Доступність посилання

ТОП новини

Крим Гірай хан – полководець і реформатор


Відеоблог «Tugra»: Крим Гірай хан – воїн і реформатор. Частина 2
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00
Завантажити на комп'ютер

Відеоблог «Tugra»: Крим Гірай хан – воїн і реформатор. Частина 2

Політична незалежність Крима Гірая, помітна економічна стабільність, відданість підданих і популярність кримського володаря в Європі не могли не дратувати султана Мустафу III і його оточення. У Порті прекрасно чудово розуміли, що будь-яка спроба змістити цього монарха може обернутися великим повстанням. Був необхідний зручний випадок, щоб позбутися хана.

І, на жаль, така нагода трапилася в 1764 році, коли Пруссія остаточно відійшла від зв'язків із Кримом, а похід кримчаків на черкесів закінчився невдачею. У зв'язку з цим Стамбул заявив, що припиняє виплату коштів на утримання війська і розриває будь-які відносини з кримським ханом.

Крим Гірай спочатку підняв своїх аскерів на війну з Османською імперією, але в останній момент змінив своє рішення. Війна коштувала б життя десяткам тисяч його воїнів. Це єдине пояснення, чому він розпустив армію і у вересні 1764 року, склавши з себе ханські повноваження, пішов у Каушани.

Османська піхота і кавалерія, кримськотатарське військо, сотні козаків-некрасовців – усі готові були йти під проводом досвідченого полководця Крима Гірая

Тим часом, ситуація в міжнародній політиці починала змінюватися. У 1768 році Росія спровокувала чергову російсько-турецьку війну. Восени того ж року на ханський трон знову був обраний Крим Гірай.

Султан Мустафа III дає під початок хана 200-тисячну армію. Крим Гірай вирушає в Каушани, де відбуваються військові збори. Османська піхота і кавалерія, кримськотатарське військо, сотні козаків-некрасовців, підвладні ханству войовничі черкеси – всі готові були йти під проводом досвідченого полководця Крима Гірая.

7 січня 1769 хан на чолі численної армії рушив до Єлисаветграда. Він мав витіснити звідти російян і йти в Польщу на об'єднання з османською армією, щоб спільно завдати удару по російських окупаційних військах. Успішно придушуючи опір російської армії, військо кримського хана переправилося через Буг і дійшлго до Інгула. Далі планувалося осадити Єлисаветград. Але цьому завадили погодні умови. Крим Гірай не хотів ризикувати своєю армією – він повернувся в Буджак, де мав намір перечекати морози.

У Каушанах у нього відновилася стара хвороба. Допомогти хану зголосився волоський лікар. Придворні були проти, але з невідомих причин хан йому довірився. А незабаром відчув погіршення. Він велів запросити до себе музикантів і наказав їм грати. Крим Гірай не дослухав свій останній концерт. Він помер, імовірно, від отруєння. Його тіло перевезли до Бахчисарая і поховали на родовому ханському кладовищі.

Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму

Цікаві сторінки вітчизняної історії Кримського ханства та історії Криму – в новому проекті Крим.Реалії, відеоблозі кримського історика Гульнари Абдулла «Tugra».

Тугра – ханська печатка, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.

Автор тексту і ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї та продюсер – Еміне Джеппар.

У відео використані фрагменти художніх фільмів Eugène de Savoie et l'Empire Ottoman (Nikolaus Wisiak, 2014 року), Osmanlinin Kurulusu (Yucel Qakmakli, 1988), а також музика Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.

XS
SM
MD
LG