Київ – Прокуратура АРК на материковій Україні продовжує розслідувати справу про державну зраду, у здійсненні якої підозрюють екс-депутатів Верховної Ради Криму. Нещодавно «список зрадників» зазнав змін: підозри зняли з колишнього члена парламенту Сафуре Каждаметової. Це сталось після того, як керівництво Меджлісу і сама екс-депутат оголосили про необґрунтованість звинувачень на її адресу.
Спочатку в кримінальному провадженні про держзраду фігурували 76 екс-депутатів кримського парламенту. За версією слідства, вони сприяли підривній діяльності Російської Федерації на території України. За час розслідування список колишніх парламентаріїв, оголошених у розшук, скоротився до 74 осіб. Одного із підозрюваних – Василя Ганиша – затримали 28 квітня на адміністративному кордоні з Кримом, а з екс-депутата Сафуре Каджаметової зняли підозри.
Каджаметова: мені завдали моральної шкоди
На початку серпня у ЗМІ з'явився повний список підозрюваних у держзраді колишніх депутатів АРК. Після цього Меджліс кримскотататарского народу заступився за двох фігурантів цієї справи. Керівники представницького органу кримських татар повідомили, що до списку підозрюваних незаслужено потрапили екс-член фракції «Регіони Криму» Енвер Абдураїмов і представниця фракції «Курултай-Рух» Сафуре Каджаметова.
20 серпня на прес-конференції в Києві перший заступник прокурора АРК Назар Холодницький розповів про результати перевірки, проведеної за фактом звернення Меджлісу.
«Ми провели слідчі дії, перевірили причетність цих громадян до державної зради, і вчора кримінальне провадження щодо Каджаметової було закрите у зв'язку з недоведеністю провини. За Абдураїмовим підозра залишається», – сказав Холодницький.
Сама Сафуре Каджаметова у коментарі для Крим.Реалії зазначила, що це рішення є закономірним. За її словами, вона виконувала рішення фракції «Курултай-Рух» і не брала участь у засіданнях кримського парламенту після 26 лютого 2014 року. У той самий час вона зазначила, що порушення проти неї кримінальної справи завдало їй морального збитку і шкоди її репутації.
«Спочатку в мене було обурення. Був нанесений моральний збиток мій честі й гідності. Це дало поштовх якимось пліткам тут, у Криму. Все це я перенесла трохи напружено», – зазначила вона.
У Меджлісі також задоволені тим, що з Каджаметової були зняті підозри. Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял сподівається, що в майбутньому українське слідство не робитиме необережних і раптових заяв у таких непростих справах.
«Я завжди наполягав, що не варто всіх мести під загальну гребінку. Я впевнений, що оскільки прокуратура АРК фактично займається лише справами, що стосуються держзради і сепаратизму, вони матимуть можливість і час для того, щоб невинні люди не постраждали», – сказав Джелял у коментарі для Крим.Реалії.
Подорож сепаратистів Євросоюзом
У прокуратурі АРК визнають, що їм складно виконувати свої обов'язки, не маючи прямого доступу на територію півострова. У зв'язку з цим вони можуть притягнути до відповідальності кримських екс-депутатів лише в тому випадку, якщо самі підозрювані заїдуть на територію материкової України. За словами Холодницького, їм час від часу надходить інформація про те, що фігуранти справи про держзраду пересуваються територією Євросоюзу. Однак домогтись їхнього затримання там Україні поки не вдається.
«Враховуючи те, що, на жаль, міжнародні інституції вважають ці справи політичними, нам відмовляють в оголошенні цих осіб у міжнародний розшук. Ми в тісній співпраці з МЗС і Мін'юстом відпрацьовуємо шляхи розв'язання цієї проблеми, оскільки вважаємо, що злочинці мають отримати заслужене покарання», – сказав перший заступник прокурора АРК.
Єдиним фігурантом справи «кримських зрадників», якого вдалося затримати українським правоохоронцям, є екс-депутат Василь Ганиш. Наразі він перебуває в Лук'янівському СІЗО Києва. Йому ставиться в провину те, що він брав участь у засіданні Верховної Ради АРК, на якому було оголошено про проведення «референдуму» про статус Криму.
Також, за версією слідства, 11 квітня 2014 року він взяв участь у засіданні Держради і голосував на ньому за ухвалення російської Конституції Криму. Захист підозрюваного ці звинувачення спростовує і говорить, що насправді Ганиш був єдиним депутатом, який проголосував проти проведення «референдуму».
Прокуратура вже завершила досудове розслідування і передала справу до суду. Це сталось 4 серпня, але 14 серпня Дніпровський районний суд повернув обвинувальний акт слідчим на доопрацювання.
Захист Ганиша наполягає на тому, що при затриманні прокуратура АРК порушила закон
Захист Ганиша наполягає на тому, що при затриманні прокуратура АРК порушила закон і утримувала його більше терміну, передбаченого законодавством. 19 серпня Печерський районний суд задовольнив вимогу адвоката підозрюваного Андрія Руденка відкрити кримінальне провадження про незаконне позбавлення волі його підопічного.
«Суддя Цокол зобов'язала прокуратуру АРК внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань заяву про незаконне позбавлення волі Василя Ганиша, яке відбулось 29 квітня цього року», – сказав Руденко.
При цьому в прокуратурі АРК вважають необґрунтованими звинувачення адвоката в порушенні закону при затриманні кримського екс-депутата.
«Визначений законом 36-годинний термін затримання порушений не був. Ми його привезли до суду так, як цього вимагає КПК. Його затримали о першій ночі 28-го, ми його привезли до суду об 11:00 29-го», – стверджує перший заступник прокурора АРК Холодницький.
Він повідомив, що до них ще не надійшло рішення Печерського районного суду, згідно з яким має бути відкрите кримінальне провадження. Але, за словами Холодницького, як тільки вони його отримають, рішення буде виконане, і відомості про кримінальне правопорушення будуть внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Перший заступник прокурора АРК в Україні додав, що після цього кримінальне провадження буде направлене до Генпрокуратури України для визначення підслідності.