Доступність посилання

ТОП новини

«Поет в Росії – більше, ніж поет»: у Криму злякалися Шевченка


У день народження українського поета Тараса Шевченка кримчани поклали квіти до його пам'ятника
У день народження українського поета Тараса Шевченка кримчани поклали квіти до його пам'ятника

Київ – Вперше за останні роки в Сімферополі не відбувся пам'ятний мітинг на честь дня народження українського поета Тараса Шевченка. Міська адміністрація заборонила проукраїнським активістам проводити акцію, а силові відомства пригрозили відповідальністю за «провокації». Проте в Сімферополі і Севастополі несли квіти до пам'ятника Кобзарю.

«Ще наприкінці лютого ми подавали в сімферопольську адміністрацію повідомлення про проведення мітингу до Дня народження Тараса Шевченка. А 3 березня отримали відмову в узгодженні від адміністрації міста й ухвалили рішення, що не проводитимемо жодних публічних заходів 9 березня», – сказав у коментарі для Крим.Реалії учасник Українського культурного центру в Криму (УКЦК) Леонід Кузьмін.

Сімферопольська мерія пояснила свою відмову погоджувати акцію до дня народження Кобзаря «тимчасовим призупиненням діяльності з проведення масових заходів у період з 22 січня до особливого розпорядження».

Частина українських активістів планують спровокувати правоохоронні органи Криму до використання сили шляхом розміщення української символіки та скандування проукраїнських гасел
З попередження прокуратури

4 березня учасників УКЦК Леоніда Кузьміна та Олену Попову викликали до прокуратури Сімферополя, де їм вручили попередження про недопущення «екстремістських дій».

«Частина українських активістів планують спровокувати правоохоронні органи Криму до використання сили шляхом розміщення української символіки та скандування проукраїнських гасел», – йдеться в тексті попередження, виданого активістам прокуратурою.

Крім цього, в документі розписується, які норми законодавства Росії порушать активісти, якщо все-таки вийдуть на мітинг. Прокуратура попередила, що в разі проведення несанкціонованої акції її організатори понесуть відповідальність. 5 березня Кузьмін отримав аналогічне письмове попередження від сімферопольського відділу МВС Росії.

Депортація за любов до Кобзаря

У результаті публічний захід 9 березня в Сімферополі так і не відбувся, проте городяни від самого ранку несли квіти до пам'ятника Шевченку в парку, що носить його ім'я

За інформацією Крим.Реалії, люди довго не затримувалися біля монумента, покладали квіти і швидко йшли. Пам'ятник оточений не був, але за ним чергували поліцейські і люди в цивільному.

Цікаво, що квіти, які покладали кримчани, практично відразу прибирали працівники комунальних служб. За словами комунальників, таку вказівку їм дало начальство.

В анексованому Росією Севастополі учасники місцевих українських культурних товариств також поклали квіти до пам'ятника Шевченку. За інформацією Крим.Реалії, за цим, як і в Сімферополі, спостерігали співробітники ФСБ і наряди поліції.

Активісти прийшли до пам'ятника Шевченку в Севастополі, 9 березня 2016 року
Активісти прийшли до пам'ятника Шевченку в Севастополі, 9 березня 2016 року

Минулого року проукраїнським активістам Сімферополя теж заборонили проводити мітинг біля пам'ятника Кобзарю 9 березня, але дозволили зібратися в Гагарінському парку. На акцію прийшли кілька десятків людей, багато з них – з українськими прапорами. Чотирьох активістів тоді затримали поліцейські. Згодом Залізничний районний суд Сімферополя розцінив використання українських прапорів на акції як порушення законодавства і призначив їм обов'язкові роботи тривалістю 40 годин. Однак згодом апеляційний суд пом'якшив покарання.

201-й день народження Тараса Шевченка, Сімферополь, 9 березня 2015 року
201-й день народження Тараса Шевченка, Сімферополь, 9 березня 2015 року

«Для мене, Леоніда Кузьміна і Куртсеїта Абдуллаєва все це закінчилося тим, що нам присудили штрафи 10 тисяч рублів. Усі рішення були під копірку. А Сашу Сердюка нахабно і підло видворили, і зараз він перебуває на території вільної України», – сказав у коментарі для Крим.Реалії учасник Українського культурного центру в Криму Вельдар Шукурджієв.

Сімферополь, 9 березня 2015 року
Сімферополь, 9 березня 2015 року

За словами активіста, його соратнику Олександру Сердюку надійшли прямі погрози і вимога виїхати з Криму. Зрештою він залишив півострів і вирішив вступити на службу в Збройні сили України.

Сімферополь, 9 березня 2015 року
Сімферополь, 9 березня 2015 року

«Їм легше нам дозволити, ніж заборонити»

Учасник УКЦК Леонід Кузьмін припускає, що цього року кримська влада заборонила проводити пам'ятний мітинг, оскільки влада побоюється зростання проукраїнського руху в Криму.

«Вони відмовили, тому що сьогодні в Криму ми не підтримуємо владу. Наша позиція відрізняється від спільної думки. Причина в тому, що вони бояться, що відбуватиметься зростання проукраїнських поглядів. Тому що, якщо нам постійно даватимуть дозвіл, ми постійно проводитимемо ці публічні акції, і люди в Криму перестануть бояться, приходитимуть на наші заходи», – сказав Кузьмін.

А його соратник Вельдар Шукурджієв, навпаки вважає, що російська влада заборонами мітингів робить гірше тільки собі.

Вельдар Шукурджієв
Вельдар Шукурджієв

«Якщо мислити логічно, нам легше вирішити провести мітинг, ніж заборонити. Якби нам дозволили його провести, він би пройшов менш помітно. А коли його забороняють, навколо цього створюється галас. Всі ці дії проти наших заходів, присвячених дню народження Шевченка, спочатку були викликані страхом перед волелюбністю», – сказав він.

У свою чергу, професор Острозької академії Світлана Кочерга, яка є засновником музею Лесі Українки в Ялті, вважає, що російська влада забороняє подібні мітинги, тому що побоюється популяризації постаті Тараса Шевченка.

«Давайте звернемося до російського поета Некрасова, якому належать рядки «поэт в России – больше, чем поэт». Так ось Шевченко давно переріс своє значення як письменник. Він національний спікер, бунтар, людина, яка здатна говорити правду за будь-яких обставин. І шанувальників Шевченка в Криму маркують як націоналістів, що абсурдно за своєю суттю», – зазначила Світлана Кочерга.

На її думку, російська влада Криму не сприймає публічних заходів пам'яті Шевченка, оскільки боїться українців, які не втратили своєї ідентичності. Світлана Кочерга передбачає, що російська влада, яка контролює Крим, і надалі робитиме все для того, щоб кримчани забули імена Тараса Шевченка, Лесі Українки, Степана Руданського та інших українських письменників і поетів.

Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG