Доступність посилання

ТОП новини

Каральна психіатрія: експерименти ФСБ над ялтинськими мусульманами


Фігурантів «справи ялтинських мусульман» і надалі примусово відсилають до психлікарні. Слідчі ФСБ обґрунтовують це тим, що вони мають пройти стаціонарну психіатричну експертизу. З СІЗО до лікарні перевезли чотирьох з шести фігурантів. Один з них ‒ Муслім Алієв ‒ перебуває там вже більше двох тижнів. Родичі ув'язнених непокояться через їхню долю.

Про те, що всіх шістьох фігурантів «справи ялтинських мусульман» можуть відіслати до психіатричної лікарні, стало відомо на початку листопада. У жовтні їх викликали для проходження судово-психіатричної експертизи амбулаторно, тобто на огляд психіатра. Але ув'язнені ялтинці відмовилися проходити це обстеження.

За словами їхніх адвокатів, ув'язнені мотивували це тим, що подібна процедура обмежує їхню людську гідність і ділову репутацію. Друга причина відмови ‒ бажання виявити солідарність із заступником голови Меджлісу Ільмі Умеровим, якого раніше також проти його волі утримували в психіатричній лікарні.

Слідчі ФСБ у кінцевому підсумку виписали постанову про призначення шістьом фігурантам «справи ялтинських мусульман» стаціонарної психіатричної експертизи. Це означає, що їх у примусовому порядку переведуть до лікарні на період не менше 21 дня.

Допит під виглядом обстеження

Чотирьох фігурантів справи утримують під вартою вже майже рік. Емір-Усеїна Куку, Вадима Сірука, Енвера Бекірова та Мусліма Алієва заарештували 11 лютого. Ще двох підозрюваних з села Краснокам'янка ‒ Арсена Джеппарова і Рефата Іслямова ‒ забрали в СІЗО через два місяці, 18 квітня.

Всіх їх звинувачують у тому, що вони є членами організації «Хізб ут-Тахрір», визнаної в Росії терористичною. Самі фігуранти справи не коментують те, чи причетні вони до цього руху, і не дають з цього приводу свідчень.

Вони взагалі не довіряють слідству. Вони кажуть, що не готували жодних терористичних актів і не закликали до цього
Едем Семедляєв

«Вони взагалі не довіряють слідству. Вони кажуть, що не є терористами, як і не готували жодних терористичних актів і не закликали до цього, ніколи на цьому шляху не стояли», ‒ пояснив адвокат Едем Семедляєв.

З шести фігурантів справи першим на примусову експертизу відіслали Мусліма Алієва. 17 листопада його перевели з СІЗО до Кримської республіканської психіатричної лікарні №1.

За словами адвоката Семедляєва, який відвідав Алієва 21 листопада, умови утримання там приблизно такі ж, як і в слідчому ізоляторі.

«Єдина різниця в тому, що кожен день приходять лікарі для спілкування з ними. Для того, щоб провести психіатричну експертизу, їм треба спілкуватися. А так все інше ідентичне: та ж вогкість, таке ж харчування, дуже погане», ‒ сказав Семедляєв.

Муслім Алієв
Муслім Алієв

За словами адвоката, замість того, щоб досліджувати психічний стан його підзахисного, лікарі намагаються отримати від нього інформацію, пов'язану з кримінальною справою.

Їм ставлять провокативні питання, на які наші хлопці не повинні відповідати
Едем Семедляєв

«Їм ставлять запитання у кримінальній справі: чи вважають вони себе винними, чи є вони членами «Хізб ут-Тахрір». Також їх дуже цікавить питання, як вони ставляться до шиїтів, Муфтіяту. Ось такі провокативні питання, на які, ми вважаємо, наші хлопці не повинні відповідати», ‒ сказав адвокат.

Дружину Мусліма Алієва, Наджиє, на побачення з чоловіком не пускають, побачитися з ним вона може тільки на суді щодо продовження арешту. Але їй дозволяють передавати в лікарню їжу.

«Кожен день дозволяють передавати до 5 кілограмів продуктів, але, знову ж таки, не домашньої їжі, а тієї ж, що і в СІЗО. Форма передачі там така ж. Продукти оглядають, вони мають бути у вакуумній упаковці», ‒ сказала дружина ув'язненого кореспонденту Крим.Реалії.

Докази не розкривають

Наджиє Алієва хвилюється з приводу утримання її чоловіка у психіатричній лікарні.

Те, що це психіатрична клініка, навіює неспокійні думки. Але я все-таки сподіваюся, що там з ними нічого такого робити не будуть
Наджиє Алієва

«Те, що це психіатрична клініка, де знаходяться хворі люди, навіює неспокійні думки. Я не знаю, що там з ним роблять. Може, це моє особисте сприйняття, але коли я туди зайшла, з'явилося враження, що все це тисне і гнітить. Але я все-таки сподіваюся, що там з ними нічого такого робити не будуть», ‒ сказала Алієва.

За словами адвоката Едема Семедляєва, завідувач відділенням психіатричної лікарні запевнила, що до його підзахисного не застосовуватимуть незаконні заходи впливу.

«Вона мене запевняла, що ніяких препаратів їм не даватимуть і ніяких впливів взагалі не буде. Вона каже, що єдине, що вони зробили, ‒ взяли сечу і кров на аналізи, щоб з'ясувати їх стан здоров'я», ‒ сказав адвокат.

24 листопада в психіатричну лікарню відвезли ще двох фігурантів справи ‒ Рефата Алімова і Арсена Джеппарова. А 1 грудня там опинився і Вадим Сірук. Його дружина, Ганна Богачева, яка вже майже рік змушена самостійно виховувати неповнолітніх дітей, також стурбована долею чоловіка.

Спочатку відправляють в СІЗО, потім ‒ до психіатричної лікарні, і невідомо, що там з ними роблять
Ганна Богачева​

«Як ми ще до цього можемо ставитися, коли наших чоловіків і батьків забирають?! Спочатку відправляють в СІЗО, потім ‒ до психіатричної лікарні, і невідомо, що там з ними роблять. Це великий стрес, який позначається і на самих обвинувачених, і на сім'ях. Діти, звичайно, в шоці, які розуміють, що відбувається», ‒ сказала Ганна.

Ще два фігуранта справи перебувають у СІЗО Сімферополя і чекають відправки до лікарні. Це 53-річний житель Краснокам'янки Енвер Бекіров і член контактної групи з прав людини з Ялти Емір Усеїн-Куку.

Адвокати фігурантів «справи ялтинських мусульман» кажуть, що їм поки не відкривають всі матеріали, зібрані слідством. Поки що їм незрозуміло, як взагалі слідство збирається доводити причетність їх підзахисних до «Хізб ут-Тахрір».

«Ми не володіємо всіма матеріалами слідства. Як я вже розповідав, єдиний епізод, який говорить про причетність Еміра-Усеїна Куку, ‒ це коли він обговорював з іншими хлопцями відправку на якесь навчання одного кримчанина. Нібито це говорить про його причетність до терористичної діяльності і терористичної організації. Більше ніяких доказів не надавалося, все те ж саме», ‒ сказав адвокат Олександр Попков.

Захист ялтинських мусульман передбачає, що слідство у їхній справі може завершитися вже в січні 2017 року. А психіатрична експертиза, відповідно до російського законодавства, триватиме не менше 21 дня. Але цей термін може бути збільшений, якщо медична комісія ухвалить таке рішення.

XS
SM
MD
LG