Доступність посилання

ТОП новини

Ердоган кинув виклик Путіну, запропонувавши йому відставку


Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоґан (ліворуч) під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним в Анталії. 15 листопада 2015 року
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоґан (ліворуч) під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним в Анталії. 15 листопада 2015 року

Російський президент Володимир Путін звинуватив Туреччину в тому, що її керівництво ухвалило рішення про збиття російського бомбардувальника, намагаючись захистити поставки нафти з території, яку контролює угруповання «Ісламська держава». Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган назвав слова російського колеги «наклепом». Протистояння між російським і турецьким керівництвом триває з 24 листопада, коли турецький військовий літак збив російський бомбардувальник, який за версією Туреччини, порушив повітряний простір цієї країни, а за версією Росії – перебував лише у небі над Сирією.

Володимир Путін
Володимир Путін

Виступаючи 30 листопада в кулуарах саміту з питань зміни клімату, що проходив у Парижі, президент Росії Володимир Путін звинуватив Туреччину в тому, що за збиттям російського літака були корисливі мотиви. За його словами, нафта, яку видобувають на території, яку контролює угрупування «Ісламська держава», «у промислових кількостях постачається на територію Туреччини».

«Ми маємо всі підстави вважати, що рішення щодо збиття нашого літака було продиктовано бажанням забезпечити безпеку шляхів постачання цієї нафти», – заявив президент Путін.

Президент Туреччини Тайїп Ердоган швидко відреагував на ці звинувачення російської сторони, назвавши їх «наклепом».

Тайїп Ердоган
Тайїп Ердоган

У своєму виступі президент наголосив на тому, що Туреччини бореться з тероризмом, сказавши, що він піде у відставку з посади президента, якщо будь-яка купівля нафти з територій, що контролює «Ісламська держава», буде доведена.

Виступаючи після кліматичного саміту в Парижі, Ердоган заявив, що вся торгівля Туреччини з нафтою й газом цілком легальна, й додав, що в разі, якщо звинувачення Путіна будуть доведені, то він задля збереження честі турецької держави піде у відставку.

При цьому він звернувся до російського президента із запитанням: а чи піде Путін у відставку, якщо його звинувачення не підтвердяться?

Речниця Державного департаменту США заявила, що за даними військових США, російський літак дійсно порушив повітряні кордони Туреччини, і турецькі військові багато разів попереджали російських пілотів про це. Також американські офіційні особи заявляли про те, що контрабанда нафти дійсно давала значні доходи угрупованню «Ісламська держава», але повітряні удари коаліції на чолі зі США, спрямовані на заводи, танкери, та іншу нафтову інфраструктуру, знищили це джерело фінансування.

Незважаючи на деякі примирливі зауваження від президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана, ані Москва, ані Анкара не відступили від своїх позицій.

Росія почала обмежувати деякий турецький імпорт і наклали інші комерційні обмеження.

Ердоган заявив 30 листопада, що його уряд проявить «терпіння, і не реагуватиме емоційно», перш ніж вирішити, чи слід відповідати взаємністю на російські санкції.

У кулуарах світового екологічно саміту в Парижі, президент США Барак Обама закликав Туреччину і Росію переорієнтувати свої зусилля на досягнення спільної мети боротьби з тероризмом. Обама взяв тайм-аут від кліматичних переговорів у Парижі у вівторок, щоб зустрітися з Ердоганом і обговорити ситуацію з Росією та кампанію проти «Ісламської держави».

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондентка, ведуча, авторка програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Проводила тренінги для регіональних журналістів.

XS
SM
MD
LG