Джамала стала першою кримською та кримськотатарською співачкою, якій вдалось виграти «Євробачення». З неприхованою гордістю і радістю на перемогу землячки відреагували кримчани, які симпатизують Україні, особливо кримські татари. А проросійськи налаштовані кримчани, за спостереженнями експертів, вболівали за представника Росії Сергія Лазарева і розцінили перемогу Джамали як результат політичної змови.
Пісня, яка принесла Україні перемогу, присвячена трагедії депортації кримськотатарського народу 1944 року. Звання переможниці українській співачці присвоїли за кілька днів до чергової річниці цих страшних подій.
Кримські татари не приховували гордості за перемогу своєї співвітчизниці. Національний лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв особисто підтримував Джамалу у Сткгольмі. А лідер Меджлісу Рефат Чубаров зустрічав співачку в аеропорту Києва з букетом квітів.
«Джамала – дивовижний осередок професіоналізму, людяності, відкритості та довірливості – не могла не отримати загальне визнання вільних людей – шанувальників справжнього таланту. До того ж, Джамала – уособлення внутрішньої свободи і вірності кримськотатарського народу своїй Батьківщині – Криму, мужності і гідності української нації», – написав Рефат Чубаров на своїй сторінці у Facebook.
Посол миру
Для кримських татар на півострові перемога Джамали стала найбільш обговорюваною новиною і приводом для загального тріумфу. Про це в коментарі для Крим.Реалії розповів перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял.
«Вранці після фіналу багато людей вітали один одного, ніби це дуже велике свято. Телефонували одне одному, писали в соціальних мережах. На своїй сторінці у Фейсбуці неможливо було прочитати новини, які не стосуються Джамали», – зазначив заступник голови Меджлісу.
Наріман Джелял визнав, що у зв'язку з ситуацією, що склалась із Кримом і кримськими татарами, участь Джамали в «Євробаченні» набула політичного характеру. Представники України і Росії були оголошені головними фаворитами конкурсу, і це, за словами заступника голови Меджлісу, не могло не позначитись на політичному сприйманні цього змагання. У той самий час Наріман Джелял зазначив, що «Євробачення» завжди було політизованим конкурсом, і в цьому немає нічого поганого.
Композиція «1944», яка здобула перемогу, через ретроспективу говорить про проблеми, які сьогодні склались у КримуНаріман Джелял
На думку заступника голови Меджлісу, перемога Джамали показала, що Європа здатна вибирати не лише пісні розважального характеру. Він вважає, що композиція «1944», яка здобула перемогу, через ретроспективу говорить про проблеми, які сьогодні склались у Криму.
«Європа показала, що формат «Євробачення», можливо, змінився. І пісні, такі як виконала Джамала, – глибокі і непрості – тепер можуть перемагати і на цьому конкурсі», – сказав Наріман Джелял.
Кримськотатарський історик Гульнара Бекірова, коментуючи перемогу своєї співвітчизниці, зазначила, що ця подія є вкрай важливою для донесення до світової спільноти інформації про депортацію кримськотатарського народу.
«Джамала виступила як посол миру. Минулого тижня у нас відбулося звернення Верховної Ради України до парламентів світу про визнання геноциду кримських татар. І ось Джамала виступила як би від нашої комісії, хоча ми її не уповноважували і не просили, вона мимоволі це зробила», – зазначила Гульнара Бекірова на прес-конференції в Києві.
«Готові прийняти «Євробачення» у Криму»
Інакше оцінили перемогу співвітчизниці кримські татари, які перебувають на службі у російської влади півострова.
Підконтрольний Кремлю віце-прем'єр Криму Руслан Бальбек вважає, що перемогу Джамалі присудили, виходячи з політичних міркувань.
«Український шантаж, заяви типу «перемога Росії буде катастрофою», ігнорування глядацьких симпатій – ось новий підхід до творчості у країнах «розвиненої демократії». Сьогодні на «Євробаченні» будь ти хоч найкращим вокалістом в світі, російське громадянство закриє тобі доступ до першого місця», – наголосив він.
У той самий час він зазначив, що кримський півострів підтримав би Джамалу, якби в її піснях не було б політичного підтексту, оскільки вона є гордістю кримськотатарського народу.
А віце-спікер російського парламенту Криму Ремзі Ільясов дав позитивну оцінку виступу Джамали, але не забув відзначити і номер росіянина Сергія Лазарева.
