Доступність посилання

ТОП новини

Безслідно й без слідства: загадкове зникнення соратника Сенцова


Василь Черниш
Василь Черниш

Київ – За день до «референдуму» про статус Криму, 15 березня 2014 року, активіст Автомайдану із Севастополя Василь Черниш востаннє вийшов на зв'язок із родичами. Відтоді його близькі й соратники не отримували від кримчанина жодних звісток, і його місцезнаходження досі залишається загадкою. Крим.Реалії спробували з'ясувати обставини, за яких зник Василь, і продовжують серію публікацій «Без сліду та слідства», в яких ми розповідаємо про людей, які зникли на півострові.

Про зникнення свого соратника на початку квітня 2014 року почали писати активісти Автомайдану. Один із лідерів руху Олексій Гриценко на своїй сторінці у Фейсбуці повідомляв, що Василь Черниш на початку березня разом із іншими активістами допомагав військовим частинам, а потім раптово зник.

Ішли місяці, а про долю севастопольця, як і раніше, нічого не було відомо ні його соратникам, ні рідним. У липні минулого року сестра зниклого Оксана Микуляк, яка живе в Тернополі, сказала кореспонденту Крим.Реалії, що його родина нічого не знає про обставини зникнення Василя.

«Після 15 березня ми з ним намагалися зв'язатися, але все було марно. Про те, де він був цими днями, ми не знаємо, він нікому не говорив про своє останнє місцезнаходження», – сказала тоді вона.

Василь Черниш
Василь Черниш

​Родина не виходить на зв'язок

Чи вдалося близьким Черниша з'ясувати щось із того часу – невідомо. Кореспондент Крим.Реалії неодноразово дзвонив сестрі Василя протягом кількох днів, але її телефон увесь час був вимкнений. Колишня учасниця Автомайдану Мар'яна Короненко, яка займалася пошуком Черниша, стверджує, що всі члени його сім'ї змінили номери і не хочуть виходити на зв'язок.

«Його мама десь за кордоном, а в Україні тато і рідна сестра. Через різні канали, через різних людей, через канали Автомайдану ми шукали його родичів, але вони або не виходять на зв'язок, або просять їх не турбувати», – сказала вона.

Василь Черниш
Василь Черниш

​Мар'яна розповіла, що познайомилась із Василем під час київських протестів в Українському домі, де тоді базувалися учасники Автомайдану. Сама вона працює страховим агентом, і тоді один із співробітників її компанії застрахував життя Черниша. Після цього, за її словами, Василь ще й влаштувався консультантом до їхньої фірми. Мар'яна продовжувала підтримувати з ним зв'язок до того моменту, коли він раптово зник. А коли це сталося, вона марно намагалася знайти хоч якусь достовірну інформацію про його місцезнаходження.

«Шукали його абсолютно всіма шляхами: через Автомайдан, через знайомих по страхуванню. А потім ми вже шукали за його страховкою. У нас є адреса, ми знаємо, де він жив, є абсолютно всі його документи», – сказала Мар'яна.

Згідно умов страховки, як стверджує Короненко, вигодонабувачем є сестра Василя. Але для отримання коштів потрібне рішення суду про те, що людина зникла безвісти. Але, навіть незважаючи на це, члени сім'ї Черниша не виходили на зв'язок зі страховою компанією. У Мар'яни навіть склалося враження, що їх міг хтось залякати.

Одним із тих, хто навесні 2014 року активно долучився до пошуку Черниша, був кінорежисер Олег Сенцов

​За словами Короненка, одним із тих, хто навесні 2014 року активно долучився до пошуку Черниша, був кінорежисер Олег Сенцов, пізніше заарештований ФСБ і звинувачений у тероризмі. Сенцов координував учасників Автомайдану з Криму, і тому йому було відомо про Василя.

«Олег теж у той момент сидів у Криму. Я надіслала йому всю інформацію про Васю, і він теж шукав його через своїх людей», – розповіла Мар'яна.

«Це могло бути зведенням рахунків»

У своїй останній публікації в соціальній мережі «Вконтакті» 7 березня 2014 року Василь розмістив фото управління СБУ в Севастополі, біля входу якого вивісили російські прапори.

