Крим – Президент України Петро Порошенко ще 20 січня видав указ про розширення повноважень і структури свого постійного представництва в АРК, яке в цей момент розташоване в Херсоні. До його складу мають увійти служба з питань реінтеграції і деокупації Криму, інформаційно-аналітична служба та інші підрозділи. Однак досі залишається невідомим, чи були втілені ці розпорядження в життя. Глава представництва Наталія Попович не дає з цього приводу жодних коментарів.
Указ №16/2016, який Петро Порошенко видав 20 січня, має назву «Питання Представництва Президента України в АРК». У ньому зазначено, що цей документ ухвалюють для того, щоб забезпечити дотримання конституційних прав громадян України, які проживають у Криму.
Для цього Представництву Президента України в АРК доручають активізувати взаємодію з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. Відтепер, згідно з указом, відомство має вживати заходів для забезпечення політичних, соціальних, культурних та інших зв'язків із кримчанами. Працівникам представництва доручають вивчати соціально-економічні та політичні процеси, що відбуваються на півострові, а також брати участь у розробці стратегії щодо повернення Криму під українську юрисдикцію.
Згідно з указом, відомство має вживати заходів для забезпечення політичних, соціальних, культурних та інших зв'язків із кримчанами
У зв'язку з новими завданнями, згідно з указом, формують і нову структуру представництва, зокрема, тепер у постійного представника президента України в АРК мають бути два заступника. До складу відомства, відповідно до указу, входять шість служб: правового аналізу, для роботи з переселенцями, з питань реінтеграції і деокупації Криму, аналітично-інформаційна, з міжнародних зв'язків, а також служба фінансового та матеріально-технічного забезпечення.
Окремим рядком у документі записано, що постійний представник президента України в АРК упродовж двох тижнів має втілити в життя положення документа і вибудувати нову структуру відомства.
Мовчання постпреда
Два тижні, відведені Петром Порошенко, вже минули, проте чи виконані його розпорядження – залишається загадкою. Постійний представник президента в АРК Наталія Попович не стала коментувати цю тему. Причому вона не просто відмовилась від коментарів: Попович кинула слухавку, коли кореспондент Крим.Реалії запитав, чи виконаний указ президента №16/2016. Після цього вона не відповідала на дзвінки.
Зазначимо, що Наталія Попович практично завжди відмовляється від коментарів для Крим.Реалії.
Постійне представництво президента України в АРК перенесли з Сімферополя до Херсона 16 березня 2014 року, а за 6 днів – 22 березня – кримським представником президента призначили Попович. Тоді обов'язки глави держави ще виконував Олександр Турчинов. Коли на президентських виборах у травні здобув перемогу Петро Порошенко, він не став змінювати свого кримського представника.
Формуванням представництва в Херсоні опікувався кримський політик Андрій Сенченко, який на той момент був першим заступником голови Адміністрації президента.
«Тоді завдання були поставлені такі: це мав бути центр первинного інформування людей, що виїжджають з Криму, – переселенців. Це має був бути центр, який би аналізував рішення окупаційної влади на предмет порушення прав людини з тим, щоб своєчасно ініціювати реагування: активізувати МЗС, Мін'юст тощо», – сказав Сенченко в коментарі для Крим.Реалії.
На його думку, представництву президента в АРК не вдалось виконати поставлені завдання, оскільки після зміни глави держави не було необхідної підтримки безпосередньо з Банкової. Сенченко вважає, що обмежений штат не дозволяв реалізовувати функції, покладені на представництво.
У Херсоні буде розташований центр, який буде виробляти стратегію і реалізовувати деокупацію Криму та його реінтеграцію – то це просто смішно!Андрій Сенченко
Указ, підписаний президентом три тижні тому, Сенченко також різко критикує і стверджує, що він спрямований на імітацію боротьби за повернення Криму, а не реальну діяльність.
«У Херсоні буде розташований центр, який буде виробляти стратегію і реалізовувати деокупацію Криму та його реінтеграцію – то це просто смішно! Це під силу урядовому комітету, де є представники практично всіх відомств України, хоча б на рівні заступників міністрів. І всю цю роботу має очолювати як мінімум віце-прем'єр уряду», – сказав політик.
Він вважає, що представництво президента України в АРК може виконувати певні функції з втілення стратегії з реінтеграції Криму, але тільки в разі, якщо при центральних органах влади будуть створені додаткові, більш впливові, профільні відомства.
Під наглядом громадськості
Іншої думки з приводу реформування кримського представництва президента дотримується народний депутат України Георгій Логвинський. Він вважає, що якщо завдяки ухваленому указу робота цього відомства буде посилена, то це позитивно позначиться на державній політиці щодо Криму.
«Але я вважаю, що це функції Адміністрації президента, і вони мають бути посилені. Якщо раптом щось після цього указу зміниться в кращий бік, то, безумовно, я буду це вітати, як і будь-яку організацію і будь-яку особу, яка буде боротися за Крим», – сказав Логвинський.
При цьому він зазначив, що за весь час існування кримського представництва президента в Херсоні він не помічав жодних дій та ініціатив, що походять від цього відомства.
Я жодного разу не бачив, щоб у якихось функціях, які виконую я, брали участь співробітники цього представництваГеоргій Логвинський
«Я як член міжфракційного об'єднання «Крим», як представник Меджлісу кримськотатарського народу жодного разу не перетинався з ними, до мене жодного разу не зверталися з представництва. І я жодного разу не бачив, щоб у якихось функціях, які виконую я, брали участь співробітники цього представництва», – сказав він.
Неефективною вважає роботу представництва президента України в Криму і екс-міністр курортів і туризму АРК Олександр Лієв.
«Я не звинувачую в цьому людей, які там працюють. Все-таки йдеться про те, які завдання перед цією людиною стоять. Сам цей орган, як показала практика, не є ефективним. Він і питаннями кримчан особливо не займається, і питаннями деокупації», – сказав Лієв.
Чи зможе представництво стати дієвим органом влади, на думку кримського екс-міністра, залежить від того, яким чином набиратимуть його штат і хто займе в ньому керівні посади.
Сам цей орган не є ефективним. Він і питаннями кримчан особливо не займається, і питаннями деокупаціїОлександр Лієв
«Поки я не чув ні про метод, яким вони будуть підбирати цей персонал, ні про конкурс. Тут усе буде залежати від персоналій і методу вибору цих персоналій, хто буде займатись цими питаннями, і, відповідно, їхніх повноважень», – наголосив Лієв.
За минулі два роки не побачили активних дій з боку кримського представництва і представники громадських організацій. Координатор «Крим-SOS» Таміла Ташева нагадала, що при відомстві була спроба створити громадську раду, однак у підсумку вона так і не почала працювати.
«Що стосується реорганізації і указу президента, то величезним нововведенням буде створення аналітичного центру та центру з питань міжнародної адвокації. За нашими відомостями, він буде розташований не в Херсоні, а в Києві, і працюватиме як ще один з інструментів із просування питань Криму, тієї ж стратегії, яка начебто вже написана і скоро буде презентована», – сказала Ташева.
План із реорганізації представництва активістка оцінює позитивно і сподівається, що створення адвокаційного та аналітичного відділів відомства відбудеться не лише на папері. Як стверджує Ташева, учасники «Крим-SOS» мають намір стежити за виконанням президентського указу і критикувати його виконавців, якщо новостворені структури будуть діяти.