Доступність посилання

ТОП новини

Масові підпали машин у Криму: чому слідство стоїть на місці


Автомобіль після підпалу 28 лютого 2016 року в Ялті
Автомобіль після підпалу 28 лютого 2016 року в Ялті

В історії з масовими підпалами машин на Південному березі Криму досі питань більше, ніж відповідей. За перші три місяці цього року в різних частинах узбережжя невідомі знищили щонайменше 40 автомобілів. Російські силові органи затримали у цій справі чотирьох чоловік, але не розголошують подробиць розслідування. А постраждалі стверджують, що поліція саботує слідство, і вже не сподіваються на те, що винних знайдуть, а збитки їм компенсують.

«4 лютого о 3 годині ночі нам зателефонував сусід і сказав, що наша машина, яка стоїть біля будинку, горить. Ми вискочили на вулицю. Сусід встиг позаливати пожежу пляшками з водою. У нас внизу під будинком кран, і ми встигли полити її зі шланга», – розповіла мешканка Ялти Яна Юр'єва.

Її Toyota перебувала під двома камерами відеоспостереження, що дозволило їй дізнатися, як відбувався підпал. Переглянувши відеозаписи, з’ясували, що палії приходили до них тричі. Перші два рази вони облили автомобіль горючою рідиною, але їх злякали перехожі. Яна та її чоловік не помітили цього, оскільки в той момент не користувалися машиною.

Люди підготовлені, вони знали, куди вони йдуть і як
Яна Юр'єва

«Це були два молодих хлопці – один високий і другий трохи менший. Один був у камуфляжній куртці, інший – в чорній. У нього на капюшоні були світловідбивачі, і його обличчя не було видно, тому що камера засвічує. Тому люди підготовлені, вони знали, куди вони йдуть і як», – зазначила кримчанка.

Як це було

Через кілька місяців після того, що сталося, Яні вдалося відремонтувати машину. Разом із чоловіком вони перегнали її в Херсон, де врешті-решт продали. За словами Яни, її Toyota – це єдина машина, яку вдалося відновити з усіх транспортних засобів, підпалених невідомими цього року.

Сайту Крим.Реалії відомо про 40 випадків підпалів автомобілів на Південному березі Криму, що сталися із січня до березня. Перший інцидент відбувся 6 січня в Алупці, де згоріла Toyota Avensis місцевого жителя. Наступним місцем підпалу стало селище Малий Маяк, де вночі 11 січня були знищені відразу 5 автомобілів. Потім пожежі перекинулися до Кореїза, далі – до Ялти й Алушти.

Якщо на початку палії обливали машини горючою сумішшю, то пізніше почали підкладати під капот вибухові пристрої, схожі на армійські вибухові пакети

За словами постраждалих, якщо на початку палії обливали машини горючою сумішшю, то пізніше почали підкладати під капот вибухові пристрої, схожі на армійські вибухові пакети.

«Машину рвонули, як тільки ми вляглися. Мій чоловік вискочив вмить, але загасити її було неможливо. Це був склад армійського виробництва, той, який у магазині не купиш», – розповіла кореспондентові Крим.Реалії одна з постраждалих з Ялти Світлана Брилева.

Після того, як згоріли 13 автомобілів, кримський главк МВС Росії повідомив про арешт трьох молодих чоловіків з Алупки і селища Сімеїз, підозрюваних у підпалах.

Утім, загоряння автомобілів не припинилися, і після арешту ялтинців було підпалено ще більше машин, ніж до того. Це сталося в селищах Массандра, Нижня Кутузівка, Партеніт, Сімеїз, а також в Алупці, Ялті та Алушті. Підпали відбувалися в нічний час, і, як правило, за одну ніч у населеному пункті згорали відразу декілька машин. У Нижній Кутузівці через займання мікроавтобуса також згоріло кафе, біля якого він був припаркований.

6 березня МВС Росії оголосило про затримання нового підозрюваного у підпалах – 42-річного чоловіка. Окрім віку російські поліцейські нічого про нього більше не повідомили. Але різні кримські медіа з посиланням на власні джерела в силових органах передали, що затриманий є жителем Челябінська і зловили його в аеропорту, коли той намагався потрапити на рейс «Сімферополь – Москва».

Після того, як з'явилася інформація про його затримання, підпали на ПБК припинилися. Хоча власники згорілих машин стверджують, що в інших регіонах Криму невідомі продовжують знищувати машини.

Варто відзначити, що в 2015 році з 27 жовтня до 13 листопада були підпалені, за різними повідомленнями, від 12 до 14 автомобілів у Сімферополі. Кримський главк МВС Росії 19 листопада повідомив про затримання двох молодих жителів кримської столиці, підозрюваних у цих підпалах. А на початку червня цього року Київський районний суд Сімферополя, підконтрольний Росії, визнав їх винними і присудив одному підозрюваному 5 років позбавлення волі, другому – рік. За версією, озвученою російською прокуратурою Криму, сімферопольці підпалювали машини «винятково з хуліганських спонукань».

«Поліції по барабану»

Власники автомобілів, що згоріли на Південному березі Криму, скаржаться, що їхня кримінальна справа не розслідується. Світлана Брилева з Ялти розповіла, що обгорілі частини її Shkoda Octavia досі перебувають у центрі міста і не утилізовані, а силовики ще не зробили усі експертизи, хоча з моменту підпалу минуло вже півроку.

«Зробили пожежо-технічну експертизу, але в її тексті вийшло, що замість вибухопакета, який знайшли під машиною, виявилася машина, полита бензином. Експертизи на всі машини зробили абсолютно однакові, а машини всі були по-різному знищені. Дуже сумніваюся, що їх в принципі робили так, як слід», – сказала Світлана в коментарі для Крим.Реалії.