«Так звані офіцери ходять на службу і нічого не роблять! Де ваша честь, офіцери? Чи ви тільки можете хабарі брати? Стидоба!» – написав він тоді.

Василь сам до 2013 року працював в управлінні по боротьбі з економічними злочинами севастопольського управління СБУ. Про це кореспонденту Крим.Реалії повідомив його знайомий, севастопольський юрист, який побажав залишитися анонімним. За словами нашого співрозмовника, Василя звільнили з органів улітку 2013 року, і Черниш вважав, що його усунули з посади незаконно.

«Ситуація була такою. Він збирав матеріали на порушення кримінальної справи. Його начальство, схоже, домовилося з місцевою міліцією про якусь пристойну суму, щоб справу закрили. А він сказав, що закривати справу не буде, що є склад злочину. І тоді йому заднім числом зробили кілька доган і звільнили через невідповідність службовому становищу», – повідомив севастополець.

За його словами, він допоміг Василю скласти позов проти роботодавця з вимогою поновити його на посаді, і Черниш подав його до севастопольського адміністративного суду.

«А потім наприкінці листопада почалися події в Києві. І я там був зайнятий. А те, що він був у Автомайдані, я вже дізнався після його зникнення», – розповів наш співрозмовник.

Василь вирізнявся тим, що, живучи в російськомовному Севастополі, говорив виключно українською мовою

​За його словами, Василь вирізнявся тим, що, живучи в російськомовному Севастополі, говорив виключно українською мовою. Як розповів наш співрозмовник, це була принципова позиція Черниша: він вважав, що повинен говорити українською, бо живе в Україні.

Товариш Василя не знає обставин його зникнення. Але припускає, що його затримали колишні співробітники СБУ, які перейшли на бік Росії.

«Можливо, це навіть було зведенням рахунків», – припустив наш співрозмовник.

Можливо, це навіть було зведенням рахунків

​Один із лідерів Автомайдану Олексій Гриценко повідомив кореспонденту Крим.Реалії, що під час Євромайдану Василь перебував у Києві, а потім повернувся до Севастополя, де він мав квартиру. За словами активіста, їм вдалося з'ясувати, що Черниша з його квартири забрали співробітники міліції.

«З того, що ми зафіксували: за ним прийшла міліція і забрала його. Те, що його брали, ми дізналися через його сусідку», – сказав він.

Розшук не проводиться?

Чи намагаються знайти Василя українські правоохоронні органи – невідомо. Перший заступник прокурора АРК Назар Холодницький у відповіді на інформаційний запит правозахисників повідомив, що в Єдиному реєстрі досудових розслідувань немає інформації про зникнення Черниша. Однак у відповіді на запит, який надійшов від київського главку МВС, повідомляється, що Голосіївський райвідділ міліції Києва вніс до ЄРДР дані про зникнення активіста.

У прес-службі Головного управління МВС Києва не прокоментували інформацію про зникнення Черниша і запропонували кореспонденту Крим.Реалії надіслати інформаційний запит. Відповідь на нього у відомстві пообіцяли дати протягом п'яти днів.​

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

​Правозахисникам також нічого невідомо про те, чи проводиться на материку якась розшукова робота. Координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник повідомила кореспонденту Крим.Реалії, що українська міліція не виходила з її колегами на зв'язок щодо цього питання. Сама вона припускає, що зникнення Черниша може бути справою рук кримської «самооборони» або російських силовиків.

«Він зник у березні, якраз у пік подій у Криму, коли викрадалися і утримувалися в полоні багато активістів. Тому ми багато в чому пов'язуємо його зникнення з його активністю. Крім того, відомо, що раніше він служив в органах СБУ, в тому числі, що він займав активну позицію, підтримував Майдан», – сказала Ольга.

За словами Скрипник, українські слідчі органи не в змозі здійснювати всі слідчі дії, оскільки територія Криму зараз їм недоступна. Однак, як каже правозахисниця, дуже важливо, щоб кримінальне провадження за фактом зникнення Василя Черниша була відкрито і були здійснені ті слідчі заходи, які можна провести, перебуваючи на материку, зокрема допит свідків і родичів. Завдяки цим заходам, за словами Ольги, можуть бути з'ясовані обставини зникнення активіста, і навіть визначені особи, винні у цьому.

XS
SM
MD
LG