категоричними в оцінках заяв конгресмена. На думку оглядача Івана Яковини, наразі ще рано говорити про те, наскільки реалістичним виглядає план, запропонований Данкеном Гантером. Але при цьому, як вважає експерт, не варто скидати з рахунків можливість того, що прогнози конгресмена здійсняться.

«Серед Республіканської партії зараз ніякі сценарії не поширені, оскільки вона зайнята іншим, а саме ‒ формуванням адміністрації Трампа. Їм зараз точно не до Східної України. А, по-друге, Трамп відомий тим, що він збирає навколо себе людей абсолютно різних, протилежних поглядів, дуже довго вислуховує їхні поради, після чого ухвалює рішення. Це те, як він веде бізнес. Як він вестиме політику, ми, звичайно, поки не знаємо, але є ймовірність, що саме так і буде. Тому там, ймовірно, будуть розглядатися і варіанти Гантера, і якісь інші варіанти, і зовсім протилежні варіанти», ‒ вважає Яковина.

При цьому він підкреслив, що конгресмена Гантера не варто розглядати як впливову фігуру, від якої в якійсь мірі може залежати зовнішня політика США.

Взагалі, конгресмен ‒ це не бозна-яка величина, вони можуть говорити все, що завгодно
Іван Яковина

«Чесно сказати, я про нього чув кілька разів, але в якомусь поганому і незначному контексті. Взагалі, конгресмен ‒ це не бозна-яка величина. Ось сенатор ‒ це трохи більш цікаво, а конгресмени можуть говорити все, що завгодно», ‒ сказав оглядач.

А єдиний депутат Держдуми, який проголосував проти «приєднання» Криму, Ілля Пономарьов вважає, що не варто недооцінювати ймовірність втілення в життя плану, озвученого Гантером. До речі, зараз російський опозиціонер живе у США та Україні і не може повернутися в Росію через кримінальне переслідування.

У США дуже популярна ідея real politic, там вважають, що анексія Криму є доконаним фактом, і нічого зробити з цим військовим способом не можна
Ілля Пономарьов

«Думка, яку висловив цей конгресмен, є домінуючою серед політичної еліти, яка займається зовнішньою політикою. Тут дуже популярна ідея real politic, і люди вважають, що анексія (Криму ‒ КР) є доконаним фактом, і нічого зробити з цим військовим способом не можна. А значить, Америка цю історію нехай і не визнає, але махне на цю історію рукою. Буде періодично згадувати, але не буде нічого на тему Криму робити, а ось питання з Донбасом може бути врегульоване тут і зараз, і, відповідно, ним треба займатися», ‒ сказав Ілля Пономарьов.

За його оцінками, така позиція панує не серед всієї політичної еліти, а саме в Конгресі зараз ситуація інша, і там більшість вважає, що стосовно питання Криму Америка має займати безкомпромісну позицію. Проте Пономарьов вважає, що якщо Україна не вживатиме активних дій, то сценарій, озвучений Гантером, буде втілений у життя.

«У Вашингтоні чекають від України системного плану врегулювання, який враховував би всі чинники й інтереси всіх сторін. Вашингтон готовий не тільки чути українську позицію, а в якійсь мірі засновувати свої дії на спільно узгодженій позиції», ‒ зазначив Пономарьов.

Наразі, на думку російського політика, Україна не пропонує ніякого конкретного стратегічного плану з урегулювання, і зрештою це може призвести до того, що США візьмуть за основу свій власний план, який не враховуватиме інтереси Києва в питанні Криму.

XS
SM
MD
LG