Доступність посилання

ТОП новини

Ковбаса, печиво, піаніно: що і чому не можна перевозити через адмінкордон з Кримом


У ранковому ефірі Радіо Крим.Реалії говорили про те, як проходити кордон півострова з Херсонською областю. Через неточності в українському законодавстві громадяни часто стикаються з проблемами при перевезенні особистих речей через кордон між Кримом і материковою частиною України. Які є складнощі і що можна, а що не можна провозити через кордон – про це говоримо з кримчанами, а також юристом громадської організації «Крим SOS» Вікторією Савчук, начальником управління організації митного контролю Херсонської митниці Олександром Бакуліним і керівником Кримської правозахисної групи Ольгою Скрипник.

​– У нас на зв'язку юрист громадської організації «Крим SOS» Вікторія Савчук. Вікторіє, сьогодні ми розбираємо, зокрема, постанову Кабінету Міністрів України про обмеження постачання певних товарів, робіт і послуг з тимчасово окупованої території на іншу територію України. Як ви з точки зору юриста і правозахисника оцінюєте цю постанову?

Савчук: Ця постанова дуже обмежена, і залишати її в нинішньому вигляді неправильно. Потрібно працювати над її лібералізацією.

– А що не так з цією постановою? Загальна частина чи перелік соціально значущих продуктів харчування, який до неї доданий?

Вікторія Савчук
Вікторія Савчук

Савчук: Особливо гостро стоїть питання щодо провезення особистих речей і продуктів харчування. У Митному кодексі визначений перелік особистих речей, які можна провозити за цією ухвалою №1035. Кордон між материковою Україною і Кримом не є державним, це адміністративний кордон, хоча на ньому існує державний режим. Люди все ще виїжджають з Криму, переселяються на материкову частину. І, наприклад, при переселенні неможливо виїхати на мікроавтобусі, вивезти якісь речі – ту ж побутову техніку в достатньому обсязі. Окрім того, практично неможливо провезти будь-які товари. У списку, який ми бачимо в постанові, все дуже обмежене. Там навіть немає жодної згадки про будь-які солодощі.

– У нас на зв'язку радіослухачка з Севастополя Лілія. Ліліє, що вас цікавить?

Лілія: Доброго дня. В кінці січня я виїжджала з Криму і в'їжджала назад на початку лютого. Виїжджали за українськими документами, а, коли поверталися назад, нас змусили заповнювати міграційні карти.

– У вас кримська реєстрація?

На адмінкордоні пропускають за паспортами з кримською реєстрацією, без заповнення декларації
Вікторія Савчук

Лілія: Так. Я запитала, чому так: при виїзді не було жодних проблем. На кордоні сказали: неважливо, нам сказали виконувати – ми виконуємо. У мене питання – ми тепер в'їжджаємо на 90 днів до себе додому, нам потрібно перетинати кордон кожні 90 днів? Як далі бути з документами – оформляти закордонний паспорт?

Савчук: Так, такий порядок перетину кордону запровадили в кінці січня-початку лютого. Але, наскільки мені відомо, зараз цей порядок вже скасували, тому що піднялася хвиля обурення. Наскільки я знаю, на адмінкордоні пропускають просто за паспортами з кримською реєстрацією, без заповнення декларації. Ситуація дуже динамічна, і за найактуальнішими новинами, що стосуються Криму, можна стежити на сайті «Крим SOS» в розділі QirimInfo.

– З нами на зв'язку наша слухачка Ольга, яка б хотіла поділитися своїм досвідом перетину кордону.

Ольга: Дуже добре, що ви порушили цю тему. Працівники на українському кордоні вказують на перелік заборонених продуктів, але не можуть пояснити, що входить в поняття особистих речей і супровідного багажу. Моя ситуація така. При собі була мінеральна вода «Моршинська», кілограм печива і півкілограма цукерок. Машину просто розвернули і відіслали на виїзд. Тоді взагалі незрозуміло, що входить у супровідний багаж, заявлений в постанові Кабміну.

