Про дружин кримських ханів XVI-го століття сьогодні ще мало відомо, проте достатньо навіть і тих уривчастих відомостей, щоб зрозуміти, що ці дівчата не були самітницями і залишили по собі слід в історії. Одна з них – дружина кримського хана Менглі Гірая I – Махдум султан, зі знатного черкеського роду Бесленей.
Можливо, Махдум султан була першою черкешенкою, що увійшла у дім сім'ї Гіраїв. Частина Черкесії входила до складу Кримського ханства. Необхідно було утримувати ці землі, і Менглі Гірай зміцнив зв'язки з Північним Кавказом через династичний шлюб із впливовим родом Бесленей.
Надалі дружини-черкешенки кримських ханів були виключно тільки з цього древнього роду. Махдум султан була офіційно другою дружиною кримського хана, довгий час поступаючись першістю Зіян султан з ногайського роду Седжеутів, тому керувати жіночою половиною Гіраїв не мала можливості.
Махдум султан була офіційно другою дружиною кримського хана, довгий час поступаючись першістю Зіян султан з ногайського роду Седжеутів, тому керувати жіночою половиною Гіраїв не мала можливості
Для неї все могло змінитися зі смертю першої дружини, але в цей час до палацу хана увійшла нова дружина – Нур-Султан. І Махдум султан знову була змушена зайняти друге місце.
Для черкеської княжни все змінилося у 1524 році, коли ханський трон посів її син Саадет Ремзі. Саме він і підніс свою матір до рангу перших жінок ханства, зробивши її офіційно анабеім або валіде-султан.
У 1525 року Махдум султан об'єднала свої зусилля зі своєю суперницею, і дві поважні пані не дозволили хану Саадету Гіраю і його рідному брату калзі Сахибу Гіраю розв'язати між собою криваву ворожнечу.
Махдум султан користувалася не лише повагою, але і підтримкою свого сина. Головним її завданням було зберігати баланс і теплі родинні стосунки двох держав – Кримського ханства та Османської імперії. Вона підтримувала зв'язок зі своєю дочкою Айше-Хавсою султан, і навіть не раз відвідувала її, коли та перебувала в Манісі.
Махдум султан була головною ланкою у внутрішній і зовнішній політиці Саадета Гірая, і, можливо, доки вона була жива, відносини Саадета Гірая з родичами були мирними.
Махдум султан була головною ланкою у внутрішній і зовнішній політиці Саадета Гірая, і, можливо, доки вона була жива, відносини Саадета Гірая з родичами були мирними
Нова серія відеоблогів «Tугра» розповідає про прекрасну половину ханської епохи. Ким були ці жінки, і який слід залишили після себе. У центрі кожної серії – історія однієї з жінок.
Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.
Автор тексту і ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї та продюсер – Еміне Джеппар.
У відео використані фрагменти: х/ф Osmanlinin Kurulusu, режисер: Yucel Qakmakli, 1988 рік, х/ф Diriliş «Ertuğrul». Режисер: Metin Günay, 2014 рік, а також музика: Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.