Доступність посилання

ТОП новини

Енергоміст: альтернатива постачанню з материкової України чи піар-проект?


Сімферополь, 2 грудня 2015 року
Сімферополь, 2 грудня 2015 року

Київ – До Криму надійшла електроенергія першою лінією енергомосту, який, за задумом російської влади, має живити всю енергосистему півострова. До 20 грудня Міненерго Росії обіцяє запустити другий кабель із Кубані, а до червня 2016 року – ще два, що, за оцінками російських чиновників, зробить Крим енергонезалежним. Однак українські експерти вважають, що ефект від енергомосту буде незначним, і він не зможе стати альтернативою постачанням електроенергії з материкової України.

Конкурс на спорудження енергомосту через Керченську протоку був оголошений ще 2014 року. Спочатку російська влада планувала прокласти першу чергу кабелів потужністю 350 мегаватт наприкінці 2016 року, однак ці терміни довелось підкоригувати.

22 листопада на адміністративному кордоні з Кримом були підірвані опори ЛЕП, якими на півострів постачалася електроенергія з материкової України. Енергосистема півострова була від’єднана від зовнішніх джерел живлення. За інформацією «Укрінтеренерго», раніше з материкової України Крим отримував до 1200 мегаватт, а джерела внутрішньої генерації на півострові здатні виробити не більше 300 мегаватт. У результаті федеральна влада Росії вирішила прискорити будівництво енергомосту, і китайське судно-кабелеукладач JIAN JI 3001 встигло прокласти першу лінію до 2 грудня.

Енергонезалежність через півроку

Запускати енергоміст прибув особисто президент Росії Володимир Путін. Під час церемонії запуску кабелю він повідомив, що через Керченську протоку була протягнута високовольтна лінія довжиною більше 100 кілометрів.

«Перший ланцюг має стійко працювати. Це 200 мегаватт. Сподіваюся, що, як і домовлялись, а може бути, й раніше, не до 20, а до 15 грудня, буде запущений другий ланцюг. Це буде вже 400 мегаватт», – сказав Путін.

Він розпорядився до травня 2016 року протягнути через протоку ще дві нитки енергомосту, що, за оцінками Путіна, дозволить повністю замістити постачання електрики з материкової України. Цим план російського президента з електропостачання Криму не вичерпується. У 2017 році, обіцяє він, до Криму протягнуть газопровід із території Кавказу і збудують ТЕС, яка вироблятиме до 500 мегаватт. А 2018 року, за словами Путіна, на цій електростанції з'являться ще два блоки, які наситять енергосистему Криму ще на 500 мегаватт.

Українська влада утримуються від коментарів про будівництво енергомосту.

Ми не бачили технічної документації, у нас жодної інформації з приводу будівництва енергомосту
Ганна Дудка

«Ми не можемо нічого сказати, тому що ми не бачили технічної документації, у нас жодної інформації з цього приводу немає», – сказала кореспонденту Крим.Реалії прес-секретар Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Ганна Дудка.

Держпідприємство «НЕК Укренерго» повідомило, що 1 грудня диспетчери кримської енергосистеми в односторонньому порядку припинили надавати їм інформацію про стан магістральних мереж на півострові. У відповідь «Укренерго» також припинило інформувати операторів кримської системи про стан об'єктів ОЕС України.

«З приводу енергомосту з Кубані до окупованого Криму державне підприємство «НЕК Укренерго» не володіє достовірною інформацією про технічні параметри і стан реалізації цього проекту», – повідомила прес-служба компанії.

Ремонтні бригади завершили відновлення однієї з чотирьох високовольтних ліній, що ведуть з материкової України до Криму

В «Укренерго» говорять, що ремонтні бригади завершили відновлення однієї з чотирьох високовольтних ліній, що ведуть з материкової України до Криму, – «Каховська – Титан». Однак ця лінія поки не запущена: проти цього виступають учасники блокади. Вони також перешкоджають проведенню ремонтних робіт на трьох інших високовольтних лініях, що постачають Крим електрикою.

«Це потьомкінські села»

Наступного дня після увімкнення першої лінії енергомосту кримські споживачі відчули на собі певні зміни. Світло на півострові хоч і вимикають, але терміни подачі електроенергії збільшилися. Кримські споживачі з різних частин півострова повідомили кореспонденту Крим.Реалії, що світло у них тепер дають на 2-4 години більше, ніж раніше.

Валентин Землянський
Валентин Землянський

За прогнозом директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентина Землянського, якщо на території Криму з'явиться відповідна інфраструктура, то за рахунок енергомосту можна буде мацже повністю задовольнити потребу кримчан в електроенергії.

«Якщо перша черга запрацювала, значить роботи були проведені. Через два тижні вони чекають другу чергу. 400 мегаватт вони закриють. Я думаю, що це покриє точно відсотків на 80 потреби Криму. А інше вже будуть наздоганяти в процесі до початку курортного сезону», – сказав Землянський.

На думку експерта, в Росії не повинно виникнути технічних чи фінансових проблем, і, швидше за все, всі чотири кабелі будуть протягнуті через Керченську протоку.

Михайло Гончар
Михайло Гончар

Куди більш скептично оцінює потенціал енергомосту інший український експерт – президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар. На його думку, Росії не вдасться живити Крим електрикою, оскільки на території Кубані немає вільної електроенергії, яку можна передати на півострів.

«Енергосистема півдня Росії є дефіцитною. Її дефіцит, можливо, буде подоланий році в 2018-2019, не раніше, коли буде введений у промислову експлуатацію четвертий енергоблок Ростовської АЕС. Тому всі ці кидання кабелів через Керченську протоку – це не більше, ніж піар-кроки», – сказав експерт.

Гончар зазначив, що одна лінія електропередач, прокладена дном протоки, може пропускати потужність близько 200 мегаватт, але скільки реально нею передається електрики – невідомо. Експерт допускає, що насправді покращення, які відчули кримські споживачі, пов'язані не із запуском мосту, а з тим, що були використані додаткові мобільні генератори.

«Ми не знаємо, що є реальною причиною того, що на годину продовжили енергопостачання. Вираз «будувати потьомкінські села» в минулі часи прийшов із Росії. Там це вміють робити. І я відчуваю, що це саме той випадок. Подивимось, як довго це протримається», – сказав Гончар.

За його словами, енергосистема Криму влаштована таким чином, що електрика нею подається через перешийок на півночі, а не через протоку на сході. У цій моделі Керченський півострів є кінцем ланцюжка. І, вважає Гончар, навіть, якщо з Кубані буде постачатись достатня кількість електроенергії, то для того, щоб її прийняти, доведеться перебудовувати всю енергетичну систему й будувати нову інфраструктуру.

XS
SM
MD
LG