– Ми спробуємо розібратися в цьому питанні з начальником управління організації митного контролю Херсонської митниці Олександром Бакуліним. Олександре Вікторовичу, поясніть, будь ласка, що потрібно знати людям, перш ніж перетинати адміністративний кордон?

Бакулін: 16 грудня 2015 року Кабмін ухвалив постанову №1035 про обмеження постачання окремих товарів, робіт і послуг з тимчасово окупованої території на решту території України і в зворотному напрямку. Згідно з цією постановою, на період тимчасової окупації заборонене постачання товарів, робіт і послуг під усіма митними режимами. Ця заборона не стосується особистих речей громадян, визначених статтею 370 Митного Кодексу, а також соціально значущих продуктів харчування, наведених в переліку постанови Кабміну. Цей перелік включає 21 товар, громадяни можуть перевозити їх у багажі або ручній поклажі раз на добу, якщо сумарна вага цих товарів не перевищує 50 кілограмів, а сумарна вартість не перевищує 10 тисяч гривень. Це вичерпний перелік товарів.

– Згідно з переліком можна провозити, припустимо, варену ковбасу першого сорту. Виходить, ковбасу другого або третього сорту провозити вже не можна?

Бакулін: Так. Ця постанова містить не тільки вичерпний перелік товарів, але також їх кількість і характеристики. Тобто Кабмін встановив заборону на переміщення товарів, дозволив переміщати лише соціально значущі продукти харчування і чітко їх перерахував.

– З нами на зв'язку як і раніше знаходиться мешканка Криму Ольга. Ольга, чи отримали ви відповідь на своє питання?

Ольга: Не вповні. Поясніть, все ж таки, що входить у супровідний багаж? Чому не можна ввезти одну-дві пляшки води, яке є пояснення?

Бакулін: Перелік особистих речей зумовлений вже згаданою статтею 370 Митного Кодексу України. Ця стаття не передбачає харчових товарів – вони наведені в переліку. До особистих речей належать предмети особистої гігієни, особисті прикраси, одяг, білизна, техніка – фотоапарат, переносний телевізор.

– А піаніно може входити в список особистих речей?

Бакулін: Піаніно не може.

Кабмін встановив заборону на переміщення товарів, дозволив переміщати лише соціально значущі продукти харчування і чітко їх перерахував
Олександр Бакулін

– Я зачитаю перелік соціально значущих продуктів харчування, які можна перевозити при певних обмеженнях. Борошно пшеничне вищого ґатунку, хліб з борошна пшеничного вищого сорту, хліб з борошна пшеничного першого сорту, хліб житньо-пшеничний, макаронні вироби, вермішель з борошна, крупи гречані, рис, яловичина першої категорії, свинина, сало, птиця, ковбаса варена першого сорту, молоко жирністю 2,5%, сметана жирністю 20%, сир м'який, масло вершкове, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову, картоплю, сіль. Це вичерпний перелік, тобто те, що можна перевозити через адміністративний кордон. А зараз з нами на зв'язку кримчанин Максим, у якого є питання юридичного характеру.

Яким чином митник обирає для себе, що йому легше втілювати на практиці – постанову Кабміну №1035 чи Закон про забезпечення прав і свобод тимчасово переміщених осіб?

Максим: У мене таке питання. Який сенс обговорювати постанову №1035, так званий другорядний нормативно-правовий акт відносно до законів України. Сьогодні не втратив чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод тимчасово переміщених осіб». У пункті 1 статті 9 цього закону гарантується сприяння української влади при переміщенні майна тимчасово переміщених осіб. Обсяги, розміри, чіткі характеристики цього майна в цьому законі не наведені, але там є норма, яка зобов'язує всіх чиновників допомагати і не перешкоджати в переміщенні майна, яке вивозиться на материкову Україну. Яким чином митник як посадова особа, яка зобов'язана керуватися Конституцією України, обирає для себе, що йому легше втілювати на практиці – постанову Кабміну №1035 чи все ж таки Закон про забезпечення прав і свобод тимчасово переміщених осіб? Є й закон про вільну економічну зону Крим. Він наразі чинний. Він дає нам, кримчанам, право переміщатися через митний кордон України. Де, в якому нормативно-правовому акті, сказано, що межа між АРК і материковою Україною є митним кордоном? Згідно із законодавством України, це такий саме адміністративний кордон, як і між областями.

