Доступність посилання

ТОП новини

Курбан-Байрам за ґратами: як проходить свято у кримських політв'язнів


Молебень у мечеті з нагоди святкування Курбан-Байраму
Молебень у мечеті з нагоди святкування Курбан-Байраму

Свято Курбан-Байрам змушені проводити в ув'язненні 17 кримських мусульман, які в Україні вважаються політв'язнями. За ґратами зараз перебувають 14 кримчан, яких звинувачують в участі у «Хізб-ут-Тахрір», і 3 кримських татар ‒ фігурантів «справи 26 лютого». Кореспондент Крим.Реалії з'ясував, як в умовах тюремного ув'язнення вони відзначають головне мусульманське свято.

Уже другий рік поспіль заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз позбавлений можливості проводити свято Курбан-байрам серед рідних і близьких. У січні минулого року він був заарештований і звинувачений в «організації масових заворушень». У цій же справі взяті під варту ще двоє кримських татар: Алі Асанов і Мустафа Дегерменджи.

Також у слідчих ізоляторах перебувають 14 кримських мусульман, які звинувачуються російськими спецслужбами в участі в організації «Хізб-ут-Тахрір». Ця організація легально діє в Україні, проте у Росії визнана терористичною. Правозахисники стверджують, що у слідства немає ніяких доказів участі заарештованих кримських мусульман у забороненій в Росії організації. На їхню думку, ці арешти ‒ акції залякування кримських татар, незгодних з діями Росії в Криму.

Зараз у російських СІЗО утримують 14 людей. Всі вони позбавлені можливості відзначити одне з основних мусульманських свят ‒ Курбан-байрам

Зараз у Сімферопольському СІЗО утримують 10 фігурантів «справи Хізб-ут-Тахрір». Ще 4 перебувають у СІЗО Ростова-на-Дону. Всі вони позбавлені можливості відзначити одне з основних мусульманських свят ‒ Курбан-байрам.

Цього року він відзначається з 13 до 15 вересня. Ці дні у мусульман вважаються часом закінчення хаджу (паломництва у Мекку ‒ КР) і святом жертвопринесення. Основними обрядами, прийнятими цього дня, є святкова колективна молитва і безпосередньо курбан ‒ принесення тварини у жертву богу.

Умови для обрядів

Лідери Меджлісу кримськотатарського народу у своїх вітальних промовах закликали співвітчизників згадати про одновірців, які були заарештовані за політичними мотивами. Голова Меджлісу Рефат Чубаров попросив у цей день приділити увагу сім'ям політв'язнів.

17 наших одновірців позбавлені свободи і перебувають в ув'язненні. Десятки наших молодих людей насильно викрадені. Сотні сімей зазнали вторгнень і обшуків. Відвідайте сім'ї цих наших співвітчизників, оточіть їхніх дітей і людей похилого віку добротою Курбан-байраму

«17 наших одновірців позбавлені свободи і перебувають в ув'язненні. Десятки наших молодих людей насильно викрадені. Сотні сімей зазнали вторгнень і обшуків. Всі вони вели і ведуть себе гідно і мужньо. Відвідайте сім'ї цих наших співвітчизників, оточіть їхніх дітей і людей похилого віку добротою Курбан-байраму», ‒ сказав він у своєму зверненні.

Духовне управління мусульман України «Умма» наполягає, що мусульмани у місцях позбавлення волі Криму повинні мати право на вчинення святкової молитви. Муфтій Саїд Ісмагілов у коментарі для Крим.Реалії зазначив, що, згідно з російськими законами, адміністрація СІЗО Сімферополя зобов'язана створити умови для мусульман, які бажають здійснити обряди.

«У всіх цивілізованих країнах світу для цього існують спеціальні тюремні імами-капелани, які у святкові дні відвідують ув'язнених для того, щоб прочитати їм проповідь і провести разом з ними святкову молитву», ‒ зазначив Саїд Ісмагілов.

Духовне управління мусульман Криму і Севастополя стверджує, що СІЗО і виправну колонію 13 вересня відвідував імам і провів з мусульманами, які перебувають там, святкову молитву.

«У Духовному управлінні мусульман Криму цим займається імам Мухаммед Исламов. Звичайно, сьогодні він відвідає пенітенціарні заклади, в яких перебувають ув'язнені мусульмани. Щодо того, як передати м'ясо, я не знаю, але там імам проведе святковий намаз, привітає зі святом, це так», ‒ сказала в коментарі для Крим.Реалії прес-секретар ДУМКС Зера Емірсуїн.

Без права на молитву

У той же час родичі фігурантів «справи Хізб-ут-Тахрір» стверджують, що на свято Ураза-байрам ув'язненим мусульманам не дали прочитати святкову молитву.

Цей намаз вважається колективним, це не кожна людина сама проводить. Зазвичай це відбувається в мечеті. А на минуле свято, незважаючи на те, що ув'язнені намагалися щось з цим зробити і організувати це все, це не вийшло
Анна Богачева

«Цей намаз вважається колективним, це не кожна людина сама проводить. Зазвичай це відбувається в мечеті. А на минуле свято, незважаючи на те, що ув'язнені намагалися щось з цим зробити і організувати це все, це не вийшло. Мабуть, адміністрація вважала це не важливим», ‒ сказала кореспонденту Крим.Реалії Анна Богачева ‒ дружина фігуранта «справи Хізб-ут-Тахрір» Вадима Сірука.

Вона додала, що не знає, чи вдалося її чоловікові взяти участь у святковому намазі 12 вересня.

Муфтій Саїд Ісмагілов підкреслив, що святкування Курбан-байраму ‒ це багатовікова традиція мусульман Криму. За його словами, люди, які шанують норми ісламу, важко переживають те, що вони не можуть виконати святкові обряди.

Якщо людина знаходиться у місцях позбавлення волі і їй не надано можливості здійснити цей обряд, то, ясна річ, що Аллах не звинуватить людину за це, оскільки це не в її силах
Саїд Ісмагілов

«Якщо людина знаходиться у місцях позбавлення волі і їй не надано можливості здійснити цей обряд, то, ясна річ, що Аллах не звинуватить людину за це, оскільки це не в її силах. Але найголовніше, щоб у людини в душі було бажання взяти участь у цьому святі», ‒ сказав муфтій.

Згідно з нормами ісламу, мусульманин може зробити святкове жертвоприношення не тільки за себе, але і за іншу людину, у якої це не виходить. Координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров розповів, що 12 вересня мусульмани Криму проводять курбан зокрема й за одновірців, заарештованих за політичними мотивами, допомагаючи своїм співвітчизникам здійснити обряд.

«У нас 17 людей, які сидять у в'язниці за політичною ознакою, і у всіх у них сьогодні буде можливість принести в жертву барана і розпорядиться ним так, як це буде завгодно», ‒ сказав Джеппаров.

Він уточнив, що Курбан-Байрам ‒ це свято, яке святкується з рідними і близькими. За словами правозахисника, більшості кримських мусульман, засуджених за політичними мотивами, не дозволяють побачень з родичами. І тому фактично вони позбавлені можливості відзначити своє головне свято.

XS
SM
MD
LG