Доступність посилання

ТОП новини

Етнічні українці в Криму: асиміляція або виселення


Графіті у Сімферополі із зафарбованим Путіним, 1 червня 2015 року
Графіті у Сімферополі із зафарбованим Путіним, 1 червня 2015 року

Київ – На території Криму відбувається системна дискримінація другої за чисельністю етнічної групи – української громади. Про це повідомляють представники влади України, кримські громадські активісти та правозахисники. За їхніми словами, російська влада знищує українські культурні та освітні інституції, а також переслідує активістів, які борються за права українців. При цьому керівництво Криму спростовує ці звинувачення і стверджує, що на півострові не порушують права жодної етнічної групи.

Після того, як у березні 2014 року Росія взяла Крим під свій контроль, представники міжнародних організацій неодноразово говорили про те, що найбільш уразливими групами на півострові є кримськотатарський народ і українська громада.

При цьому, згідно з останнім Всеукраїнським переписом населення 2001 року, етнічні українці становили 24,3 відсотка від усіх жителів Автономної Республіки Крим, і 22,4 відсотка – Севастополя.

Андрій Іванець
Андрій Іванець

На думку координатора організації «Таврійська гуманітарна платформа» Андрія Іванця, кримські українці всі роки незалежності перебували в незавидному становищі, оскільки формально вони належали до титульної нації, але де-факто не мали механізмів реалізації своїх потреб через недостатню присутність в органах влади.

«Певні позитивні тенденції за ці 24 роки були помітні в середовищі української громади, але вони були брутально зломлені під час анексії», – зазначив Іванець.

За його словами, російська влада за минулі півтора роки повністю знищила систему україномовної освіти, і закрила всі сім україномовних шкіл, які відкрили в роки незалежності. Також різко скоротили кількість україномовних класів. Крім того, як повідомив Іванець, на півострові припинили роботу всі місцеві друковані україномовні медіа.

Однією з цілей Кремля і кримської фактичної влади є асиміляція українців
Андрій Іванець

«Ми бачимо, що відбувається заборона на використання української символіки і навіть на прояви етнокультурної самоідентифікації. Наприклад, у травні відбулося показове затримання чотирьох українських активістів, які вдягнули вишиванки», – сказав громадський діяч.

За словами Іванця, викладені ним факти та інші обставини говорять про те, що Російська Федерація в Криму проводить системну політику, спрямовану на зміну етнічного складу населення. Як вважає громадський діяч, однією з цілей Кремля і кримської фактичної влади є асиміляція українців.

«Перекритий доступ до загальноукраїнського, інформаційного, культурного простору. Перекритий у деяких випадках повністю, в деяких випадках – частково. Тому що до окупації, цей доступ більш-менш допомагав українській громаді Криму реалізовувати свої потреби», – сказав Іванець.

Прапор України – це екстремізм

Представник Українського культурного центру, житель Криму Вельдар Шукурджієв стверджує, що російська влада Криму знищує все, що якимось чином ідентифікує Крим з Україною.

Вельдар Шукурджієв
Вельдар Шукурджієв

«Якщо відбуваються обшуки автомобіля, то в протоколі пишеться, що виявлений прапорець синьо-жовтого кольору – вони навіть не пишуть, що це український прапор! У справі 9 березня, коли нас затримали на акції пам'яті Шевченка, суддя залізничного суду Сімферополя написала, що ми використовували екстремістську символіку, заборонену на території Російської Федерації. А використовували ми національний прапор України», – сказав Шукурджієв.

Начальник відділу з питань недискримінації офісу Омбудсмена України Сергій Пономарьов зазначив, що всі випадки порушення прав етнічних українців в Криму знаходяться на контролі у Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Але, на йому думку, в кожному конкретному випадку порушення прав кримчан слід розрізняти, чи є це переслідуванням з політичних мотивів або дискримінацією за етнічною ознакою.

Сергій Пономарьов
Сергій Пономарьов

«Мені здається, що в практичному контексті при оскарженні дій Росії слід встановлювати більш чіткі критерії і показувати, де ми маємо справу з дискримінацією за етнічною ознакою, і де ми маємо справу з дискримінацією за ознакою політичних переконань, за проукраїнську позицію», – сказав Пономарьов.

Представник Омбудсмена України стверджує, що потрібно чітко розподіляти факти дискримінації за політичною і за етнічною ознакою, оскільки це принципово важливо при оскарженні дій російської влади в міжнародних інстанціях. Зокрема, для того, щоб домогтися розгляду справи в комітеті з протидії расовій дискримінації потрібно чітко обґрунтувати, що мала місце саме дискримінація за етнічною ознакою, а не за політичною.

Російська влада спростовує звинувачення

22 червня в Києві відбувся круглий стіл під назвою «Вплив тимчасової окупації на українців Криму: асиміляційного тиск і вимушене переселення». Його учасники – українські чиновники, кримські переселенці, правозахисники звернулись до органів влади України та міжнародної громадськості з приводу захисту етнічних українців Криму від дискримінаційних дій окупантів. У тексті звернення наголошують, що дії Росії на півострові викликають системну дискримінацію українців, що ставить під загрозу існування цієї громади на території АРК.

Від Російської Федерації вимагають припинити незаконну окупацію Криму і компенсувати всі збитки Україні та постраждалим громадянам

Автори цього документа сформулювали низку вимог до Росії, України і міжнародної громадськості. Зокрема, вони зажадали від українського МЗС реагувати на кожен факт порушення прав і свобод людини, здійснений в Криму. У зверненні його автори також вимагають від різних органів влади України сприяти українським етнічним організаціям, які діють у Криму, і допомагати розвитку української культури та освіти на півострові. Крім того, учасники круглого столу звернулися до прокуратури з проханням відкрити кримінальні виробництва за фактом знищення україномовних класів і шкіл, а також перейменування державних установ, театрів, бібліотек та навчальних закладів Криму.

Від Російської Федерації автори звернення вимагають припинити незаконну окупацію Криму і компенсувати всі збитки Україні та постраждалим громадянам.

У свою чергу, російська влада Криму спростовує всі звинувачення в тому, що на півострові утискають права етнічних українців.

Дмитро Полонський
Дмитро Полонський

«Коли заходить мова про те, що чиїсь права у Криму утискаються, люди лукавлять або просто брешуть. Сьогодні я не бачу в Криму ніякої проблеми для жодної національності і для жодного народу. І влада Російської Федерації, і Республіки Крим роблять все для того, щоб всі нації мали право користуватися своєю мовою і своїми правами», – наголосив у коментарі для Крим.Реалії російський віце-прем'єр Криму Дмитро Полонський.

Він зазначив, що згідно з переписом населення, проведеним у Криму за рішенням російської влади, на півострові проживають 175 національностей. Яяк стверджує Полонський, мир і міжнаціональна згода на півострові забезпечують тим, що дотримуються права всіх національностей. На думку віце-прем'єра, дотримання прав кримських українців демонструє також і те, що українська мова, поряд із російською та кримськотатарською, визнана державною.

Як стверджує Полонський, кримські українці можуть вільно навчатися рідною мовою, а на державному телебаченні Криму вільно транслюються україномовні програми.

XS
SM
MD
LG