Цього року українська влада спростила механізм вступу кримчан до вишів на материку. Абітурієнтам із півострова запропонували пройти дистанційне навчання в українських школах і подати документи на проходження ЗНО електронною поштою. Більше того, зараз – у розпал вступної кампанії – українське Міносвіти планує ще спростити отримання кримчанами шкільного атестата й запровадити квоти на їхнє навчання за рахунок бюджету.
Із 2015 року зі вступом кримчан до українських вишів виникла правова колізія. На материку не визнаються документи російського зразка, видані в Криму. І, відповідно, шкільні атестати, які отримують випускники на півострові, на материку вважаються недійсними.
Щоб кримські школярі могли претендувати на отримання атестата українського зразка, їм запропонували пройти дистанційне навчання у школах на материку. Список навчальних закладів, що надають таку можливість, виклали на сайті міністерства.
Додаткова сесія ЗНО
Для того, щоб вступити до українських вищих навчальних закладів, необхідно скласти зовнішнє незалежне оцінювали не більше ніж із чотирьох предметів. Для того, щоб зареєструватися на складання ЗНО, кримчанам слід було до 4 травня електронною поштою відправити пакет документів або до шкіл, де вони проходять дистанційне навчання, або до регіональних центрів оцінювання якості освіти.
Потім абітурієнти повинні були скласти державну підсумкову атестацію й безпосередньо ЗНО. Причому для кримчан і жителів зони АТО, на відміну від усіх інших українських абітурієнтів, проводиться дві сесії зовнішнього оцінювання.
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич пояснила, що додаткова сесія впроваджена через те, що дати українського ЗНО й російського ЄДІ перетинаються.
«Є абітурієнти, які готові складати зовнішнє незалежне оцінювання, які готувалися до цього й реєструвалися. Але складання єдиного державного іспиту на території Російської Федерації закінчується 30 червня, у зв'язку з цим ці абітурієнти не мають можливості виїхати на територію України, щоб тут скласти зовнішнє незалежне оцінювання», – пояснила вона.
За її словами, для тих кримчан, які складають ЄДІ на півострові, організована додаткова сесія: із 4 по 12 липня. Для того, щоб потрапити на неї, абітурієнти мають поінформувати про свій намір Центр оцінювання якості освіти.
Скільки кримчан пройшли цим шляхом і зареєструвались на складання ЗНО – міністерство освіти поки не говорить. За інформацією експерта з питань освіти Центру громадянської освіти «Альменда» Олега Охредька, таких охочих небагато, але на порядок більше, ніж минулого року.
«У Херсонській області, за даними місцевої облдержадміністрації, з Криму зареєструвалося 199 осіб. У порівнянні з минулим роком – це стрибок, тому що тоді зареєструвалося 62 людини», – сказав він.
Шкільний атестат без оцінок
Утім кримчан, які хочуть вступати до українських вишів, може виявитися набагато більше. В останній момент Міністерство освіти і науки затвердило нову систему вступу, правила якої куди менш жорсткі.
Модель розробили експерти Центру громадянської освіти «Альменда», і вона була підтримана Міносвіти. За словами міністра Лілії Гриневич, вони виходили з того, що вже протягом двох років кримські школярі перебувають в умовах російського освітнього поля. У зв'язку з цим їм складніше конкурувати при вступі до материкових вишів із випускниками, які отримали освіту за українською програмою.
Потім потрібно буде реінтегрувати окуповані території, точно так, як і непідконтрольні українській владі території в зоні АТО. Саме на це були націлені два закони, які були ухвалені в парламентіЛілія Гриневич
«З іншого боку, ми прекрасно розуміємо наші стратегічні завдання. Нам потім потрібно буде реінтегрувати окуповані території, точно так, як і непідконтрольні українській владі території в зоні АТО. Саме на це були націлені два закони, які були ухвалені в парламенті, і ми зараз ці закони втілюємо в життя через відповідні накази Міністерства освіти і науки, які сьогодні перебувають на юстируванні в Міністерстві юстиції», – сказала Лілія Гриневич на прес-конференції в Києві.
