Київ – В останній тиждень серпня в селищі Затока Одеської області відбувся фестиваль сучасної та експериментальної музики Koktebel Jazz Festival. Вже другий рік поспіль його вимушено проводять далеко від батьківщини – Криму. Незважаючи на цей позаплановий переїзд, масштаб фестивалю зростає: впродовж восьми днів близько трьохсот музикантів показали свою творчість тисячам глядачів, які з'їхалися з усієї України.
Цього року фестивалю вчергове довелось передислокуватись. Минулої осені він перебігав у затишному і малолюдному куточку Одеської області під назвою Затока Лиманська. А цього року місцем його проведення стала центральна частина селища. Ця частина Затоки вважається популярним місцем для сімейного відпочинку, і в результаті фірмова атмосфера «Джаз Коктебель» відчувалась не лише на території фестивалю, а за її межами натовпи відпочивальників веселились у караоке-барах і дискотеках 90-х.
За словами президента Koktebel Jazz Festival Лілії Млинарич, ініціатива зі зміни локації походила від місцевої влади.
«Ми подивились і побачили плюси цього. Тут уже був підготовлений майданчик хоч із якоюсь інфраструктурою. А будувати новий – це дуже дорого. Торік пляж був дуже красивий, і він мені дуже подобався. Але будувати все заново – це дуже витратно, і за відсутності спонсорів ми шукаємо варіанти для оптимізації», – зазначила Млинарич.
Нові рекорди
Вперше за 13 років свого існування Koktebel Jazz Festival тривав упродовж восьми днів. На вихідних хедлайнери фестивалю виступали на основній сцені під назвою Nu Jazz, а в будні відвідувачі слухали експериментальну музику в арт-резиденції «Творча дача».
Тривалість фестивалю «Джаз Коктебель» – це не єдиний рекорд, який побили цього року. Білоруський гурт «Серебряная свадьба», який відкривав нічну сцену 23 серпня, виступав упродовж 150 хвилин, чого раніше в історії фестивалю не було.
Зангалом на «Джаз Коктебель» цього року працювали 4 сцени: крім Nu Jazz і «Творчої дачі» також працювала відкрита безкоштовна сцена Open Stage, розташована на пляжі, а також Special Stage – майданчик, на якому вночі грали ді-джеї. Крім цього на території фестивалю відбулася серія лекцій і майстер-класів на різну тематику під назвою Artishok.
Відкриту сцену цього року відкривав квартет кримськотатарського джазмена Усеїна Бекірова. За словами організаторів, вони навмисно запропонували йому виступити на відкритті, щоби підкреслити кримське коріння фестивалю.
Незважаючи на те, що концерт відбувався під спекотним сонцем, глядачі тепло зустріли виступ квартету: активно аплодували і запрошували музикантів вийти на біс. Сам Усеїн Бекіров у коментарі для Крим.Реалії зізнався, що «Джаз Коктебель» має для нього велике значення, оскільки цей фестиваль був заснований на його батьківщині.
«Побільше б таких фестивалів проводили і давали можливість виступати українським музикантам. Незважаючи на важкий час, культура для людей потрібна, людям потрібно духовно розслаблятися», – сказав Бекіров.
«Коли-небудь ми повернемось до Криму»
Головними хедлайнерами фестивалю цього року став харківський дует 5'nizza. Як відомо, цей гуртрозпалась ще 2007 року, але 2015-го її учасники Андрій Запорожець і Сергій Бабкін оголосили про об'єднання. На Koktebel Jazz Festival вони заспівали близько 20 пісень, порадувавши фанатів як старими хітами, так і свіжими композиціями.
У коментарі для Крим.Реалії учасники групи зізналися, що для них виступи в парі значно відрізняються від сольних концертів.
«Те, що ми робимо сольно – це зовсім інше. А тут ми робимо щось таке... Це спосіб виплеснути несерйозність і подуркувати в хорошому сенсі слова. У себе в сольних проектах ми, напевно, так не робимо, а тут можна, і ми насолоджуємося від душі», – сказав Сергій Бабкін.
