Доступність посилання

ТОП новини

Міліція проти поліції. МВС України створило кримський главк


Іван Катеринчук
Іван Катеринчук

Київ – Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив про створення спеціального управління МВС в Автономній Республіці Крим. Головою цього підрозділу призначений екс-голова міліцейського главку Одещини Іван Катеринчук. У Генпрокуратурі України висловили надію на те, що поява кримського главку МВС дозволить більш ефективно розслідувати злочини, що здійснюються на півострові.

Про створення спеціального управління МВС України у Криму Арсен Аваков оголосив 16 червня, коли знайомив керівний склад міліції Одеської області з новим начальником обласного главку.

«Я формулюю новий проект, суть якого досить незвичайна. Ми утворюємо спеціальне управлінняАвтономної Республіки Крим з урахуванням спеціальних функцій, які будуть лежати на цьому управлінні у зв'язку з поточною окупації Криму з боку Росії», – сказав міністр, при цьому не уточнивши, в чому саме полягатимуть «спеціальні функції» цього підрозділу.

За словами Авакова, спецуправління МВС Криму працюватиме в Одесі та Херсоні. Начальником цього підрозділу міністр призначив генерал-майора Івана Катеринчука, який до 16 червня керував міліцією Одещини.

На допомогу прокуратурі АРК

Глава новоствореного управління вже має досвід роботи в кримських структурах МВС. Він очолював підрозділи міліції в Алупці і Євпаторії. У різні роки керував обласними головкомами МВС у Чернігівській, Івано-Франківській та Полтавській областях.

Дізнатися про плани Катеринчука на його новій посаді, поки не вдалося. У бесіді з кореспондентом Крим.Реалії його помічник повідомив, що рішення про створення кримського спецуправління було тільки що ухвалене, поки не затверджений ні склад, ні повноваження цього підрозділу, і тому Катеринчук поки не дає коментарі.

Створити такий підрозділ закликали голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і заступник генпрокурора України Анатолій Матіос

Про необхідність створення кримського главку МВС неодноразово говорили експерти, політики і керівники українських силових відомств. Зокрема, створити такий підрозділ закликали голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і заступник генпрокурора України Анатолій Матіос.

На новину про створення кримського спецуправління МВС позитивно відреагували в прокуратурі Автономної Республіки Крим. Перший заступник прокурора АРК Назар Холодницький у коментарі для Крим.Реалії зазначив, що повноцінна робота його відомства можлива тільки за умови відновлення всіх силових структур Криму на материковій Україні.

Назар Холодницький
Назар Холодницький

​«Прокуратура, як один з елементів правоохоронної системи, не може забезпечувати в тих умовах, які зараз є у Криму, виконання функцій держави щодо забезпечення дотримання прав і свобод громадян. Тому я вважаю, відтворення цього главку винятково позитивним явищем», – сказав Холодницький.

Він додав, що прокуратура АРК і міліція Криму буде займатися різною діяльністю, і їх функції не будуть перетинатися.

«Прокуратура – більше юридичний орган, а міліція – силовий. Вони розслідуватимуть ті виробництва, які належать їм відповідно до кримінально-процесуального кодексу. А ми будемо здійснювати процесуальне керівництво і спостереження за їх діяльністю», – сказав перший заступник прокурора АРК.

За його словами, йому невідомо, чи зустрічалися вже керівники прокуратури АРК і кримського главку МВС. Холодницький зазначив, що, швидше за все, це відбудеться вже наступного тижня.

Запізнилися на один рік

Поки невідомо, як поставилося до створення кримського спецуправління керівництво МВС Російської Федерації, яке в березні 2014 року сформувало в Криму свій міліцейський главк. Начальник відділу інформації і громадських зв'язків МВС Росії у Криму Ольга Кондрашова відмовилася дати коментарі з цього приводу.

«З цих питань вам слід звернутися в прес-службу міністерства внутрішніх справ України, ви телефонуєте не за адресою», – сказала вона кореспондентові Крим.Реалії.

У прес-службі МВС Росії також відмовилися давати коментарі на цю тему і запропонували звернутися до їх українських колег.

Кримінальні провадження про злочини в Криму зараз знаходяться в підрозділах МВС в різних частинах України, і ефективне розслідування їх не ведеться
Євгенія Закревська

Українські правозахисники стверджують, що рішення Авакова про створення кримського спецуправління є запізнілим, і його необхідно було ухвалити відразу після того, як Росія взяла півострів під свій контроль. Адвокат Євгенія Закревська, яка веде справи про незаконний арешт Олега Сенцова та Олександра Кольченка та викрадення інших кримчан, стверджує, що кримінальні провадження про злочини в Криму зараз знаходяться в підрозділах МВС в різних частинах України, і ефективне розслідування їх не ведеться.

«Це треба було зробити рік тому. Якщо це дійсно буде працювати, там дійсно буде штат, і дійсно їм передадуть справи, які розкидані зараз по всій Україні, то це буде потрібним кроком», – сказала адвокат в коментарі для Крим.Реалії.

Вона зазначила, що потенційно у новоствореного кримського управління є великий обсяг роботи, яку слід виконати. За її словами, велика кількість потерпілих і свідків злочинів в Криму зараз знаходяться на материку, і тут можна зробити велику кількість слідчих дій.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

Заступник голови Кримської польової місії з прав людини Ольга Скрипник у коментарі для Крим.Реалії підкреслила, що робота спеціального управління МВС України у Криму буде значно відрізнятися від інших обласних главків міліції, оскільки українські міліціонери не мають доступу на територію півострова.

«Для того, щоб це управління повноцінно запрацювало, необхідно, щоб в його керівництво і штат потрапили професійні співробітники, готові до творчих і нестандартних підходів. Оскільки прямі функції МВС – охорону прав і свобод громадян надзвичайно складно виконувати далеко від Криму», – зазначила правозахисниця.

Необхідно, щоб в його керівництво і штат потрапили професійні співробітники
Ольга Скрипник

Вона також підкреслила, що ефективність роботи кримського управління МВС буде залежати від того, наскільки тісно це відомство буде взаємодіяти з громадськістю. За її словами, зараз представники української влади не можуть потрапити до Криму, і збором інформації там займаються правозахисники, громадські активісти та небайдужі мешканці півострова. Чи буде МВС України співпрацювати з цими людьми, Скрипник поки важко сказати, оскільки поки що спецуправління працює тільки номінально, і створення його апарату і запуск основної діяльності відомства ще попереду.

XS
SM
MD
LG