За її словами, нові правила, затверджені її міністерством, передбачають, що на вступ до українських вишів можуть претендувати навіть ті кримські абітурієнти, які не проходили дистанційного навчання в материкових школах.
«Цього року діятимуть освітні центри, що називатимуться «Крим – Україна». Вони будуть розташовані в конкретних університетах. Список цих університетів оприлюднять одразу після того, як міністерство юстиції юстирує наш наказ. Цих університетів буде приблизно десять. Вони будуть відкриті в Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі, Львові, Миколаєві, Харкові й Херсоні», – зазначила міністр.
Вона додала, що освітні центри будуть уповноважені проводити для випускників із Криму державну підсумкову атестацію з української мови й історії України. З решти предметів, як зазначила Лілія Гриневич, їм не потрібно буде складати іспити. Згідно з ухваленими міністерством правилами, абітурієнти зможуть подати так звану освітню декларацію.
Ми можемо написати їм в атестаті – атестовано, без конкретної оцінки. Конкретну оцінку вони отримують із української мови й історії УкраїниЛілія Гриневич
«Перескладати весь спектр предметів їм дуже складно, але якщо вони вивчали математику й мають позитивну оцінку, то ми можемо написати їм в атестаті – атестовано, без конкретної оцінки. Конкретну оцінку вони отримують із української мови й історії України», – зазначила Лілія Гриневич.
Проживання на час іспитів
За словами міністра, після того, як кримчани склали атестацію й заповнили освітню декларацію, вони в цьому ж центрі «Крим – Україна» зможуть скласти вступні іспити до вишів.
Перелік вищих навчальних закладів, до яких зможуть вступити абітурієнти півострова за такою схемою, поки не опублікований. Але міністр освіти стверджує, що освітні установи, які до нього потраплять, покриють увесь спектр спеціальностей.
«На базі університетів, де будуть відкриті ці центри, ми надамо можливість проживання на час складання цих іспитів і проведення державної підсумкової атестації», – пообіцяла Лілія Гриневич.
Центри «Крим – Україна» працюватимуть із 1 липня, атестація в них відбуватиметься із 12 липняІрина Жданова
За інформацією гендиректора фонду «Відкрита політика» Ірини Жданової, центри «Крим – Україна» працюватимуть із 1 липня, атестація в них відбуватиметься із 12 липня. За її словами, кримчани, які вступатимуть за новими спрощеними правилами, зможуть отримати бюджетні місця за квотами.
Громадські працівники, які лобіювали ухвалення нової системи вступу для кримчан, розраховують, що умови, запроваджені українським міністерством, заохотять абітурієнтів півострова. Але, за словами експерта Центру громадянської освіти «Альменда» Олега Охредька, все залежить від того, як нові правила запрацюють на практиці.
«На сьогоднішній день невідомо, скільки й де будуть освітні центри, тому що спочатку планувалося сім центрів, зараз міністр говорить про десять. А ці центри підв'язані під спеціалізацію, під те, які виші прийматимуть абітурієнтів. Тобто чи це будуть університети, чи це будуть спеціалізовані вузи. Але я сподіваюся, що документи подасть приблизно тисяча людей із Криму», – сказав Олег Охредько.
Зараз Міністерство інформаційної політики України підготувало серію матеріалів для інформування кримчан про зміни, що стосуються вступної кампанії. Як повідомила заступник голови Мінінформу Тетяна Попова, інформація про нові правила вступу буде поширюватись у всіх видах українських медіа, доступних на території Криму: радіо, телебаченню, у друкованих виданнях і соціальних мережах. За її словами, ці матеріали почнуть розповсюджуватися, коли зміни до порядку проведення вступної кампанії будуть ухвалені офіційно. Поки що вони перебувають на етапі затвердження Міністерством юстиції України. Очікується, що нові правила вступу будуть завізовані із дня на день.