Арслан Гірай хан займав трон предків двічі: з 1748 по 1756 роки і 1767 року, мав славу досить мирного правителя і прагнув до внутрішнього врегулювання державних проблем, що виникли після руйнівної війни 30-х років XVIII століття.
Арслан Гірай народився у Бахчисараї, у родині героя Прутського походу кримського хана Девлета Гірая II-го. Близько 1708 року за старим звичаєм він був відданий на виховання голові черкеського племені Сандій.
З 1730 року Арслан Гірай живе при дворі, при рідному дядькові Каплану Гіраю він стає нур-ед-Діном – третьою особою в державі, – а вже у ханстві рідного брата Фетха Гірая стає калгу. І тільки після раптової смерті хана Селіма Гірая II 1748 року до колишнього калги відправили якогось вельможу Мухаммеда бей, який оголосив Арслану Гіраю про те, що кримська бейська верхівка бажає бачити його своїм ханом.
Арслан Гірай був відкритий для міжнародних відносин, але виключно із Заходом і Сходом
Арслан Гірай був справедливим, сміливим і заповзятливим. На власні кошти він відремонтував мечеть Хан-Джамі у Кезлеве постраждалу від вогню, вибудував нове медресе у Бахчисараї, поруч з ханським палацом. Він побудував і відремонтував фонтани у Акместджіте, Кезлеве і у селі Ортакей.
За ханства Арслана Гірая були реконструйовані фортеці Ор-Капи і Арабат, укріплені бастіони форту Уч-Оба, Чонгар і Сиваш, поповнено їхні арсенали і збільшено чисельність гарнізонів.
Арслан Гірай завоював особливу симпатію і довіру свого народу. Він був відкритий для міжнародних відносин, але виключно із Заходом і Сходом. Він відмовив Росії мати у ханстві свого консула. Відомо, що саме Арслан Гірай зумів залагодити конфлікт у Дагистані між аварцями і лакцями.
До кінця лютого 1756 року Арслан Гірай хан рішенням Дивану був відсторонений від влади через інтриги Киримли Різа ефенді. Він оселився на острові Сакиз, а потім перебрався у портове місто Геліболу. 14 березня 1767 року Арслана Гірая знову обрали кримським ханом. Дорогою до Криму йому стало погано. Його кортеж ледве добрався до Каушан і в червні того ж року Арслан Гірай помер. Його тіло перевезли до Бахчисараю і поховали на ханському кладовищі.
Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму
Нова серія відеоблогів «Tугра» розповідає про династію кримських ханів Гірай. Ким були ці люди, як прийшли до влади і який слід залишили після себе. У центрі кожної серії – доля одного з героїв.
Тугра – ханська печать, символ кримськотатарської державності, своєрідний ключ до розуміння нинішніх проблем Криму.
Автор тексту і ведуча – Гульнара Абдулла, режисер – Фатіма Османова, оператор і режисер монтажу – Ельдар Халілов, автор ідеї та продюсер – Еміне Джеппар.
У відео використані фрагменти х/ф Malkoçoğlu (режисер – Süreyya Duru, 1966), а також музика Matti Paalanen – Drama, Plastic3 – Epic dramatic film music.