«Джамалу я давно знаю. Я знаю, який у неї голос, як вона співає. Коли вона співає, у мене взагалі проходить тремтіння по тілу, яку б пісню вона не співала. Джамала дійсно гідна перемоги, вона довго до цього йшла, я дуже радий за неї, вітаю її. У той самий час мені дуже сподобався виступ нашого співака Сергія Лазарева», – процитувало Ремзі Ільясова агентство РИА Крым.
Якщо перші особи України практично відразу привітали Джамалу з перемогою, то нинішня влада Криму утримались від вітань. Підконтрольний Кремлю голова Криму Сергій Аксьонов поки взагалі не коментував результати «Євробачення», а спікер російського парламенту півострова Володимир Константинов сказав, що вболівав за Сергія Лазарева.
Звісно, ми вболівали за росіянина. Перевага його була очевидною... Але нічого поганого Джамала про Крим не заспівала, тому ми з задоволенням готові прийняти «Євробачення» в КримуВолодимир Константинов
«Звісно, ми вболівали за росіянина. Перевага його була очевидною... Я не фахівець в естраді, але нічого поганого вона (Джамала – КР) про Крим не заспівала, тому ми з задоволенням готові прийняти «Євробачення» в Криму. Якщо вони в Україні ухвалять рішення проводити «Євробачення» в Росії, ми приймемо з великим задоволенням», – процитувало Володимира Константинова агентство РИА Крым.
Без особливого натхнення поставилася до перемоги кримчанки підконтрольний Росії міністр культури Криму Аріна Новосельська. За її словами, в період, коли вона викладала в Сімферопольському музичному училищі ім. Чайковського, Джамала була її студенткою. Однак Аріна Новосельська сказала, що гордості за свою вихованку вона не відчуває.
«Я б відчувала гордість, якби вона перемогла в музичному конкурсі, який можна було б дійсно назвати музичним, а це шоу: соціальне, політичне, будь-яке інше, але тільки не музичне», – сказала вона.
«Кримська реальність змінилася»
Для Сімферопольського музичного училища ім. Чайковського перемога його випускниці теж, судячи з усього, не стала святом. Його директор Олександр Яцков у коментарі для Крим.Реалії сказав, що не дивився «Євробачення».
«Я дізнався в новинах, що вона (Джамала – КР) – наша вихованка. Так, Сусанна закінчувала у нас училище. Приємно, що наша вихованка десь з’являється. Але я не чув і нічого не можу сказати. Давно вона випустилась, років 15 тому», – сказав він.
За оцінками кримського музичного експерта Сергія Матіашвілі (ім'я змінене на прохання співрозмовника), більшість кримчан усе ж негативно поставились до успіху своєї співвітчизниці і дотримуються думки, що перемога Джамали – це результат політичної змови.
«Люди спочатку запрограмували себе, що якщо Джамала переможе – значить це політика. Ніхто не звертає уваги, що музичний матеріал у Джамали і справді хороший, що він сильніший, ніж були у України в попередні роки. Що за Україну, наприклад, дали по 12 балів Сербія, Македонія, Боснія, Словенія, Молдова. Це країни, чия музична культура дуже близька до кримськотатарської», – вважає експерт.
«Євробачення» кримчани активно дивились і обговорювали. Стрічка рясніла повідомленнями в дусі «Серьога, все одно ти найкращий, Серьога ти переміг»
На його думку, ставлення до перемоги Джамали демонструє, наскільки змінилася кримська реальність за останні три роки. Експерт вважає, що якби кримчанка виграла «Євробачення» до подій 2014 року, то це стало б головною темою місяця, якщо не року, і основним приводом для гордості і радості. Однак зараз, як стверджує він, велика частина кримського населення не сприймає перемогу Джамали, як свою.
«Євробачення» кримчани активно дивились і обговорювали. Рейтинг був високим однозначно. Вболівали за Лазарева і підтримували Росію. Зараз у лев'ячої більшості повна національна самоідентифікація з Росією. Стрічка рясніла повідомленнями в дусі «Серьога, все одно ти найкращий, Серьога ти переміг», – зазначив експерт.
Окрім того, як вважає він, ще однією причиною низької популярності Джамали в кримському суспільстві є те, що багато хто сприймає історію Радянського Союзу, як свою власну. І у зв'язку з цим, на думку експерта, жорстку критику на адресу СРСР, що лунає в пісні «1944», вони сприймають у штики.
Сергій Лазарев, коментуючи результати «Євробачення-2016» у відеозверненні до фанатів, зазначив, що підсумкове третє місце і перемога за результатами глядацького голосування – це хороший результат. На завершення ролика він привітав Джамалу з перемогою.