– Олександре Вікторовичу, як ви можете прокоментувати таку юридичну колізію?

Адміністративний кордон між Херсонською областю та автономною республікою Крим збігається з митним кордоном, але не з державним
Олександр Бакулін

Бакулін: Що стосується митного кордону. Відповідно до Закону України №1636 про створення вільної економічної зони Крим, на тимчасово окупованій території України створюється вільна економічна зона, в межах якої створюється вільна митна зона. Відповідно до Митного Кодексу, території вільних митних зон для митних режимів і митних платежів знаходяться за межами митної території України. Тобто вільні митні зони можуть створюватися не тільки в Криму, а на будь-якій виділеній ділянці української території. Вільна митна зона АР Крим знаходиться за межами митної території України. А митна територія обрамляється митним кордоном. Тому, відповідно до закону, адміністративний кордон між Херсонською областю та автономною республікою Крим збігається з митним кордоном, але не з державним.

– До нашої розмови приєднується керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник. Ольго, ми почули кілька скарг на порядок перетину адміністративного кордону. Чи часто до вас звертаються зі скаргами кримчани?

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

Скрипник: Скарги надходять різні, і відразу хочу підкреслити, що не завжди зі слів людей можна зрозуміти, хто саме зробив ту чи іншу неправову дію. Адже дуже часто для звичайних людей немає різниці між прикордонною і митною службою. Багато хто взагалі не може зрозуміти, звідки на кордоні з Кримом митна служба, тому що всі нюанси закону про вільну економічну зону розбере навіть не кожен юрист. Що стосується безпосередньо митників. Один з наших останніх випадків – киянин, приватний власник, який має машину. Машина особлива, вона має бетононасосну установку і потрапила на територію Криму ще до окупації. Машину довго не могли полагодити, щоб вивезти на материк. І ось парадокс: машина в приватній власності, має київські номери, стоїть

Як можна в своїй же державі розмитнювати машину, що є в приватній власності? Це нонсенс
Ольга Скрипник

на обліку в Київській області. Людина не може її вивезти. Через так званий російський кордон він її абияк вивіз, і більше машину назад не пустять. 27 січня його не випустили на українському кордоні. Власника змушують розмитнити цю машину. Він змушений був залишити машину в буферній зоні. Більше того, і з цим була велика проблема, тому що ні прикордонники, ні митники ставити такі машини біля КПП не хочуть. Людина поїхала до російських прикордонників, щоб залишити машину десь в прикордонній зоні. Вони сказали, що мають повне право відкрити вогонь у цю машину на своїй території. А як можна в своїй же державі розмитнювати машину, що є в приватній власності? Це нонсенс.

– Олександре Вікторовичу, що ви можете сказати з цього приводу?

Бакулін: Наша держава не була готова до агресивних дій країни-окупанта. Тому законодавство недосконале. Є юридичні колізії. Що стосується згаданого транспортного засобу, можу сказати одне: потрібно ретельно все з'ясувати. Згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, є різні переліки. Є транспортний засіб у митних цілях, є транспорт особистого користування, транспортний засіб, що переміщує осіб. Це легкові автомобілі, мікроавтобуси тощо. А є транспортні засоби комерційного призначення, які можуть переміщати вантажі, платно чи безкоштовно, через митний кордон. А є спецтехніка. Згідно зі статтею 4 Митного Кодексу, вона не належить до транспортних засобів.

– Так що ж робити людині в такій ситуації?

Бакулін: Я б запропонував звернутися до Херсонської митниці, викласти проблему, ми розглянемо її і надамо законодавчу допомогу. Для цього потрібно звернутися листом за адресою 73 000, Херсон, вулиця Гоголя 13, Херсонська митниця.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG