Доступність посилання

ТОП новини

Курортний сезон занепаду: Судак


«Більше до Криму ні ногою, краще до Китаю їздити», – турист про відпочинок у Судаку

Коли пишуться ці рядки, небо над горою в обрамленні знаменитої Генуезької фортеці, ймовірно, затягнуте хмарами, а внизу, в Судацькій бухті, вже добряче штормить, як це, власне, напередодні повідомляли усі без винятку прогнози погоди. А раніше, 6 жовтня, коли я спеціально на день завернув до Судака, небесна канцелярія сповна відповідала стандартам традиційного «оксамитового» сезону.

При майже «нульовому» хвилюванні моря яскраво, наче по-літньому, світило сонце, нагрівши в обідню пору повітря до +25, а морську воду до +22.Принаймні, такі числа були вписані до метеобюлетеня лікувального пляжу найбільшого рекреаційного об’єкту16-тисячного міста – туристично-оздоровчого комплеку (ТОК) «Судак».Саме на «судацькому» пляжі того дня було найвелелюдніше. На відміну від сусіднього, комунального, де засмагали лише поодинокі компанії… вуличних собак.

А взагалі «в’янення» курортного сезону давалось взнаки: майже спорожніла міська набережна, більшість торгових яток, барів і ресторанчиків зачинились вже до початку наступного сезону. Хоча у приватному секторі можна було побачити вивіски і оголошення із вигідними пропозиціями щодо житла: 250 рублів із людини за «напівлюкс». Екіпаж єдиного прогулянкового катера, що залишився, якось кволо скликав народ здійснити одногодинну морську прогулянку до Голубої бухти всього за 600 рублів.

Туристи щойно повернулися з морської прогулянки в Блакитну бухту
Туристи щойно повернулися з морської прогулянки в Блакитну бухту

Ще довго сподіваєтесь туди курсувати? – запитую у Олексія, помічника капітана катера.

Сьогодні будемо закруглятись, бо завтра (7 жовтня – авт.) обіцяють штормове попередження, – каже хлопець. Узагалі зі штормами нам пощастило – за ціле літо жодного.

Працюєте за одним маршрутом?

Ні. Возили людей ще в Новий Світ, а в Голубій бухті окремо катали на «банані».

Сезон видався успішним?

Загалом так. Принаймні, приїжджих було більше, ніж торік.

Звідки приїжджали?

Із Москви, Уралу, Камчатки. Я спеціально цікавився. Дехто для себе відкривав Крим і Судак зокрема. Гадаю, наступного року приїде більше. Але для цього нам потрібно попрацювати, створити кращі умови.

Напівпуста набережна Судака
Напівпуста набережна Судака

Інша моя співрозмовниця, Марина, яка займається автобусними екскурсіями, констатувала майже таку ж тенденцію. За її словами, найчастіше приїжджі замовляли екскурсії до Севастополя. Марина каже, найприбутковішим за всі 15 років її екскурсійного бізнесу був сезон 2006-2007 років. Мовляв, майже третину клієнтів тоді складали іноземці, зокрема, поляки. Найболючішим же для жінки виявилось питання заробітної плати. «Росія визначила нам плату 7-9 тисяч рублів, зізналась жінка. Хіба то нині гроші? За комуналку заплатиш – і залишається хіба що на харчі».

У приватному секторі ще сподіваються на приїзд відпочивальників
У приватному секторі ще сподіваються на приїзд відпочивальників

Охоче поділилась враженнями про нинішній сезоні Ельзара, продавчиня пляжного краму на набережній. Увесь свій товар дівчина вже спакувала у пластикові пакети і коробки перед відправкою додому – в Совєтський район. Виявляється, дівчина вже шостий рік поспіль на весь курортний сезон приїжджає до Судака і торгує виключно ходовим для відпочивальників товаром – рушниками, м’ячами, масками, ластами для підводного плавання тощо.