Коли приїхала міліція, у мене чоловік ходив по сусідах і збирав записи з відеокамер, які є навколо. Міліції вони були абсолютно нецікаві, їм було по барабану
Світлана Брилева

За її словами, зокрема, в експертизі не вказано, якою речовиною були підпалені машини і якою була температура горіння. Оцінку збитків жительці Ялти, як стверджує вона, не зробили зовсім.

«Коли приїхала міліція, у мене чоловік ходив по сусідах і збирав записи з відеокамер, які є навколо. Міліції вони були абсолютно нецікаві, їм було по барабану. Жодних свідчень, ніхто нічого не збирав, нікому нічого не треба. А зараз, коли ми телефонуємо слідчій, щоб дізнатися, як справи, вона від нас відбрикується», – розповіла Світлана.

Схожа ситуація і у власників інших згорілих авто. Наприклад, у мешканки Ялти Яни Юр'євої машина була підпалена 4 лютого, а свідків поліцейські опитали лише в травні.

Бездіяльність слідчих змусила власників згорілих машин об'єднуватися і проводити паралельне розслідування власними силами.

Автомобіль після підпалу в березні 2016 року в Сімеїзі
Автомобіль після підпалу в березні 2016 року в Сімеїзі

​«Нам вдалося зібрати багато відеоматеріалів про підпал нашої машини. Довелося піти по всіх знайомих і сусідах, які живуть поруч, по готелях. Вдалося з'ясувати, що палії приїхали на таксі, ідентифікували марку машини», – повідомила Яна Юр'єва.

За її словами, всю зібрану ними інформацію вони передали слідчим, але поки це не дало жодних результатів. Постраждала Світлана Брилева разом із чоловіком навіть знайшла незалежного військового фахівця, який провів свою експертизу.

«Наш вибухотехнік оглянув усі осередки займання. Він сказав, що працювала підготовлена бригада. Мінімум двадцятеро осіб, серед них мали бути щонайменше три військових фахівці. Самі закладки могли робити і підлітки, а навчити їх мав чоловік, який вміє збирати вибуховий пакет», – зазначила Світлана.

«Це не хуліганство!»

Постраждалі намагалися спільно не лише розшукувати паліїв, але й висувати версії щодо їхніх мотивів.

«Ми збиралися групками, висловлювали свої припущення. Спочатку ми думали, що палять дорогі машини. Потім ми подивилися списки погорільців, машини абсолютно різні. Є дорогі і недорогі, і номери були абсолютно різні: і кримські, і російські», – розповіла одна з постраждалих Яна Юр'єва.

За версією погорільців, підпали відбувалися, щоб викликати паніку і створити у населення враження, що влада не здатна підтримувати безпеку

За однією з версій, яку висунули погорільці, палії ставили на меті зірвати курортний сезон. Однак у цьому випадку залишається незрозумілим, хто в цьому зацікавлений, тим більше, що за останні кілька років, за оцінками експертів, кількість туристів на півострові і так значно скоротилася.

За іншою версією, підпали відбувалися, щоб викликати паніку і створити у населення враження, що влада не здатна підтримувати безпеку.

Раніше також озвучувалися думки, що за підпалами можуть стояти комерційні структури, які спеціалізуються на автостоянках, парковках або гаражах.

Багатьох погорільців обурює, що дії зловмисників кваліфікують як хуліганство.

«Яке це хуліганство, якщо люди цілеспрямовано їдуть і підпалюють? Я розумію, якщо пацани взяли і кинули недопалок або рідину для розпалювання, коли напились або випадково. Але коли в день по три, по чотири машини горить, коли готуються спеціальні вибухові пакети, які в магазині не продаються, то ви мене вибачте», – сказала Яна Юр'єва.

За версією Меджлісу кримськотатарського народу, одного із затриманих у цій справі взяли під варту з політичних мотивів

Ситуація ускладнюється тим, що, за версією Меджлісу кримськотатарського народу, одного із затриманих у цій справі взяли під варту з політичних мотивів. Йдеться про 21-річного жителя Алупки Муедіна Алівапова. У Меджлісі вважають, що він не причетний до підпалів, а заарештували його лише тому, що він є кримським татарином, а його брат – активістом національного руху.

За словами його матері Зареми Алівапової, Муедіна підозрюють у підпалах 13 автомобілів у Ялті та Алушті. Окрім її сина, в якості підозрюваних у цій справі проходять ще два молодих чоловіки на прізвища Бутник і Кудряшев.

Його лякали, що батьків теж посадимо. Щось підкинемо, і батьки теж підуть по повній програмі
Зарема Алівапова

«Слідчий каже, що від невстановленої особи отримана невстановлена сума, якими Алівапов розплачувався з цими двома», – сказала вона.

Вона стверджує, що поліцейські залякали Муедіна, і під тиском він дав свідчення, потрібні слідству, й тепер вони використовуються проти нього.

«Налякали його чорти, знаєте як. Його лякали, що батьків теж посадимо. Щось підкинемо, і батьки теж підуть по повній програмі. Ось таке було. А дитина говорить, що злякався, його змусили», – сказала Зарема Алівапова.

За її словами, на допитах слідчі постійно запитують її сина, чи перебуває він у зв'язку з таким собі «дядьком Сашком» або «Сан Саничем». Мати Муедіна припускає, що вони мають на увазі арештованого 6 березня челябінця, якого, як вона каже, звуть Олександр.

Кримський главк МВС Росії та інші силові органи при цьому не повідомляють, ким є цей затриманий і якими мотивами він міг керуватися. Також вони не розголошують жодних інших подробиць розслідування підпалів і відмовляються коментувати цю справу.

XS
SM
MD
LG