Київ – До початку другого Всесвітнього конгресу кримських татар, який відбудеться в Туреччині, залишилося менше тижня. За інформацією Меджлісу кримськотатарського народу, російська влада загрожує і чинить тиск на делегатів з'їзду з Криму, намагається перешкодити їхньому виїзду в Анкару. У той же час, організація «Къырым», якою керує віце-спікер російської Держради Криму Ремзі Ільясов, засудила проведення конгресу і закликала президента Туреччини Ердогана відмовитися від участі в ньому.
«Підготовча робота до II Всесвітнього конгресу кримських татар, у роботі якого візьмуть участь повноважні делегації близько 200 кримськотатарських громадських організацій, успішно завершена», – написав на своїй сторінці в Facebook голова Меджлісу Рефат Чубаров, який наразі є президентом Всесвітнього конгресу кримських татар.
За його словами, про свій намір взяти участь у конгресі повідомили організації з України, Киргизії, Казахстану, Канади, Литви, Польщі, Росії, США, Румунії, Туреччини, Франції та інших європейських країн.
«Хтось може не повернутися до Криму»
З України на участь у конгресі надіслали заявки 200 людей, близько 100 з яких живуть у Криму. Про це Крим.Реалії повідомив перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.
«Наразі ще тривають певні розмови в стилі застережень і залякувань. Тому, чи виїдуть усі, дуже складно сказати, тому що у людей є індивідуальні ситуації. З більшістю з членів Меджлісу, які, на думку спецслужб, точно мають виїхати на конгрес, вони вже провели бесіди, сказавши, що хтось може не в'їхати назад на територію Криму, у когось можуть виникнути проблеми з бізнесом або роботою», – сказав Джелял.
За його словами, співробітники російських спецслужб залякують делегатів конгресу не тільки можливими проблемами із в'їздом на півострів, але і ймовірним відкриттям кримінальних справ.
«У бесідах представники спецслужб говорять, що будуть звертати увагу на заяви, що стосуються ситуації в Криму. І, можливо, автори цих заяв, за їхніми словами, потраплять під статтю про екстремізм», – зазначив Джелял.
Заступник голови Меджлісу уточнив, що деякі кримчани, які планують вирушити на конгрес, щоб убезпечити себе, змушені бути на з'їзді в статусі глядачів, а не учасників.
Член Меджлісу Алі Хамзін, який наразі також представляє Крим у координаційній раді Всесвітнього конгресу кримських татар, вважає, що, в першу чергу, на майбутньому з'їзді варто обговорити питання безпеки кримськотатарського народу на батьківщині.
«Було б логічно ухвалити звернення до ООН, голів урядів ЄС, а також ОБСЄ і центрального офісу ОБСЄ в Женеві, якомога швидше організувати слухання про нинішній стан кримськотатарського народу в Криму. Наш народ, який повернувся в Крим ціною величезних жертв, використовуючи тільки демократичні форми боротьби і методи ненасильства, в цей дуже небезпечний період для себе має право звернутися до міжнародної спільноти і сподіватися на їхню солідарність», – сказав він Крим.Реалії.
Кримінальна справу для Ільясова
Якщо кримськотатарські політики, що входять у структуру Меджлісу, вітають проведення конгресу, то діячі, які працюють у російській владі Криму, засуджують з'їзд співвітчизників в Анкарі. Зокрема, громадська організація «Къырым», яку очолює віце-спікер Держради Криму Ремзі Ільясов, минулими вихідними провела збори на тему майбутнього конгресу і закликала президента Туреччини Ердогана його не відвідувати.
«З повідомлень преси стало відомо, що організатори надіслали запрошення відвідати так званий конгрес і на вашу адресу. Просимо вас виявити властиву вам мудрість і не стати інструментом міжнародної провокації, спрямованої на роз'єднання і поділ наших країн», – йдеться у зверненні організації до турецького президента.
У зборах «Къырым», крім Ільясова, взяли участь муфтій Криму Еміралі Аблаєв, а також ректор Кримського інженерно-педагогічного університету Февзі Якубов, який зараз представляє Крим у координаційній раді Всесвітнього конгресу. За інформацією Ремзі Ільясова, з присутніх на зборах 200 осіб є членами Курултаю.
Однак голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що ця цифра завищена і насправді серед учасників зібрання «Къырым» було не більше 20 членів Курултаю. Захід, організований Ільясовим, він розцінив як провокацію, організовану «московськими ляльководами».
А Уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв і зовсім сказав, що організатор зібрання «Къырым» може нести кримінальну відповідальність.
«Цими холопами треба б зайнятися психіатрам, особливо у зв'язку з їхнім зверненням до Ердогана із закликом заборонити Конгрес. А Ремзі Ільясову за погрози на російському телебаченні на адресу делегатів Конгресу з Криму «подумати про свої родини» доведеться відповісти, згідно з відповідною статтею Кримінального кодексу», – сказав Джемілєв інформагентству QHA.
Шахін: Вони не в змозі зірвати конгрес
Один з організаторів конгресу, голова організації «Культура і солідарність кримських турків» Нукремін Шахін сказав, що для кримськотатарської діаспори не стала несподіванкою активність прокремлівських організацій.
«Ми знали, що вони будуть робити подібні заяви. Їх звернення до Ердогана не має ніякого сенсу. На проведення з'їзду воно жодним чином не вплине», – наголосив Шахін Крим.Реалії.
Російська влада може чинити тиск на кримських татар, які живуть на півострові, але вони не в змозі зірвати конгресНукремін Шахін
За його словами, російська влада може чинити тиск на кримських татар, які живуть на півострові, але вони не в змозі зірвати конгрес. Шахін повідомив, що загалом заявки на участь у з'їзді подали представники 180 громадських організацій.
Професор турецького університету «Бількент» Хакан Киримли, який сам є представником кримськотатарської діаспори, зазначив, що в сформованих умовах всесвітній з'їзд у Туреччині для його співвітчизників – це один з небагатьох способів висловити позицію народу.
«Після російської окупації Криму всі національні організації кримських татар або були змушені замовкнути, або їхні лідери були змушені залишити півострів. У кримських татар в Криму немає можливості висловити свою національну волю. І всесвітній конгрес спрямований на те, щоб висловити цю національну волю», – сказав він Крим.Реалії.
За словами Киримли, низка кримськотатарських організацій, які контролюються Кремлем, намагаються довести, що кримчани задоволені «приєднанням» Криму до Росії. Подібні структури, як вважає турецький професор, намагаються приховати те, що кримські татари виступають проти окупації півострова. І з'їзд, який має відбутися на початку серпня, на думку Киримли, має стати інструментом боротьби з цією брехнею.
«Кримські татари ніколи не визнають окупації, оскільки знають, що захоплення Криму Росією може знищити їх як народ», – сказав Киримли.
Перед конгресом стоїть важливе завдання – показати єдність кримських татар, які залишаються в Криму, з представниками діаспориХакан Киримли
Професор нагадав, що чисельність кримськотатарської діаспори значно перевищує кількість кримських татар, які живуть у себе на батьківщині. Провина за це, на думку Киримли, лежить на царській і радянській Росії. Експерт висловив жаль, що через нинішні дій Російської Федерації кількість його співвітчизників, які змушені залишати Крим, зростає з кожним днем. У зв'язку з цим, за його словами, перед конгресом стоїть важливе завдання – показати єдність кримських татар, які залишаються в Криму, з представниками діаспори.