Київ – Дії Росії в Криму відкрили новий етап ядерного протистояння Росії та США. У березні 2015 року Володимир Путін повідомив, що під час «приєднання» півострова він віддав наказ привести в бойову готовність ядерну зброю, а на початку червня російський МЗС знов оголосив про право розташовувати в Криму ядерні озброєння. Українські експерти вважають, що ці заяви Кремль використовує для вчинення психологічного тиску на Захід, і насправді на півострові немає російської зброї масового ураження.
Російський президент вперше сказав про готовність застосувати ядерну зброю у фільмі «Крим. Шлях на батьківщину», який зняв канал «Россия 1» до річниці «приєднання» півострова. У ньому Володимир Путін сказав, що в березні 2014 року країни Заходу могли втрутитись у ситуацію в Криму військовим способом. І для того, щоб перешкодити цим планам, за словами російського головнокомандувача, він віддав наказ привести в стан бойової готовності серед іншого і ядерну зброю.
«Ми готові були це зробити. Я ж розмовляв із колегами і говорив їм, що це наша історична територія, там проживають росіяни, вони опинились у небезпеці, ми не можемо їх кинути. Не ми здійснили державний переворот, це зробили націоналісти і люди з крайніми переконаннями. Ви їх підтримали. Але ви де перебуваєте? За тисячі кілометрів? А ми тут, і це наша земля! Ви за що хочете там боротись? Не знаєте? А ми знаємо. І ми на це готові», – сказав Путін.
Російська влада не пояснила, якого типу зброя перебуває на борту ракетоносців, перекинутих до Криму
Наступного дня після виходу фільму в ЗМІ з'явилась інформація про те, що до Криму в перебігу перевірки боєготовності російських Збройних сил, яка відбувається зараз у Російській Федерації, перекинуть стратегічні ракетоносці Ту-22М3. Крилаті ракети у цих літаків здатні нести, як звичайні, так і ядерні боєзаряди.
Російська влада не пояснила, якого типу зброя перебуває на борту ракетоносців, перекинутих до Криму. Але при цьому директор департаменту з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями МЗС Росії Михайло Ульянов повідомив, що його країна за необхідності розташовуватиме ядерні озброєння на своїй території, зокрема і в Криму.
«Росія, безумовно, має право розміщувати, якщо буде потрібно, свої ядерні озброєння в будь-якому місці на своїй національній території, зокрема і на Кримському півострові», – процитували Ульянова РИА Новости.
Реакція Заходу
І офіційний Київ, і країни Заходу різко розкритикували відправку до Криму ракетоносців Ту-22М3, а також заяви Росії про нарощування ядерного озброєння.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що розташування ядерної зброї в Криму стало б найбільш серйозним порушенням міжнародних зобов'язань Росією, включно з численними домовленостями, зокрема про нерозповсюдження ядерної зброї.
«Будь-які дії і навіть сигнали з російського боку про саму можливість розташування ядерної зброї в Криму будуть вважатися грубим порушенням усіх міжнародних норм. У цьому випадку міжнародне співтовариство зобов’язане буде відреагувати найрішучішим чином», – сказав Клімкін.
До сих пір немає прямих доказів розташування ядерних боєголовок Росією в Криму
Керівництво НАТО назвало «безвідповідальними» сигнали з Росії про розміщення ядерної зброї на території Криму. У той самий час в Альянсі додали, що до сих пір немає прямих доказів розташування ядерних боєголовок Росією в Криму.
«Повідомлення в пресі про розміщення в Криму та можливості застосування ядерної зброї ми вважаємо безвідповідальним як для ядерної держави. У той самий час, ми, власне, не бачили ніяких прямих змін, але це не означає, що їх може не бути. Не забувайте, що більшість систем-носіїв ядерної зброї, використовуваних Росією, мають подвійне застосування: і для звичайних, і для ядерних озброєнь. Деякі з них уже там розміщені», – наголосив головнокомандувач об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, генерал Філіп Брідлав.
Метод психологічного тиску
Українські експерти також припускають, що насправді Росія не розміщувала ядерну зброю в Криму. Директор департаменту міжнародної безпеки фонду «Майдан закордонних справ» Олексій Куропятник вважає, що для Кремля не має сенсу перекидати на півострів ці види озброєнь, оскільки це не вигідно Москві ні з військових, ні з політичних цілей. За його словами, розмістивши ядерну зброю там, Росія би підірвала домовленості, які вибудовувалися серед ядерних держав десятиліттями.
«Уявіть собі, що на кінець холодної війни у Сполучених Штатів і Радянського Союзу було по 11 тисяч боєголовок. А зараз їх приблизно по 2 тисячі. Це ж який рівень довіри потрібно було мати за ці 20 років, щоб проводити всі перевірки. Для того, щоб підтримувати військовий баланс і рухатися далі, необхідний достатній рівень довіри. Якщо ви один елемент з цього витягуєте, то все руйнується», – зазначив Куропятник.
Росія не зацікавлена підривати відносини з ядерними країнами, оскільки вона істотно відстає у сфері ядерних озброєнь від СШАОлексій Куропятник
На думку експерта, Росія не зацікавлена підривати відносини з ядерними країнами, оскільки вона істотно відстає у сфері ядерних озброєнь від США. При цьому він підкреслив, що Україна і країни Заходу не можуть знати напевно, яка саме зброя перебуває в Російської Федерації в кримському арсеналі. Це пояснюється тим, що носії, які перебувають на півострові, передбачені для подвійного використання: тобто можуть бути використані, як для ядерних боєголовок, так і без'ядерних. За словами Куропятника, з військової точки зору розміщувати ракетоносці з ядерними боєголовками в Криму немає необхідності, тому що з таким же успіхом їх можна розмістити в Білгородській області, де їм вистачить радіусу ураження, щоб виконувати покладені на них функції.
«Але, подивіться, які політичні ризики виникають. Тобто з військової точки зору – нічого. Більше того, вони під Сімферополь передислокували ці десять літаків усього лише на десять днів на період навчань», – сказав експерт.
Олексій Куропятник 25 червня презентував доповідь під назвою «Ескалація ядерного протистояння США і Росії в контексті російсько-української війни». У ньому він проаналізував заяву Путіна про приведення в бойову готовність ядерної зброї під час кримської кризи. Експерт припускає, що Росія насправді навіть не розглядала варіанти нанесення удару по тактичних або стратегічних озброєннях своїх опонентів. Куропятник вважає, що на цьому етапі у Російській Федерації немає ні політичних, ні економічних, ні військових, ні ідеологічних підстав для того, щоб використовувати зброю масового ураження.
У Путіна і його команди втомились чекати, поки їх на Заході почнуть поважати необхідним чиномОлексій Куропятник
«Насправді в Путіна і його команди втомились чекати, поки їх на Заході почнуть поважати необхідним чином. Тобто поважати їхнє право чинити свавілля у себе вдома і в зоні впливу. Я приходжу до висновку, що причина нинішньої ескалації щодо Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації лежить саме в площині психології правлячої політичної еліти Росії», – зробив висновок експерт.
Куропятник вважає, що російські лідери вирішили, якщо Захід не хоче надавати Росії статус рівного партнера мирним способом, то нехай він сприймає Кремль як рівного військового супротивника. І саме цю мету, як вважає представник «Майдану закордонних справ», переслідував Путін, коли говорив про приведення в бойову готовність ядерної зброї в Криму в березні 2014 року. На думку експерта, російський президент і його соратники переконані, що у них вистачить ресурсів на цей психологічний маневр, і в цій ситуації вони залишаться безкарними.