На головній сцені «Джаз Коктебель» цього разу не обійшлось без сюрпризів. Посеред виступу швейцарського гурту Undiscovered Soul раптово на всій території фестивалю вимкнулась електрика. Але музиканти не розгубились, встали на краю сцени і виконали пісню а капела. Публіку теж не засмутив несподіваний «кінець світла»: глядачі замовкли, слухаючи артистів, а багато хто з них підняли над головою телефони з підсвічуванням. За словами організаторів, електрика зникла з провини технічних співробітників, які готували екран для виступу гурту 5'nizza.
Не обійшлись і без політичних заяв зі сцени. Вокалістка гурту «Крихітка» Саша Кольцова перед однією з пісень оголосила, що коли-небудь фестиваль «Джаз Коктебель» знову прийде до Криму.
«Пробачте, гості з Росії, але одного разу це має статись», – наолосила вона, і глядачі зустріли ці слова схвальними вигуками та оплесками.
А вокаліст гурту «Мачете» Ярослав Малий зі сцени побажав усім миру в Україні і заспівав пісню під назвою «Солдати повернуться додому».
Кисельов – не конкурент
Організатори Koktebel Jazz Festival повідомили, що в цілому вони задоволені тим, як пройшов фестиваль, проте не всім їхнім планам судилося здійснитись. В останній момент перед оголошенням програми зірвався виступ відомої британської співачки Анни Кальві. Вона не змогла приїхати через те, що записує альбом у Лондоні, і організатори фестивалю сподіваються, що її концерт відбудеться вже наступного року.
В останній момент також зірвався виступ грузинського гурту The Bearfox. Арт-директор Koktebel Jazz Festival Саша Єрченко повідомила, що це сталося з провини музикантів, хоча організатори фестивалю доклали максимальних зусиль до того, щоб приїзд грузинської групи відбувся.
«У технічному райдері у них стояв дуже раритетний інструмент – аналоговий синтезатор Vermona 1982 року. Ми доклали титанічних зусиль і знайшли цей інструмент – єдиний в Україні. Але за кілька днів до концерту вони сказали, що не приїдуть і більше не виходили на зв'язок», – сказала Єрченко.
У той час, поки в Затоці тривав Koktebel Jazz Festival, на батьківщині фестивалю, у Коктебелі, перебігав захід зі схожою назвою – Koktebel Jazz Party. Його організатором був гендиректор МІА «Росія сьогодні» Дмитро Кисельов. Спочатку він анонсував появу на своєму фестивалі музикантів з усього світу. Однак після того, як міністерство культури України пригрозило потенційним учасникам Koktebel Jazz Party санкціями за неузгоджений візит до Криму, багато іноземних артистів відмовились від своїх виступів. Зокрема, так зробив німецький колектив De Phazz, і його учасник Карл Фрієрсон в результаті виступив на закритті «Джаз Коктебель» в Затоці.
«У гурті De Phazz спочатку не знали, що цей псевдофестиваль у Коктебелі організовує головний пропагандист Кремля – агентство «Росія сьогодні». Але коли ми і посольство Німеччини повідомили музикантам про те, що відповідно до законодавства України, іноземці не мають права перебувати на тимчасово окупованій території без спецдозволу, гурт вирішив не їхати», – сказала Саша Єрченко.
За словами президента Koktebel Jazz Festival Лілії Млинарич, фестиваль Кисельова поводили недобросовісно, оскільки при переговорах з артистами й анонсуванні заходів його представляли як «Джаз Коктебель», який відбувається в Криму 13 років поспіль. Але, як стверджує вона, більше Koktebel Jazz Party їм ніяк не заважає, оскільки їхні аудиторії не перетинаються, а торгуватись за іноземних артистів український фестиваль не збирається.
Концерти в Затоці завершились, однак фестивальний сезон «Джаз Коктебель» триває. Цього року, як і минулого, під час літньої програми не було виступів традиційних джазових колективів, які до 2014 року проводили на території будинку-музею Волошина в Коктебелі. Ці концерти відбудуться в рамках окремого фестивалю під назвою «Voloshin Jazz Weekend», який відбудеться в Києві у вересні.