Доступність посилання

ТОП новини

За Крим потрібно боротися інформацією – українські вікіпедисти


«У нас дуже гарна диванна сотня, наша диванна сотня творить чудеса. І я думаю, що якщо кожна людина в Україні вважає, що Крим український, то одна стаття – один голос. Давайте проведемо референдум. Це не так важко, це можна зробити, і цей спосіб варто спробувати», – закликає до дій виконавчий директор «Вікімедіа Україна», адміністратор української «Вікіпедії» Наталя Тимків.

План простий: українці повинні розповісти про історичні, культурні, природні пам'ятки Криму всесвітньої інтернет-спільноти, використовуючи для цього сучасний спосіб – вільну енциклопедію Вікіпедія.

«Пам'ятки України: Крим» – це назва нового конкурсу, який стартує в Мережі 26 червня і триватиме до 31 серпня 2015 року. Так Міністерство культури України та ГО «Вікімедіа Україна» хочуть наповнити Вікіпедію статтями про культурну спадщину Криму.

Що зробити, щоб перемогти?

Принцип сучасної вільної енциклопедії – Вікіпедії – полягає в тому, що кожен може стати автором статті, і кожен користувач Інтернету має можливість редагувати матеріали і виправляти неточності, які допустив автор. Так і в конкурсі «Пам'ятки України: Крим»: кожен може спробувати себе, і кожен має можливість нагадати світовій спільноті про сучасне кримське питання.

«У конкурсі можуть брати участь як зареєстровані редактори, так і нові люди – реєструватися, брати участь. І часто буває так, що на конкурсах і тематичних тижнях з'являються нові редактори, які цікавляться саме цією темою. На всіх сторінках Вікіпедії буде анонсування, банер. Якщо за ним перейти – там будуть наведені всі правила і роз'яснення про участь у проекті», – розповідає редактор української Вікіпедії, прес-секретар «Вікімедіа Україна» Олена Захарян.

Найголовніша вимога конкурсу – це відповідність правилам Вікіпедії: дотримуватися авторського права, збирати і публікувати посилання на джерела інформації, а також повне розкриття тематики. В рамках конкурсу кожен отримає можливість не тільки публікувати, а й вчитися, зможе переробити і поліпшити матеріал протягом конкурсного періоду, що підвищить шанси на перемогу. У складі журі – досвідчені вікіпедисти, вони перевірять відповідність матеріалу правилам ресурсу і винесуть свою оцінку автору.

Призовий фонд складатиметься з коштів вдячних читачів ресурсу

«Період буде розбитий на конкурсні тижні, статті, створені в цей період, потрапляють до журі. Журі її переглядає і робить зауваження. А ти можеш доопрацювати статтю до кінця конкурсу. Чим більше статей напишеш і чим вони будуть кращі, тим більше балів заробиш, чим більше балів – тим більше шансів посісти перше місце, або друге, або третє», – пояснює адміністратор української Вікіпедії.

Призовий фонд складатиметься з коштів вдячних читачів ресурсу: кожен може зробити свій фінансовий внесок у розвиток Вікіпедії. З таких надходжень «Вікімедіа» формує грантовий фонд, який витрачається на підтримку проектів з формування контенту енциклопедії.



Політична сторона освіти

У Вікіпедії заведено позначати Крим спірною територією. «Один каже, що це – моя хата, інший має ключі від неї. Тому в усіх матеріалах вважається нейтральним вказувати, що і Україна, і Росія мають претензії на цю територію», – пояснює аспект роботи вільної енциклопедії адміністратор української Вікіпедії.

З цієї позиції, а також мовної концепції народжуються політичні погляди українських вікіпедистів.

На питання про те, чи може так статися, що політичні погляди автора статті вплинуть на зміст матеріалу в цілому, бувалі вікіпедисти кажуть, що головне – це джерела інформації та мовна концепція самого сайту.

Ідеальна мета – досягнення всесвітньої істини

«У розділі Вікіпедії українською мовою зазвичай спільнота українців, тому що вони говорять українською, пишуть українською, хочуть читати українською, тому вони проукраїнськи налаштовані. Точно так само в російськомовній громаді Вікіпедії будуть проросійськи налаштовані, нейтральніше, звичайно, ніж путінська Росія, але все одно вони посилаються на офіційні документи, а в Росії Севастополь – російський. Яка держава, які джерела – така й Вікіпедія», – каже Наталя.

«Є, наприклад, вірменська й азербайджанська Вікіпедія. В азербайджанській версії редактори налаштовані так, як спільнота і сам Азербайджан, а у Вірменії – інакше, через території, політичні питання. В одній мовній версії – один світ, в іншій мовній версії – інший світ», – доповнює Олена.

Тим часом, вікіпедисти погоджуються, що ідеальна мета – досягнення всесвітньої істини.

«Істина одна, а правда у кожного своя. Саме істина – це те, до чого прагне ідеальна стаття у Вікіпедії. Істина нейтральна, і точно так, як вона показана англійською мовою, вона має виглядати іншими мовами», – говорить Наталя Тимків.

Вікіпедія – сайт, волонтерський проект. Люди створюють статті, щоб ділитися вільними знаннями. Українська Вікіпедія налічує понад 300 тисяч зареєстрованих користувачів, серед них – близько 2,5 тисяч активних авторів. Україномовна Вікіпедія зараз містить майже 4 тисячі статей про Крим, тоді як російськомовна – майже 9 тисяч, англійська – 2000, польська – 1,5 тисячі.

XS
SM
MD
LG