«Людей цього року більше, ніж минулого, розповіла Ельзара, але на самій торгівлі це не надто позначалось.Товар суттєво здорожчав, фактично удвічі у порівнянні з тим же минулим роком. Бо відтепер він завозиться здебільшого з Росії. Тому люди часто обурювались: мовляв, чому так дорого? Адже у самій Росії ці ж самі речі дешевші. Але ж потрібно врахувати: йде накрутка на транспортні послуги і таке інше. Звичайно, виторг цього року був, але він не йде в порівняння з минулими роками. До того ж, зросла оренда житла – я тут його на цих декілька місяців знімаю. Раніше, коли весь товар був в гривнях, росіяни особливо не торгувались. Їм було вигідно обміняти свої рублі на гривні. Раніше, приміром, ласти коштували 100-200 гривень. Зараз же1500-2000 рублів. Різниця, погодьтесь, суттєва, враховуючи нинішній обмінний курс рубля до гривні. Тому росіяни висловлювали незадоволення: мовляв, у нас цей товар 100 рублів, а у вас вже 500».

Тутешня дороговизна – це, схоже, єдине, що найбільше дратує росіян у провінційному Судаку. «Хто з такими цінами до вас ( кримчан авт.) ще раз приїде?»​, запитанням на запитання відповів мені Віктор, військовий пенсіонер із Владивостока. Чоловік за путівкою відпочивав 12 днів у відомчій базі відпочинку у Севастополі, а потім вирішив трохи самостійнопо подорожувати Кримом. Але забракло грошей. Вирішив скористатись своєю пенсійного карткою «Сбербанку», із подивом дізнався, що на півострові цей банк не працює. Поромом перебрався в порт «Кавказ», вистояв там довжелезнучергу, але готівку так і не зняв – забракло. Довелось дістатись аж до Темрюка. Чоловік сказав, що відважився на далеку поїздку,точніше – переліт, лише тому, що захотілось побачити місця, де колись, 29 років тому, проходив військову службу. «Ні, більше до Криму ні ногою, краще до Китаю їздитиму», насамкінець сказав Віктор.

У Судаку теж є Путін
У Судаку теж є Путін

Але ще більш балакучими і розкутими виявились деякі відпочивальники із ТОК «Судак». Наприклад, 80-річний корінний москвич Олександрович. До кримського відпочинку у чоловіка, до слова, колишнього інженера, особливих претензій немає. За кухлем пива він затіяв зі мною діалог геть про інше.

Ось вже завтра повертаюсь до Володьки.

Якого?

А він у нас в Росії один.

Щось Ви без особливо настрою про це кажете.

Який може бути настрій, коли він вліз в цю сірійську авантюру. І наші військові за гроші готові там воювати.

Вам, москвичам, певно, більше відомо про його плани.

Думаю, його оточення спеціально змінить Конституцію, аби він став президентом на наступний термін.

І це реально?

Цілком. А ще слід очікувати на відповідь ІДІЛу. А ви знаєте, що у вас тут у Судаку заправляють чеченці, ну, колишній зятьок Пугачової (мається на увазі олігарх Байсаров авт.)

Ні.

Як же так, живете в Криму і знаєте таких речей.

Парк ТОК "Судак" цього року став пам'ятником садового мистецтва
Парк ТОК "Судак" цього року став пам'ятником садового мистецтва

Олександрович мимоволі спонукав мене зателефонувати заступнику гендиректора ТОК «Судак» з економіки Олені Нелюбовій, щоб прояснити цю кадрову ситуацію. Тим паче, що того ж дня довелось почути подібне, себто зміну власника ТОК, і від самих жителів Судака.

«Я вам на 100% гарантую, що ні Байсарову, ні Новинському (раніше преса пов’ясувала ТОВ «Торговий дім «Судак», якому належав ТОК «Судак», з афільованими з його бізнесом фірмами з Британських Віргінських островів і Кіпру) наш комплекс не належить», запевнила мене Нелюбова. У нього інший господар, виключно російська реєстрація. Зайдіть на реєстр ФПС ( федеральної податкової служби авт.) – і самі переконаєтесь».

Її порадою, можливо, колись і скористаюсь. Але ця процедура, як виявилось, не така вже проста. І потребує декілька днів. А головне – «тягне» геть на окрему розмову.

Судакська бухта і набережна (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00
Завантажити на комп'ютер

Максим Романів, кримський оглядач

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG